Kişisel Gelişim Kitap Önerileri

Youtube kanalımızda, ilk videomuzu yayınladığımızdan beri aldığımız soruların başında kitap tavsiyeleri geliyordu. Bu sefer de balık vermek yerine, sizleri balık tutma konusunda cesaretlendirerek, kişisel gelişim için okuyabileceğiniz birkaç kitap tavsiyesinde bulunacağız.

 

Videolarımızda değindiğimiz davranışsal iktisat ve psikoloji temelli konularının büyük çoğunluğunu ayıntıları ile bu kitaplarda bulmanız mümkün.
Kitapları ingilizce okumayı tercih ettiğimiz için, ingilizce başlıkları ile tanıtacağız, Türkçe versiyonlarını bulma işini de sizlere yıkıyoruz.

Thinking, Fast and Slow

Ekonomi dalında nobel ödüllü psikolog Daniel Kahneman tarafından yazılan kitap, zihnimizin sistem 1 ve sistem 2 adında iki parçadan oluştuğunu konu alıyor. Kitaba göre birinci sistem hızlı ve duygusal kararlar verip daha sık hata yapan, ikinci sistem ise yavaş ve mantıklı kararlar ile hata payını düşüren bir yapıdan oluşuyor. Kişisel hayatımızdan pratik örnekler ile bu sistemler, karar verme ve yargı mekanizmamız çerçevesinde akıcı bir dil ile anlatılıyor.

Nudge: Improving Decisions About Health, Wealth, and Happiness

2017 Nobel Ekonomi Ödülü’nün sahibi Richard Thaler ve kankası tarafından yazılan kitap, doğru seçim mimarisi ile günlük davranış ve alışkanlıklarımızın ne kadar da basit bir şekilde düzene oturtulup bizi daha iyi seçilmler yapma konusunda teşvik edebileceğinden bahsediyor. Yazara göre hayatımızda karşımıza gelen seçimlerde en etkileyici faktör seçimlerin bize sunuluş şekli.


Naked Economics: Undressing the Dismal Science

Psikolojiden birazcık uzaklaşıp ekonomi hakkında genel kültüre sahip olmak istiyorsanız bu kitap klasik ekonomi kuramlarını tüm çıplaklığı ile gözler önüne seriyor. Dolar, döviz, enflasyon gibi terimlerin havada uçuştuğu bu dönemde, kafa karıştırıcı tablolar ile uğraşmadan, basit bir dil ile ekonomik kavramları anlatan bu kitap, ekonomiye olan bakış açınızı değiştirmek üzere sizleri bekliyor.


Influence: The Psychology of Persuasion

İnsanları ikna etme konusunda ne kadar yeteneklisiniz? Konunun uzmanlarından olan Robert Cialdini, etki ve ikna konularını temel psikolojik prensipler üzerine kurarak bu konularda kendinizi geliştirmeniz ve ikna kabiliyeti yüksek kişilere karşı savunma mekanizmaları oluşturmanız için sizlere 6 temel prensip öneriyor.


Mindsight: The New Science of Personal Transformation

Hayatınızda sizi mutsuzluğa iten tuzaklardan kaçarak, dolu dolu, daha zengin ve mutlu bir hayat yaşamanız mümkün mü? Klinik psikoloji dalında uzman olan yazar kitapta, hastaları ile yaptığı seanslara ve görüşmelere değinip olaylara olan bakış açımızı değiştirerek hayatımızı nasıl daha pozitif bir şekilde şekillendirebileceğimizden bahsediyor. Ufak bir not, kitabın ilk bölümü beyin anatomisi ile ilgili olduğu için okuyanları biraz bayabilir.


The Power of Habit: Why We Do What We Do in Life and Business

Hayatımızı uzun dönemde etkileyen en büyük etken günübirlik alışkanlıklarımızdır. Kitap negatif ve pozitif alışkanlıklarımızı düzenleyerek hayatımızda nasıl devasa değişilikler yapabileceiğimizi anlatıyor. Bana youtube kanalına düzenli olarak video yüklemek gibi temel alışkanlıklar kazandıran bu kitabı özellikle kötü alışkanlıkları olan ve bunlardan kurtulmak isteyen insanlara şiddetle tavsiye ediyorum.

Kitap okumaya vakit bulamıyorsanız, televizyon izleme vaktinizden kesip bu vakti kitap okumaya aktarmanız sizler için harika bir başlangıç olacaktır.

Bu yıl sonuna kadar haftada bir kitap bitirmek gibi hedefim mevcut ve yakın zamanda daha çok kitap taviyeleri ile karşınızda olacağım.

Hepinize iyi okumalar diliyorum.

Daha fazla kitap önerisi için –> Kişisel Gelişim Kitapları Arşivim

Kişisel Gelişim Kitap Önerileri – Bölüm 2

Bir kitap almadan önce internetteki yorumları okumak sizi yeterince ikna etmiyor mu? Peki kitapların içinde neler bulabileceğinizi kısaca anlatmama ne dersiniz?

Roman tarzı olmadıkları için de spoiler yemek gibi bir derdiniz de olmayacaktır.

Bir süre önce okuduğum ve hoşuma giden kişisel gelişim kitaplarından birkaçını özet şeklinde sizler ile paylaşma fırsatı bulmuştum. Serinin ikinci bölümü ile karşınızdayım.

Hadi başlayalım.

 

 

The Tipping Point: How Little Things Can Make a Big Difference

The Tipping Point How Little Things Can Make a Big Difference

Tavsiye edeceğim ilk üç kitap aslında aynı yazar tarafından kaleme alınmış. İlk kitabı bitirdikten sonra hızımı alamayıp yazarın diğer kitaplarına dalarken buldum kendimi. The tipping point, çevirisi ile devrilme veya taşma noktası, bir trendin veya fikrin patlayıp yayılma anını temsil eder. İnterneti birden kasıp kavuran challenge’ları çoğunuz biliyorsunuz, peki bunların hangi dinamikler sayesinde kısa sürede parladığı hakkında fikriniz var mı? Kitap da tam olarak, viral ürünlerin ve trendlerin yayılmasını sağlayan alt dinamikleri örnekler vererek açıklamayı hedefliyor.

 

Blink: The Power of Thinking Without Thinking

Blink The Power of Thinking Without Thinking

Vücudumuz gün içindeki bazı kararları göz açıp kapayıncaya kadar geçen sürede verebilme yeteneğini sahiptir. Kimileri bu hızlı karar verebilme mekanizmamızı içgüdü olarak tanımlasa da hayatta bazı kararları nasıl ve neden verdiğimiz büyük bir soru işaretidir.

Blink, insanların karar verme mekanizmalarını inceleyerek birçok alanda, içgüdüsel kararları ve mantık çerçevesinde üzerine düşünülerek verilen kararları karşılaştırıp altlarında yatan dinamikleri okuyucularına sunuyor. Karar verirken bütün verileri değerlendirmek mi sizi doğru sonuca götürür yoksa içgüdüsel anlık kararlarınız mı? Peki ya sınavlarda ilk işaretlediğin şık doğrudur lafına ne demeli?

 

Outliers: The Story of Success

Outliers The Story of Success

Outliers kelimesi çoğunluğu düzenli ve benzer bir grubun elemanlarının içindeki aykırılıkları temsil eder. Resimde gördüğünüz iki aykırı nokta size terim hakkında daha iyi bir fikir verecektir.

kitap önerisi outliers

Kitap ise insan popülasyonundan yetenek ve başarı açısından ayrışan, Bill Gates gibi iş adamlarını ve zirvedeki bazı sporcuları inceliyor. Bir yandan da bu insanları normal insanlardan ayıran mekanikleri çözmeye çalışarak bize yol göstermeyi hedefliyor. Bir insanın gruplardan ayrışıp yükselebilmesi için birbirinden farklı dinamikler mevcut. Kitaba göre başarı sadece zeka ile değil, çok çalışmak ve defalarca kez doğru fırsatlara denk gelmek ile mümkün. Alanlarında müthiş başarılı olan bazı insanların ne gibi büyük fırsatlar sayesinde buralara geldiğini okuyunca muhakkak yazara hak vereceksiniz.

The 7 Habits of Highly Effective People: Powerful Lessons in Personal Change

The 7 Habits of Highly Effective People Powerful Lessons in Personal Change

Başarılı insanlar demişken, sizce bu insanların ortak olarak edindiği ve hayat boyu uyguladıkları alışkanlıklar var mıdır? Kitapta önerilen 7 alışkanlık tamamen düşünce tarzımızı ve bakış açımızı değiştirmek üzere. O yüzden sabah erken kalk veya sağlıklı beslen gibi fiziksel tavsiyeler beklemeyin. Karakterinizi geliştirip hayatta kendinize bazı temel prensipler katmak, ailenize, arkadaşlıklarınıza ve kariyerinize çeki düzen vermek istiyorsanız, kitapta verilen tavsiyelerin ufkunuzu genişleteceğine inanıyorum.

 

Predictably Irrational: The Hidden Forces that Shape Our Decisions

Predictably Irrational The Hidden Forces that Shape Our Decisions

Davranışsal İktisat oynatma listemde yayınladığım videolarımı kurgularken fikir aldığım yazarlardan birisidir kendisi. Seçimler yaparken ve kararlar verirken rasyonel davrandığınızı mı düşünüyorsunuz? Üzgünüm. Müthiş zeki insanlar bile bazı durumlarda aptalca kararlar verebiliyorlar, kitap da farklı durumlardaki bu aptal karalarımızı ortaya çıkaran deneyler sunuyor. Davranışsal iktisat videolarımı izlediyseniz bu beyin yakan deneylerin bir kısmından zaten haberdar olmuşsunuzdur, konu ilginizi çektiyse bu kitap en popüler kaynaklardan bir tanesidir.


Kitapları satın aldığım Amazon linklerini videonun açıklamasında bulabilirsiniz. İngilizcelerini okuduğum için hepsinin Türkçe versiyonlarının olduğundan emin olamasam da, internette ufak bir arama yaparak bunu teyit edebilir, eğer sizlerin de tavsiye etmek istediği kitaplar var ise yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Daha fazla kitap önerisi için –> Kişisel Gelişim Kitapları Arşivim

Hepinize iyi okumalar diliyorum.

İçeriği Paylaşmaya Ne Dersin?

Burag Hançer

Usanmadan yapılan hatalar, çıkarılan onlarca ders ve bu süreçte gelişen bakış açılarım. İşte size Yirmilerim... Beni 3 dakikada tanımak için linke tıkla! Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan da maceralarımı takip edebilirsin :)

Yorumlar

avatar
1000