Liderlik ve Yöneticilik – Dengeni Bul!

Dostlarınıza hayat nasıl gidiyor sorusunu yönelttiğinizde “çok yoğun ya” cevabını aldığınız oluyor mu?

İş çok yoğun her gün mesaiye kalıyorum, ev çok yoğun yemek yap çamaşırları yıka, kendime vakit bile ayıramıyorum.

Bu tarz yoğunluk tuzaklarına kendimizi kaptırıp hayatın akışında kaybolmak çağımızın en üzücü gerçeklerinden bir tanesidir.

Daha üzücü olan ise bu döngü eşliğinde merdivenleri hızlıca çıkmaya odaklanıp yolun sonuna geldiğimizde merdiveni yanlış duvara dayadığımızı fark etmektir.

Bu videonun amacı sizlere merdivenleri hızlıca çıkmak ve merdivenleri doğru duvara dayamak arasındaki farkı anlatmak.

Herkesin içinde bir adet yönetici ve bir adet lider mevcuttur. İçinizdeki lider vizyoner hedefler koymaktan sorumlu iken, yöneticinin görevi ise koyulan hedefleri gerçekleştirmektir.

Diğer bir deyişle lider merdivenlerin hangi duvara yerleştirileceğine karar verirken, merdivenlerin ne hızlı tırmanılacağı yöneticiye bağlıdır.

Ahşap atölyelerinde verilen ilk derslerden biri şöyledir: “İki kere ölç, bir kere kes”

Bu öğüdün anlamı ise şudur: İçindeki liderin iyi bir plan yapmasına izin ver ki yönetici yanlış bir işe girişmesin.

Liderliğin yoksunluğundaki yöneticilik, Titanik batarken gemideki sandayleleri dizmeye çalışmaktır. Sandalyeler ne kadar iyi yerleştirilse de, bu geminin batmasını engelleyemez.

Birçoğumuz, kendimizi bir yoğunluk döngüsüne sokarak içimizdeki lideri uzun süre görmezden geliriz.

Bu noktada ise yöneticinin attığı her adım bizi yanlış noktalara biraz daha yaklaştırır. Paradigma değişimi adlı videomuzda farkında olmadan yanlış yollarda ilerlemenin sizi kötü sonlara vardıracağını anlatmıştık. Burada ise amacımız yanlış güzergahlarda ilerlemenizi durdurmak için yöneticiye biraz izin verip, içinizdeki lidere biraz söz hakkı vermenizi sağlamak.

Liderlik ve yöneticilik ikilemine en sık düştüğümüz durumlardan biri yapılacaklar listesi hazırlama ve uygulama döngüsüdür. Yoğunluk sarmalında kaybolan bizler bu listeleri farkında olmadan yöneticinin oluşturmasına izin veririz. Bu yüzden de liste vizyondan yoksun bir şekilde mevcut işlerimiz ve bunların tamamlanmasının ardından otomatik olarak doğacak diğer işler ile dolup taşar.

Sonuç olarak da videonun başında bahsettiğimiz “abi işler çok yoğun” döngüsünde kaybolur gideriz. Böyle bir duruma düşerseniz, tek yapmamız gereken şey listelerinizi düzenli olarak liderin kontrolüne sunmaktır.

Benim şahsen uyguladığım yöntem hedeflerim doğrultusunda aylık listeler hazırlayarak, yoldan çıkmamak için haftada bir kendime vakit ayırıp liderin listeleri gözden geçirmesine izin vermektir.

Bu teftişlerde liderin amacı, alışkanlıklarım ve dış etkenler tarafından önüme atılan aktiviteler ile işleri düzenleyerek, merdivenin doğru duvarda olduğundan emin olmaktır.

Lider yönetici çatışması ilişkilerimizin de temelini oluşturur.

İlişkilerinizi başlatan lider olsa da kişiler birbirine alıştıktan sonra süreç yöneticiye devredilir. Uzun bir süre boyunca da ilişkinin nereye gittiği yani merdivenin nereye dayandığı üzerine karşılıklı bir iletişim sağlanmaz ve işler akışına bırakılır. Uzun ilişkilerin birden bitmesinin nedeni de liderlerin uyanıp kontrolü devralmalarıdır. (bu ilişki nereye gidiyor)

Diğer bir yandan da hayatınızdaki süreçleri 7/24 kontrol etme hatasına kapılırsanız yöneticinin işini yapmasına engel olursunuz ve hedefleriniz doğrultusunda zerre ilerleme kaydedemezsiniz.

Sizlerin de anladığı üzere, verimli bir hayat sürdürmek içinizdeki lider ile yöneticinin iş biriliği ile çalışmasına bağlıdır. Aralarındaki dengeyi sağlamak ise tamamen sizin elinizde…

 

İçeriği Paylaşmaya Ne Dersin?

Burag Hançer

Usanmadan yapılan hatalar, çıkarılan onlarca ders ve bu süreçte gelişen bakış açılarım. İşte size Yirmilerim... Beni 3 dakikada tanımak için linke tıkla! Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan da maceralarımı takip edebilirsin :)

0 0 vote
Article Rating
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments