Kitap Önerileri | Mega Liste – Her Türden Kitaplar

İtiraf ediyorum ki düzenli bir şekilde kitap okumaya sadece 2 yıl önce başladım ve nasıl olduysa kendimi kaptırdım… Bu iki yılda da ayda en az 2 kitap okuyarak kütüphanemi epey doldurdum.

Aşağıdıda sizler için özenle seçtiğim farklı kategorilere değinen Kitap Önerileri listemi bulabilirsiniz.

Başlıklara tıklayarak kitaplar ile ilgili daha detaylı yazılarıma ulaşabilirsiniz.

Eğer sizlerin de kitap tavsiyeleri var ise lütfen yorumlarda paylaşın!


Kişisel Gelişim Kitap Önerileri

 

Kişisel gelişim çok geniş bir alan o yüzden epey kitap dahil ettim içine.

Bu kısımda kendinizi geliştirmek için okuyabileceğiniz kitaplardan bahsettim, neredeyse hepsi bakış açımı değiştirerek hayatıma minik dokunuşlarda bulundular.

 

Enlightenment Now

Enlightenment Now kitap

Hey gidi eski yıllar, hayat ne kadar da güzeldi… Şimdi ise ortalığın haline bak, X kötü gidiyor, Y berbat bir halde, böyle devam ederse Z de fena sıçacak gibi…

Bilgileri televizyondaki haberlerden, gazetelerden ve dengesiz sitelerden almayı alışkanlık haline getiren insanlar günbegün olumsuz haberler bombardımanına tutularak neyin nasıl gittiği hakkında inanılmaz yanlış görüşler edinebiliyorlar.

Bizler de aslında zaman zaman bu gruba dahil olabiliyoruz. Peki bu bilgi karanlığından çıkıp biraz aydınlanmaya ne dersiniz?

Enlightenment Now, ilk bakışta ismi ile Buddhism çağrışımı yapsa da aslında kitabın odağı bilgi aydınlanması.


The 7 Habits of Highly Effective People: Powerful Lessons in Personal Change

The 7 Habits of Highly Effective People Powerful Lessons in Personal Change

Sizce başarılı insanların ortak olarak edindiği ve hayat boyu uyguladıkları alışkanlıklar var mıdır? Kitapta önerilen 7 alışkanlık tamamen düşünce tarzımızı ve bakış açımızı değiştirmek üzere.

O yüzden sabah erken kalk veya sağlıklı beslen gibi fiziksel tavsiyeler beklemeyin.

Karakterinizi geliştirip hayatta kendinize bazı temel prensipler katmak, ailenize, arkadaşlıklarınıza ve kariyerinize çeki düzen vermek istiyorsanız, kitapta verilen tavsiyelerin ufkunuzu genişleteceğine inanıyorum.


Blink: The Power of Thinking Without Thinking

Kişisel Gelişim Kitap Önerileri Blink The Power of Thinking Without Thinking

Vücudumuz gün içindeki bazı kararları göz açıp kapayıncaya kadar geçen sürede verebilme yeteneğini sahiptir. Kimileri bu hızlı karar verebilme mekanizmamızı içgüdü olarak tanımlasa da hayatta bazı kararları nasıl ve neden verdiğimiz büyük bir soru işaretidir.

Blink, insanların karar verme mekanizmalarını inceleyerek birçok alanda, içgüdüsel kararları ve mantık çerçevesinde üzerine düşünülerek verilen kararları karşılaştırıp altlarında yatan dinamikleri okuyucularına sunuyor.

Karar verirken bütün verileri değerlendirmek mi sizi doğru sonuca götürür yoksa içgüdüsel anlık kararlarınız mı?

Peki ya sınavlarda ilk işaretlediğin şık doğrudur lafına ne demeli?


Outliers: The Story of Success

Kişisel Gelişim Kitapları Outliers The Story of Success

Outliers kelimesi çoğunluğu düzenli ve benzer bir grubun elemanlarının içindeki aykırılıkları temsil eder. Resimde gördüğünüz iki aykırı nokta size terim hakkında daha iyi bir fikir verecektir.

kişisel gelişim kitap önerisi outliers

Kitap ise insan popülasyonundan yetenek ve başarı açısından ayrışan, Bill Gates gibi iş adamlarını ve zirvedeki bazı sporcuları inceliyor. Bir yandan da bu insanları normal insanlardan ayıran mekanikleri çözmeye çalışarak bize yol göstermeyi hedefliyor.

Bir insanın gruplardan ayrışıp yükselebilmesi için birbirinden farklı dinamikler mevcut. Kitaba göre başarı sadece zeka ile değil, çok çalışmak ve defalarca kez doğru fırsatlara denk gelmek ile mümkün. Alanlarında müthiş başarılı olan bazı insanların ne gibi büyük fırsatlar sayesinde buralara geldiğini okuyunca muhakkak yazara hak vereceksiniz.


The Richest Man in Babylon

Detaylı yazım için başlığa tıkla!

Kişisel Gelişim Kitabı the richest man in babylon


The Tipping Point: How Little Things Can Make a Big Difference

The Tipping Point How Little Things Can Make a Big Difference

The tipping point, çevirisi ile devrilme veya taşma noktası, bir trendin veya fikrin patlayıp yayılma anını temsil eder. İnterneti birden kasıp kavuran challenge’ları çoğunuz biliyorsunuz, peki bunların hangi dinamikler sayesinde kısa sürede parladığı hakkında fikriniz var mı?

Kitap da tam olarak, viral ürünlerin ve trendlerin yayılmasını sağlayan alt dinamikleri örnekler vererek açıklamayı hedefliyor.


The Power of Habit: Why We Do What We Do in Life and Business

habit kitap

Hayatımızı uzun dönemde etkileyen en büyük etken günübirlik alışkanlıklarımızdır. Kitap negatif ve pozitif alışkanlıklarımızı düzenleyerek hayatımızda nasıl devasa değişilikler yapabileceiğimizi anlatıyor.

Bana youtube kanalına düzenli olarak video yüklemek gibi temel alışkanlıklar kazandıran bu kitabı özellikle kötü alışkanlıkları olan ve bunlardan kurtulmak isteyen insanlara şiddetle tavsiye ediyorum.


Mindsight: The New Science of Personal Transformation

mindsight kitap

Hayatınızda sizi mutsuzluğa iten tuzaklardan kaçarak, dolu dolu, daha zengin ve mutlu bir hayat yaşamanız mümkün mü?

Klinik psikoloji dalında uzman olan yazar kitapta, hastaları ile yaptığı seanslara ve görüşmelere değinip olaylara olan bakış açımızı değiştirerek hayatımızı nasıl daha pozitif bir şekilde şekillendirebileceğimizden bahsediyor.

Ufak bir not, kitabın ilk bölümü beyin anatomisi ile ilgili olduğu için okuyanları biraz bayabilir.


Predictably Irrational: The Hidden Forces that Shape Our Decisions

Predictably Irrational The Hidden Forces that Shape Our Decisions

Davranışsal İktisat oynatma listemde yayınladığım videolarımı kurgularken fikir aldığım yazarlardan birisidir kendisi. Seçimler yaparken ve kararlar verirken rasyonel davrandığınızı mı düşünüyorsunuz?

Üzgünüm…

Müthiş zeki insanlar bile bazı durumlarda aptalca kararlar verebiliyorlar, kitap da farklı durumlardaki bu aptal karalarımızı ortaya çıkaran deneyler sunuyor. Davranışsal iktisat videolarımı izlediyseniz bu beyin yakan deneylerin bir kısmından zaten haberdar olmuşsunuzdur, konu ilginizi çektiyse bu kitap en popüler kaynaklardan bir tanesidir.


12 Rules For Life12 rules for life

Jordan Peterson mentorlar serisinde de bahsettiğim idollerimden bir tanesidir. Kitap ise hayatta sadık kalırsanız sizi iyi yerlere taşıyacak 12 ilginç kuraldan bahsediyor.

Jordan’ın dehşet bilgi birikimi sayesinde ıstakozların sinir sistemlerinden tutun Adem ve Havva’ya kadar beyin yakıcı bir serüven sunuyor kitap. Burada tavsiye ettiğim diğer kitaplara göre çok daha derin ve ağır olduğunu da not etmek isterim.


