Long Tail Keywords Stratejisi

Long Tail Keywords Nedir?

SEO açısından son dönemlerde stratejik anlamda önem taşıyan long tail keywords ismi aşağıdaki grafiğin uzun kuyruklu hayvanlara benzetilmesi ile ortaya çıkmıştır. Kedi, köpek, timsah ne isterseniz artık. Grafiğin taban kısmı kelimelerin uzunluğunu dikey ekseni ise arama hacmini temsil eder. Lisedeki grafik bilgilerimize dönersek yukarı çıktıkça aranma hacmi yükselir sağa doğru gittikçe ise de ilgili kelime dallanır budaklanır.

Long Tail Keywords Nedir

Çikolatanın arama hacmine bakınca vay canına ilk sayfaya çıkmalıyım, birinci olmalıyım gibi düşünceler kafamızda uçuşmuyor değil. Bir yatırım yapmadan önce düşünmeniz gereken önemli faktörlerden ikisi risk ve ROI’dir. ROI, return on investment yani yatırımınızın ne süreçte, yatırdığınız kaynak/para üzerinden size ne kadar getiri sağlayacağıdır. Long tail kelimeler hem düşük risk taşırlar hem de çok kısa sürede ön sıralara çıkarak yatırımınızdan yüksek dönüş sağlarlar.

Jenerik Kelimeyi Hedeflemek

Çikolata jenerik kelimesini hedeflediğimiz taktirde aşağıdaki sonuçlar ile yüzleşiriz.

 • Arama hacmi yüksek
 • Arama maksadı geniş ( satın alma niyetinde olanlar çok az )
 • SEO rekabeti yüksek
 • Birinci sayfada devasa siteler var
 • Uzun dönemli bir yatırım ve yükseklere çıkacağınızın garantisi yok
 • Adwords maliyeti ve rekabeti yüksek

Long Tail Kelime Hedeflemesi

Grafikteki içinde çikolata kelimesi geçen türev ve satın alma niyetli kelimeleri hedeflersek.

 • Arama hacmi düşük
 • Nokta atışı arama maksadı
 • SEO rekabeti düşük
 • İlk sayfada yeller esiyor
 • Kısa dönemde getiri sağlıyor
 • Adwords maliyeti ve rekabeti düşük

Grafikteki iki uzun kuyruklu anahtar kelimeye dikkatinizi çekmek isterim. “Çikolata online satış” kelimesi aylık sadece 50 arama hacmine sahip ve buradan her kelimenin verdiğimiz zaman ve emeğe değmeyeceğini anlıyoruz. Çikolata nasıl üretilir kelimesi ise satış hedefli olmayıp tamamen merak gidermeye dayalı ve çikolata satmak istiyorsak pek de önemsemememiz gereken bir kelime.

Long Tail Keyword Seçimi

Tamamen matematik ve tecrübeye dayanıyor bu konu, rakiplerinizin hangi kelimeleri hedeflediğini incelemek, arama hacimlerini ve rekabeti araştırmak gibi bir çok noktaya değinmek gerekiyor bu hedeflemeleri yaparken.

Bu yöntemin sadece ufak sitelerin yararına olduğunu sanıyorsanız tamamen yanılıyorsunuz. Çikolatada ilk sayfada çıkan bir siteniz olduğunu var sayalım, bu sayfayı bir tık yukarı çıkarmak çok fazla emek ve çalışma gerektirecektir. Peki bu aynı sayfada birçok alakalı long tail bulunuyor ise?

O zaman sayfadaki hediye çikolata sepeti ve hediye çikolata gönderme gibi kelimeleri hedefleyip bu kelimelerde tepeye oturuyoruz ilk sırada. Bu elbette ki alakasız sayfalara kelime doldurmak anlamına gelmiyor, birinci hedefimiz her zaman doğru hedefleme ve ziyaretçi memnuniyeti olmalıdır.

Bitti mi? Bitmedi…

Yumurtaları aynı sepete koymamak gerekir, çikolatada yaşayacağımız büyük bir düşüş bizi derinden etkileyecektir ama riski onlarca long tail kelimelere dağıtırsak sayfamız herhangi bir algoritma değişikliğinde bu kadar kolay sarsılmaz.

Nasıl bulabiliriz bu long tail kelimeleri, nerede yazıyorlar?

 •  En yaygın yöntem hazırda aramalarda çıktığımız kelimeleri Search Console vasıtası ile bulmaktır.
 •  Rakiplerinizin kullandığı kelimeleri hedeflemek doldukça kolay bir yöntem.
 •  Google aramalarında önerilen kelimelerden ayıklama yapabilirsiniz.
 •  Piyasadaki ücretli/ücretsiz onlarca araçtan yardım alabiliriz.

Sitenizde hedeflediğiniz jenerik kelimeleri exele döküp her birinden 5-10 alakalı long tail kelime çıkarıp onlara SEO çalışması yaptığınız taktirde, kısa sürede sağlam geri dönüşler alabilirsiniz.

İçeriği Paylaşmaya Ne Dersin?

Burag Hançer

Usanmadan yapılan hatalar, çıkarılan onlarca ders ve bu süreçte gelişen bakış açılarım. İşte size Yirmilerim... Beni 3 dakikada tanımak için linke tıkla! Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan da maceralarımı takip edebilirsin :)

0 0 vote
Article Rating
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments