Kişisel Gelişim Kitap Önerileri

Youtube kanalımızda, ilk videomuzu yayınladığımızdan beri aldığımız soruların başında kitap tavsiyeleri geliyordu. Bu sefer de balık vermek yerine, sizleri balık tutma konusunda cesaretlendirerek, kişisel gelişim için okuyabileceğiniz birkaç kitap tavsiyesinde bulunacağız.

 

Videolarımızda değindiğimiz davranışsal iktisat ve psikoloji temelli konularının büyük çoğunluğunu ayıntıları ile bu kitaplarda bulmanız mümkün.
Kitapları ingilizce okumayı tercih ettiğimiz için, ingilizce başlıkları ile tanıtacağız, Türkçe versiyonlarını bulma işini de sizlere yıkıyoruz.

Thinking, Fast and Slow

Ekonomi dalında nobel ödüllü psikolog Daniel Kahneman tarafından yazılan kitap, zihnimizin sistem 1 ve sistem 2 adında iki parçadan oluştuğunu konu alıyor. Kitaba göre birinci sistem hızlı ve duygusal kararlar verip daha sık hata yapan, ikinci sistem ise yavaş ve mantıklı kararlar ile hata payını düşüren bir yapıdan oluşuyor. Kişisel hayatımızdan pratik örnekler ile bu sistemler, karar verme ve yargı mekanizmamız çerçevesinde akıcı bir dil ile anlatılıyor.

Nudge: Improving Decisions About Health, Wealth, and Happiness

2017 Nobel Ekonomi Ödülü’nün sahibi Richard Thaler ve kankası tarafından yazılan kitap, doğru seçim mimarisi ile günlük davranış ve alışkanlıklarımızın ne kadar da basit bir şekilde düzene oturtulup bizi daha iyi seçilmler yapma konusunda teşvik edebileceğinden bahsediyor. Yazara göre hayatımızda karşımıza gelen seçimlerde en etkileyici faktör seçimlerin bize sunuluş şekli.


Naked Economics: Undressing the Dismal Science

Psikolojiden birazcık uzaklaşıp ekonomi hakkında genel kültüre sahip olmak istiyorsanız bu kitap klasik ekonomi kuramlarını tüm çıplaklığı ile gözler önüne seriyor. Dolar, döviz, enflasyon gibi terimlerin havada uçuştuğu bu dönemde, kafa karıştırıcı tablolar ile uğraşmadan, basit bir dil ile ekonomik kavramları anlatan bu kitap, ekonomiye olan bakış açınızı değiştirmek üzere sizleri bekliyor.


Influence: The Psychology of Persuasion

İnsanları ikna etme konusunda ne kadar yeteneklisiniz? Konunun uzmanlarından olan Robert Cialdini, etki ve ikna konularını temel psikolojik prensipler üzerine kurarak bu konularda kendinizi geliştirmeniz ve ikna kabiliyeti yüksek kişilere karşı savunma mekanizmaları oluşturmanız için sizlere 6 temel prensip öneriyor.


Mindsight: The New Science of Personal Transformation

Hayatınızda sizi mutsuzluğa iten tuzaklardan kaçarak, dolu dolu, daha zengin ve mutlu bir hayat yaşamanız mümkün mü? Klinik psikoloji dalında uzman olan yazar kitapta, hastaları ile yaptığı seanslara ve görüşmelere değinip olaylara olan bakış açımızı değiştirerek hayatımızı nasıl daha pozitif bir şekilde şekillendirebileceğimizden bahsediyor. Ufak bir not, kitabın ilk bölümü beyin anatomisi ile ilgili olduğu için okuyanları biraz bayabilir.


The Power of Habit: Why We Do What We Do in Life and Business

Hayatımızı uzun dönemde etkileyen en büyük etken günübirlik alışkanlıklarımızdır. Kitap negatif ve pozitif alışkanlıklarımızı düzenleyerek hayatımızda nasıl devasa değişilikler yapabileceiğimizi anlatıyor. Bana youtube kanalına düzenli olarak video yüklemek gibi temel alışkanlıklar kazandıran bu kitabı özellikle kötü alışkanlıkları olan ve bunlardan kurtulmak isteyen insanlara şiddetle tavsiye ediyorum.

Kitap okumaya vakit bulamıyorsanız, televizyon izleme vaktinizden kesip bu vakti kitap okumaya aktarmanız sizler için harika bir başlangıç olacaktır.

Bu yıl sonuna kadar haftada bir kitap bitirmek gibi hedefim mevcut ve yakın zamanda daha çok kitap taviyeleri ile karşınızda olacağım.

Hepinize iyi okumalar diliyorum.

Paylaşmak Güzeldir

Yazıyı buraya kadar okuduysan Kişisel Gelişim konusunda hevesli olduğun kesin. Peki kendini geliştirebileceğin bir Türkçe Youtube Kanalı olduğunu söylesek? Ayrıntılar için resme tıkla!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.