Kullanıcıların En Popüler 5 Tıklama Alışkanlığı

Kullanıcıların tıklama alışkanlığı kişiden kişiye değişiklik gösterse de, ısı haritası analizlerindeki tüm verileri ortaya koyduğunuzda bazı tıklama alışkanlıkları öne çıkıyor. Yüzlerce site inceledikten sonra çıkan bulguları sizlerle paylaşıp, sitelerdeki kullanıcı deneyimi üzerine bir kaç fikir vermek istiyorum sizlere.

Ürün Görselleri

E-ticaret sitelerinde ürünlerinize ana bir görsel ekleyebildiğiniz gibi, ürünün farklı açılarını ve özelliklerini göstermek için alternatif öne çıkarılmış görseller (thumbnail) de ekleyebilirsiniz. Kullanıcılar alternatif resimler ile ne kadar ilgileniyor diyorsanız, sizleri notebooku sadece 15 derece yandan görmek için alternatif resimlere ne kadar tıklandığını gösteren aşağıdaki ısı haritası örneği ile baş başa bırakıyorum.

Kullanıcılara alternatif görseller sunun.

tıklama alışkanlığı

Kullanıcı Yorumları (Testimonials)

Sosyal kanıt insanların tercih mekanizmasını yönlendiren en kuvvetli unsurlardan birisidir. Sosyal medyadan tutun girdiğiniz tüm sitelerde emin olun ki sosyal kanıt bir çok şekilde sizlere aşılanır.

İnternette biri ürün almak istediğinizde veya biz hizmete üyelik almadan önce diğer kullanıcıların ne düşündüklerini merak edersiniz, evet herkes ediyor aslında. Hizmet satan sitelerde genelde ana sayfada bulunan “bizi bir de kullanıcılardan dinleyin” bölümleri sayfanın en çok okunan ve favori kısmıdır. Hizmet sektöründe kuvvetli referanslarınıza ana sayfada yer vermek 2017 yılının olmazsa olmazlarından.

Kullanıcıların tıklama alışkanlığı

E-ticaret sitelerinde ise ürün yorumlarını okumak aynı şekilde popülerdir. Bütün ürünlere otomatik 5 yıldız veren sitelere rastlamışsınızdır, benzer şekilde ürünlere fake yorum giren siteler de mevcut. Bu durumun etik yanı tartışmaya açık olsa da kullanıcıların öne çıkan yorumları okuduklarına emin olabilirsiniz.

Deneme Sürümü Butonları

Eskiden hizmet sektöründe işler “Satın Al” butonu üzerinden işliyordu fakat alternatifler arttıkça ve rekabet yükseldikçe şirketler daha yumuşak olan “Ücretsiz Deneme” aksiyon butonlarına geçiş yaptılar. Amaç kullanıcıların üye olmalarını sağlayarak kaydını ve bilgilerini alıp, hizmeti belirli bir süre ücretsiz verip yarar sağlayarak, ardından email marketing ve remarketing ile kullanıcıları devamlı müşteriler haline getirmektir.

Kaliteli sitelerde, bu tarz ücretsiz deneme aksiyon butonları da defalarca yapılan A/B testlerinin ardından en optimum noktalara konulmuşlardır, doğal olarak da tıklanma oranları çok yüksektir.

Sitedeki birincil aksiyon butonlarınızı doğru konumlandırmanız ve bunun için renk, boyut ve konum üzerine bolca test yapmanız gerekmektedir. Resimdeki Hotjar örneği above the fold konumdaki iki göze çarpan kırmızı deneme sürümü aksiyon butonu ile en kaliteli örneklerden birisidir.

kullanıcı davranışları

 

Homepage Slider

Ana sayfada sizi karşılayan kocaman sliderlar var ya, insanların büyük bir kısmı bunların hepsini dikkatlice inceliyor. Standart bir sitede 2 ile 6 arası slayt bulunur ve kullanıcılar slaytlara tıklamak yerine yanındaki ok butonlarına tıklama alışkanlığı edinmişlerdir. Özellikle ana sayfada bulunan slider öne çıkarmak istediğiniz kampanyaları koyabileceğiniz ve marka imajını yansıtabileceğiniz en doğru yerdir.

kullanıcı tıklamaları

Ürün Paylaş Butonları

Bu son maddede de diğerlerinin aksine, kimsenin umursamadığı ve tedavülden bir türlü kalkmayan bir butondan bahsedeceğim. E-ticaret sitenizdeki ürün sayfalarında, fiyatın etrafına yerleştirilen ürünü sosyal medyada paylaş butonları ile kullanıcıların hiç biri ilgilenmiyor -_- Ürün sayfasının en çok göze çarpan kısmına rengarenk sosyal medya butonlarını koymak alternatif seçeneklere göz atın veya bu butonlardan kurtulup sadeliğe yönelin.

Sitenizdeki bir çok elemente kullanıcıların nasıl tepki göstereceğini bilemeyecek olsanız da yukarıda bahsettiğim standart şeyleri göz önünde bulundurup sitenizi şekillendirebilir ve kullanıcı deneyimini geliştirebilirsiniz.

İçeriği Paylaşmaya Ne Dersin?

Burag Hançer

Usanmadan yapılan hatalar, çıkarılan onlarca ders ve bu süreçte gelişen bakış açılarım. İşte size Yirmilerim... Beni 3 dakikada tanımak için linke tıkla! Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan da maceralarımı takip edebilirsin :)

Yorumlar

avatar
1000