Influence: The Psychology of Persuasion

İnsanları ikna etme konusunda ne kadar yeteneklisiniz? Konunun uzmanlarından olan Robert Cialdini, etki ve ikna konularını temel psikolojik prensipler üzerine kurarak bu konularda kendinizi geliştirmeniz ve ikna kabiliyeti yüksek kişilere karşı savunma mekanizmaları oluşturmanız için sizlere 6 temel prensip öneriyor.


Naked Economics: Undressing the Dismal Science

Psikolojiden birazcık uzaklaşıp ekonomi hakkında genel kültüre sahip olmak istiyorsanız bu kitap klasik ekonomi kuramlarını tüm çıplaklığı ile gözler önüne seriyor.

Dolar, döviz, enflasyon gibi terimlerin havada uçuştuğu bu dönemde, kafa karıştırıcı tablolar ile uğraşmadan, basit bir dil ile ekonomik kavramları anlatan bu kitap, ekonomiye olan bakış açınızı değiştirmek üzere sizleri bekliyor.


Thinking, Fast and Slow

Ekonomi dalında nobel ödüllü psikolog Daniel Kahneman tarafından yazılan kitap, zihnimizin sistem 1 ve sistem 2 adında iki parçadan oluştuğunu konu alıyor. Kitaba göre birinci sistem hızlı ve duygusal kararlar verip daha sık hata yapan, ikinci sistem ise yavaş ve mantıklı kararlar ile hata payını düşüren bir yapıdan oluşuyor.
Kişisel hayatımızdan pratik örnekler ile bu sistemler, karar verme ve yargı mekanizmamız çerçevesinde akıcı bir dil ile anlatılıyor.

Nudge: Improving Decisions About Health, Wealth, and Happiness

2017 Nobel Ekonomi Ödülü’nün sahibi Richard Thaler ve kankası tarafından yazılan kitap, doğru seçim mimarisi ile günlük davranış ve alışkanlıklarımızın ne kadar da basit bir şekilde düzene oturtulup bizi daha iyi seçilmler yapma konusunda teşvik edebileceğinden bahsediyor.

Yazara göre hayatımızda karşımıza gelen seçimlerde en etkileyici faktör seçimlerin bize sunuluş şekli.


The Alchemist

The Alchemist

The Alchemist “hazinesini” arayan bir genç bir çobanın hikayesini anlatıyor. Kişisel gelişim hikayeye harmanlanarak sunuluyor bu kitapta. Saçma olarak nitelendirilebilecek kısımları olsa da yüzümde gülümseme bırakan hoş bir hikayeydi.


PeakSecrets from the New Science of Expertise

Peak Secrets from the New Science of Expertise

Peak kitabı yeteneklerinin zirvesindeki kişileri baz alarak bu yeteneklerin zamanla hangi stratejiler ile geliştirildiğini bilimsel bir bakış açısı ile ele alıyor.

Yetenek nasıl geliştirilir isimli videomda bu kitapdan epey yararlandım, video ilginizi çekerse kitaba da bir göz atın derim.


The Power of Now

Kitap Önerileri 2019 The Power of Now

Elime bir makas verseler kitabın yarısını kesip atabilirim fakat ne yalan söyleyeyim kalan kısmı hiç fena değil. Kitap beni EGO ve Zihin kavramları ile tanıştırdı ve az çok ayrımlarını yapabilmeyi öğretti.

Herhangi bir durum karşısında canım sıkıldığında veya kafayı taktığımda derin bir nesef alıp altında yatan nedenleri çıkarıp çözümler yaratabiliyorum artık.


So Good They Can’t Ignore You

Kitap Önerileri blog So Good They Can't Ignore You

Kitap, tutkunu kovala klişesine alternatif ve desteklediğim bir yöntem öneriyor. Özet geçecek olursam; nadir ve işe yarayan bir yetenekler edin, bu yetenekleri geliştirip kariyer kapitali elde et, bu kariyer kapitali sayesinde de kontrol sahibi olacağın işlere gir veya işler yarat.

Sonunda bu işler zevk alıp tutku duyabileceğin şeylere dönüşecekler. Kitapta anlatılanlara benzer şeylerden 3 Adımda Hayattaki Tutkunu Bul adlı videomda bahsetmiştim, göz atabilirsiniz.


Tüfek Mikrop ve Çelik

Tüfek Mikrop ve Çelik

Bu kitabı hem tavsiye ediyorum hem de etmiyorum. Ne mi demek istiyorum? Başlığa tıklayarak detaylı yazıma bir göz atın lütfen.


Sapiens

sapiens kitap yorumu

Sapiens ile ilgili detaylı yazım için başlığa tıkla.


Homo Deus

Homo Deus Kitap Yorumu

Homo Deus ile ilgili detaylı yazım için başlığa tıkla.


21. Yüzyıl için 21 Ders

21 Yüzyıl için 21 Ders

21. Yüzyıl için 21 Ders ile ilgili detaylı yazım için başlığa tıkla.


The Selfish Gene

the selfish gene

Bilgi birikimi fışkıran bu kitabı özetleyebilecek veya basite indirgeyecek bir kapasitem olmadığı için bu yazıda kitapta bulduğum ve fazlası ile ufkumu açan bölümleri paylaşmaya karar verdim. Detaylar için başlığa tıkla!


Factfulness

factfulness

Akşam televizyonda haberleri izlerken gördüğünüz birbirinden felaket hikayeler moralinizi mi bozuyor?

Her gün dünyanın gidişatı hakkında duyduğunuz negatif yorumlar, küresel ısınma, savaşlar, açlık ve yoksulluk gibi konular kafanızı mı kurcalıyor?

Bence bu spesifik geri bildirimlere odaklanmak yerince önce bu konular hakkında daha genel bir bilgi birikine ulaşmamız gerekiyor.

İşte tam bunun için size harika bir kitap tavsiyem olacak…

Detaylar için başlığa tıkla!


Why We Sleep

why we sleep

Hayatımın düzenli bir parçası olan beslenme, spor ve hijyen ve gibi konularda kendimi geliştirmenin ve bu konularda iyi alışkanlıklar edinmemin ne kadar mühim olduğunu uzun süredir biliyordum. Ayrıca bu konuda üzerime düşeni yaptığımı sanıyordum fakat uyku gibi çok önemli bir alışkanlığı atladığımı bu kitabı okuduktan sonra fark ettim.

Kitap uykunun hayatımız ve sağlığımız üzerindeki etkilerini vaka çalışmaları ile kanıtlayarak aşırı bilimsel bir dile dalmadan okuyucularına anlatıyor.

Detaylar için başlığa tıkla!


The Culture Map

Hayatınız boyunca aynı ülkede benzer bir etnik grup ile kariyerinizi devam ettirdiyseniz, iş hayatınızı büyük ölçüde etkileyebilecek kültürel farklılıklar muhtemelen sizi pek de ilgilendirmiyordur.

Beni de ilgilendirmiyordu, ta ki Hollanda’ya taşınıp bu kültürün içinde hem de Alman bir müdürün altında çalışmaya başlayana kadar.

The Culture Map işte tam buna benzer, iş hayatında kafanızı karıştıran ve sizi şaşırtan kültürel farklılıkları konu alarak bunları skalalar ve örnekler eşliğinde açıklamayı hedefliyor.

Detaylar için başlığa tıkla!


Origin Story

origin story kitap özeti

Okul yıllarında, tarih dersinde hepimiz yeniçeri ayaklanmalarını, kapitülasyonları ve dünya savaşlarını işlemişizdir. Fakat tarih kavramına daha genel bir açıdan bakmak istersek ulusların tarihi ve hatta insanlığın tarihi bile mikroskopik ve yetersiz kalıyor.

Yazılı tarihi ve ülke kavramlarını bir kenara bırakıp, varoluşu tek bir paydada birleştirmek isteseydik nasıl bir hikaye yazabilirdik?

David ChristianOrigin Story ile işte tam bunu başarmayı hedefliyor ve bizi Big Bang’den alıp şu anda bu yazıyı okuduğun odaya kadar getirmeyi hedefliyor.

Detaylar için başlığa tıkla!


Tarihsel Süreç İçinde Dünya Ekonomisi

kitap tavsiyesi

ŞOK ŞOK ŞOK! Uzun aradan sonra Türkçe bir kitap okudum. Twitter üzerinden severek ekonomi yorumlarını takip ettiğim Mahfi Eğilmez hocamın yazdığı adı üzerinde bir kitap. Açıkçası daha komplike ve derin bir kitap bekliyordum bu yüzden hayal kırıklığına uğradım fakat kitabın inceliğinden anlamalıydım. Yine de ekonominin tarihsel sürecini basit bir dil ile anlatmış ve konuya giriş yapmak isteyenler ve meraklıları için gayet bilgilendirici bir kitap.

 Alternatif Kitap Önerileri

Elbette arada kişisel gelişimden çıkıp alternatif kitaplar da okuyorum. Alternatif kelimesini de kasıtlı olarak seçtim, birbirlerinden çok farklı alanlarda kitaplar bulabilirsiniz aşağıda.

 

The Demonologist

Kitap Önerileri The Demonologist

Bu kitabı neden satın aldım zerre hatırlamıyorum fakat iyi ki yapmışım. İblisler üzerine uzman olan bir profesörün yine iblisler ve melekler çerçevesinde yaşadığı bir macerayı konu alıyor kitap.

Korku ve heyecan ikilisi eşliğinde tüylerim diken diken bir halde 2 günde sindirdim bu kitabı. Dini motiflere fazlaca girip arada baysa da genel olarak müthiş zevk aldım okumaktan.


Man’s Search for Meaning

Kitap Önerisi Man's Search for Meaning

Nazi toplama kamplarından hayatta kalan bir psikiyatrist, anılarını ve zamanında bu kamplarda hayata nasıl tutunduğunu anlatıyor. Dünyadaki en zor şartlarda hayatta kalmış biri olarak, hayatta karşımıza çıkan problemlere karşı nasıl ayakta kalabileceğimizin yöntemlerini anlatıyor yazar.

Logoterapi kavramı da yazar Viktor Frankl tarafından ortaya atılmıştır. Hayatın size adil davranmadığını mı düşünüyorsunuz? Kitabı okuyuverin derim…


Eğer sizlerin de kitap önerileri var ise lütfen yorumlarda paylaşın!

 

Gitmeden Diğer Tavsiyelerime Göz At!

Film Tavsiyeleri

Anime Tavsiyeleri

Belgesel Tavsiyeleri

Oyun Tavsiyeleri

Dizi Tavsiyeleri

 

İçeriği Paylaşmaya Ne Dersin?

Burag Hançer

Usanmadan yapılan hatalar, çıkarılan onlarca ders ve bu süreçte gelişen bakış açılarım. İşte size Yirmilerim... Beni 3 dakikada tanımak için linke tıkla! Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan da maceralarımı takip edebilirsin :)

0 0 vote
Article Rating
guest
3 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Mustafa Fevzi KARAGÖZ
Mustafa Fevzi KARAGÖZ
3 yıl önce

Merhaba, kitap tavsiyeleri için çok teşekkürler.

Naçizane bir kitap önerisinde bulunmak isterim. Sam Horn’ un Tongue Fu (Sözlü Dövüş Sanatı) kitabını lise 1-2 yıllarımda okumuştum. İnsan ilişkileri üzerine çok faydasını görmüştüm. Şimdi aynı yazarın başka bir kitabı What’s Holding You Back? kitabını ve Yenal BİLGİCİ’ nin İlber ORTAYLI ile söyleşi tarzındaki “Bir Ömür Nasıl Yaşanır” kitabını okuyorum. İkisi de muhteşem. İlber ORTAYI’ nın kitabı bizim gibi insanların tam olarak aradığı bir kitap (highly recommended :))

Selamlar

Uğur
Uğur
1 yıl önce

Frank HERBERT’in DUNE serisini çok tavsiye ederim bilim kurgu da çok iyi bir de sissoylu serisi de var çok sağlam seriler. Mutlaka dene pişman olmazsın.

Uğur
Uğur
1 yıl önce

Ya o kadar ço kiyap var ki okumak istediğim ve o kadar çok oyun var ki oynamak istediğim vs. ömür kısa be ya