Marka Kaliteniz SEO Sıralamanızı Etkiler Mi?

Google Webmaster Trends Analyst Gary Illyes‘ın katıldığı Pubcon 2017’de SEO üzerine güncel gelişmeler konuşuluyor fakat paylaştığım videodaki kısım fazlasıyla dikkat çekiyor. Aşağıdaki sıkıcı videoyu izleyebilir veya okumaya devam edip videonun özetini ve fazlasını öğrenebilirsiniz.

 

 

Bir Marka Nasıl Oluşur?

Bir kasap nasıl bir dünya markasına dönüşür? Evet hangi kasaptan bahsettiğimi biliyorsunuz. İşin temelinde insanların varlığınızı bilmesi vardır, ardından sizi tanırlar, sizden bahsetmeye başlarlar ve bu süreçte doğru adımları atıp bu kitleyi pozitif etkilerseniz markalaşabilirsiniz. Üniversitede pazarlama derslerinde hocanızın kafanızı karıştırdığı gibi alttaki grafiği de irdelemeye çalışabilirsiniz.

Marka Kaliteniz SEO Sıralamanızı Etkiler Mi

Peki internette markanızın nasıl bir imajı var?

Marka adınızı internette aradığınızda ilk sayfada çıkan şikayet sitelerindeki yorumlar mıdır markanızın karşılığı. Göz ucuyla araştıran insanlar için bu yorumlar negatif bir ön yargı oluştursa da, Google ve botları açısından markanız, internetteki tüm varlığınıza tekabül eder.

Brand Mention yani “marka anılması” denilen kavram, link verilsin veya verilmesin, internette markanızdan bahsedilmesidir. Sistem backlink üzerine dayalı iken markanız veya odaklandığınız anahtar kelimelerin geçtiği yazı ve makaleden link almadığınız sürece bu içeriklerin pek bir önemi yoktu. Zamanla, ilgisiz sitelerden alınan backlinkler önemini yitirdi ardından da zayıf sitelerden alınanlar. Backlink kavramı ise git gide kuvvetini yitirerek yerini brand mention ve marka kalitesi kavramlarına bırakıyor.

Siz dijital pazarlama danışmanlığı veriyorsanız ve markanız bu kelime ile alakalı blog ve içeriklerde geçiyorsa Google zamanla sizi bu kelime ile ilişkilendirmeye başlayacaktır ve bu SEO çalışmalarınıza doğrudan ve dolayı katkılı olacaktır.

Örneğin, dijital pazarlama danışmanlığı yapmak benim kariyer hedeflerimden bir tanesi ve bu kelimeyi içeriklerimde alakalı yerlerde geçirmek, 2010 yılında Bitcoin’e yatırım yapmak gibi uzun dönemli bir yatırım hissi veriyor bana.

İnternette Markanızın Kalitesi Nasıl Ölçümlenir?

Videoda da bahsedildiği gibi, internette markanızın bahsi bile geçmiyorsa, ne sizi kullanıcılar bulabilir ne de Google tanıyabilir. Google Business sayfanızdan tutun sitenize, sosyal medya hesaplarınıza ve paylaşımlarınıza, yayınladığınız içeriklere, hepsi zamanla internette markanızın oluşmasını ve Google üzerinde SEO algoritmalarına bağlı olarak sıralanmanızı sağlar.

Backlink kavramı da zaten zamanında, insanların birbirine kulaktan kulağa kasabı tavsiye etmesi gibi, sitelerin birbirini tavsiye etmesi üzerine kurulmuştur.

Gelecekte Markanızı Neler Bekliyor?

Sizin de bildiğiniz gibi algoritmalar gelişmeye devam ediyor ve yakın zamanda sadece brand mention ve tavsiyeleri değil, dedikoduları, şikayetçi müşterilerinizi, müşterilerinizin sadakatlerini ve hatta çalışanlarınızın mutluluğunu bile tahmin edebilecek seviyeye ulaşacaklar.

Gary Illyes‘ın dediği gibi algoritmalar insanların davranışları üzerine geliştiriliyorlar. Google’ın amacı da sizi doğru ve iyi sonuçlar sunmak ise, internette negatif yorumlar ve puanlar alan, herkesin üzerine olumsuz yazılar yazdığı bir dijital pazarlama ajansı sizce bundan 2 yıl sonra “dijital pazarlama ajansı” aramalarında Google tararfından zerre dikkate alınır mı?

İnternette Markanızın Kalitesi

Siz siz olun, müşterilerinizi ve takipçilerinizi her daim memnun edip, markanızın internetteki imajına bir an önce yatırım yapmaya başlayın.

İçeriği Paylaşmaya Ne Dersin?

Burag Hançer

Usanmadan yapılan hatalar, çıkarılan onlarca ders ve bu süreçte gelişen bakış açılarım. İşte size Yirmilerim... Beni 3 dakikada tanımak için linke tıkla! Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan da maceralarımı takip edebilirsin :)

0 0 vote
Article Rating
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments