Kişisel Gelişim Kitap Önerileri – 2

Bir kitap almadan önce internetteki yorumları okumak sizi yeterince ikna etmiyor mu? Peki kitapların içinde neler bulabileceğinizi kısaca anlatmama ne dersiniz?

Roman tarzı olmadıkları için de spoiler yemek gibi bir derdiniz de olmayacaktır.

Bir süre önce okuduğum ve hoşuma giden kişisel gelişim kitaplarından birkaçını özet şeklinde sizler ile paylaşma fırsatı bulmuştum. Serinin ikinci bölümü ile karşınızdayım.

(Kişisel gelişim kitap önerileri serisinin ilk kısmına göz atabilirsiniz)

Hadi başlayalım.

 

The Tipping Point: How Little Things Can Make a Big Difference

The Tipping Point How Little Things Can Make a Big Difference

Tavsiye edeceğim ilk üç kitap aslında aynı yazar tarafından kaleme alınmış. İlk kitabı bitirdikten sonra hızımı alamayıp yazarın diğer kitaplarına dalarken buldum kendimi. The tipping point, çevirisi ile devrilme veya taşma noktası, bir trendin veya fikrin patlayıp yayılma anını temsil eder. İnterneti birden kasıp kavuran challenge’ları çoğunuz biliyorsunuz, peki bunların hangi dinamikler sayesinde kısa sürede parladığı hakkında fikriniz var mı? Kitap da tam olarak, viral ürünlerin ve trendlerin yayılmasını sağlayan alt dinamikleri örnekler vererek açıklamayı hedefliyor.

 

Blink: The Power of Thinking Without Thinking

Blink The Power of Thinking Without Thinking

Vücudumuz gün içindeki bazı kararları göz açıp kapayıncaya kadar geçen sürede verebilme yeteneğini sahiptir. Kimileri bu hızlı karar verebilme mekanizmamızı içgüdü olarak tanımlasa da hayatta bazı kararları nasıl ve neden verdiğimiz büyük bir soru işaretidir.

Blink, insanların karar verme mekanizmalarını inceleyerek birçok alanda, içgüdüsel kararları ve mantık çerçevesinde üzerine düşünülerek verilen kararları karşılaştırıp altlarında yatan dinamikleri okuyucularına sunuyor. Karar verirken bütün verileri değerlendirmek mi sizi doğru sonuca götürür yoksa içgüdüsel anlık kararlarınız mı? Peki ya sınavlarda ilk işaretlediğin şık doğrudur lafına ne demeli?

 

Outliers: The Story of Success

Outliers The Story of Success

Outliers kelimesi çoğunluğu düzenli ve benzer bir grubun elemanlarının içindeki aykırılıkları temsil eder. Resimde gördüğünüz iki aykırı nokta size terim hakkında daha iyi bir fikir verecektir.

kitap önerisi outliers

Kitap ise insan popülasyonundan yetenek ve başarı açısından ayrışan, Bill Gates gibi iş adamlarını ve zirvedeki bazı sporcuları inceliyor. Bir yandan da bu insanları normal insanlardan ayıran mekanikleri çözmeye çalışarak bize yol göstermeyi hedefliyor. Bir insanın gruplardan ayrışıp yükselebilmesi için birbirinden farklı dinamikler mevcut. Kitaba göre başarı sadece zeka ile değil, çok çalışmak ve defalarca kez doğru fırsatlara denk gelmek ile mümkün. Alanlarında müthiş başarılı olan bazı insanların ne gibi büyük fırsatlar sayesinde buralara geldiğini okuyunca muhakkak yazara hak vereceksiniz.

The 7 Habits of Highly Effective People: Powerful Lessons in Personal Change

The 7 Habits of Highly Effective People Powerful Lessons in Personal Change

Başarılı insanlar demişken, sizce bu insanların ortak olarak edindiği ve hayat boyu uyguladıkları alışkanlıklar var mıdır? Kitapta önerilen 7 alışkanlık tamamen düşünce tarzımızı ve bakış açımızı değiştirmek üzere. O yüzden sabah erken kalk veya sağlıklı beslen gibi fiziksel tavsiyeler beklemeyin. Karakterinizi geliştirip hayatta kendinize bazı temel prensipler katmak, ailenize, arkadaşlıklarınıza ve kariyerinize çeki düzen vermek istiyorsanız, kitapta verilen tavsiyelerin ufkunuzu genişleteceğine inanıyorum.

 

Predictably Irrational: The Hidden Forces that Shape Our Decisions

Predictably Irrational The Hidden Forces that Shape Our Decisions

Davranışsal İktisat oynatma listemde yayınladığım videolarımı kurgularken fikir aldığım yazarlardan birisidir kendisi. Seçimler yaparken ve kararlar verirken rasyonel davrandığınızı mı düşünüyorsunuz? Üzgünüm. Müthiş zeki insanlar bile bazı durumlarda aptalca kararlar verebiliyorlar, kitap da farklı durumlardaki bu aptal karalarımızı ortaya çıkaran deneyler sunuyor. Davranışsal iktisat videolarımı izlediyseniz bu beyin yakan deneylerin bir kısmından zaten haberdar olmuşsunuzdur, konu ilginizi çektiyse bu kitap en popüler kaynaklardan bir tanesidir.


Kitapları satın aldığım Amazon linklerini videonun açıklamasında bulabilirsiniz. İngilizcelerini okuduğum için hepsinin Türkçe versiyonlarının olduğundan emin olamasam da, internette ufak bir arama yaparak bunu teyit edebilir, eğer sizlerin de tavsiye etmek istediği kitaplar var ise yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Hepinize iyi okumalar diliyorum.

Paylaşmak Güzeldir

Yazıyı buraya kadar okuduysan Kişisel Gelişim konusunda hevesli olduğun kesin. Peki kendini geliştirebileceğin bir Türkçe Youtube Kanalı olduğunu söylesek? Ayrıntılar için resme tıkla!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.