Liseli Ergenlere Tavsiyeler

Beşiktaş Sakıp Sabancı Anadolu Lisesi’nde dört yılımı geçirdim, gerek ailemden gerek çevremden bir sürü tavsiye alıp hiçbirini dinlemedim bu yıllarda #ergen . Sizin de bu yazıyı iyice okuyup hiç bir tavsiyeme kulak asmamanızı istiyorum.

Okul içindeki vaktimi derslere kulak asmayarak ve geyik yaparak, okul dışındaki vakitlerimi de yolun aşağısındaki Adeks adlı internet kafede geçirdim. Okuldan kaçtığım zamanlar da ikinci şıkka giriyor elbette. Ektiğim ve dinlemediğim dersler açısından hiç pişmanlığım yok, bir şey de öğrettikleri yoktu hani, tahtadan deftere geçir styla geçiyordu hayat. Son iki sene herkes test çözme yarışına giriverdi, nasıl geçtiğini bile anlamadım o yılların. Adam gibi bir üniversite kazanmak istiyorsanız düzenli test çözeceksiniz ve konuları kapatacaksınız, son iki sene bu gayreti gösterin gerisi fasa-fiso.

Sosyal hayata gelecek olursak yukarıda bahsettiğim gibi internet kafede dota ve knight oynayarak geçirdik yıllarımızı, bebeler bilmez. Zamanında ne kadar zevkli olduysa da, şu andaki bana hiç bir şey katmamış harcadığım saatler. Pişman mıyım, kesinlikle değilim, müthiş zevkli zamanlardı. Daha çok spor yapmayı, arkadaşlarımın yaptığı gibi aptal-saptal bir iki projeye katılmayı ve kendimi bir şeyler konununda geliştirmeyi isterdim. Yıllar geçmiş ve bende gelişen tek şey mouse kullanan parmak kaslarım olmuş. Satranç takımındaydım onun dışında, ayda yılda bir turnuvalara giderdik, değişiklik olurdu, kafamız dağılırdı.

Sağlam dostluklar kurmak istiyorsan lise doğru zamandır, üniversitede bir başka oluyor arkadaşlıklar, bizzat test ettim. Lisede tek doğru yaptığım şey sağlam bir kaç dostluk kurmak oldu, zaten kazandığınız okulda kafa denginiz insanlarla tanışacaksınız, elbet iyi dostluklar kuracaksınız, bu fırsatı kaçırmayın.

Monotonluktan çekinin, ev-dershane-okul üçgeninden çıkın ara sıra, nefes alın. Yeni bir mekan keşfedin, yeni bir spor yapın, yeni bir enstrüman çalın, sadece çıkın dışarı ve yeni bir şeyler yapın.

Hayır, dün yaptığın şeyi değil, geçen hafta yaptığını da değil, farklı bir şeyler deneyin, kitaplardan testlerden fazlası var bu yıllarda arayın ve bulun onları.

Nargile leş bir şey bu arada, çok sardıysanız bırakın derim tez.

Resimde sağdaki arkadaş benim, Sakıp Sabancı Anadolu mezuniyet günü, bir çatıya çıkıp bakalım dedik, çıkmışken de fotoğraf çekilmeyi ihmal etmedik. Saçlarımız dağınık, kravatlarımız gevşekti o yıllarda.

İçeriği Paylaşmaya Ne Dersin?

Burag Hançer

Usanmadan yapılan hatalar, çıkarılan onlarca ders ve bu süreçte gelişen bakış açılarım. İşte size Yirmilerim... Beni 3 dakikada tanımak için linke tıkla! Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan da maceralarımı takip edebilirsin :)

0 0 vote
Article Rating
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments