Medium Canonical Etiketi Rehberi

Bu yazı hem kendi bloğunda hem de medium üzerinde yazı yazan kişi ve kuruluşları ilgilendiriyor.

Medium üzerinde yanlış yöntemler ile yazı yayınlayarak kendi sitenize verdiğiniz zarardan ve bunu nasıl düzeltebileceğinizden bahsedeceğim yazımda.

Ben de bir çoğunuz gibi kişisel bloğumda yazdığım yazıları, trafik çekmek ve kitlelere ulaşmak içim Medium üzerinden de paylaşmaya çalışıyordum. Fakat bir süre sonra organik Google aramalarında aynı yazımın, Medium tarafındaki versiyonunun sağlam bir sıralamada indexlendiğini fakat kendi bloğumdaki versiyonun aşağılara itelendiğini ve hatta ortalardan kaybolduğunu fark ettim.

Bir kaç yıllık SEO tecrübeme dayanarak:

  • Önce bloğumdaki yazıyı indexletip ardından mediumda yayınlamak
  • Medium yazısından istediğim anahtar kelimelere anchor text ile orjinal blog içeriğime link çıkmak

gibi yöntemlere başvursam da, Medium sitesinin yüksek otoritesinden dolayı organik sonuçlarda büyük çoğunlukla kendi blog içeriklerimin arka plana atıldığını gördüm. Kendi bloğumdaki içerik yer yer Duplicate Content damgası yiyor ve ciddiye alınmıyordu.

Yanlış yöntemlerle yayınlanan Medium yazılarınız, sıralamalarda sizi sollayarak kendi sitenize kısa ve uzun dönemde zarar vermektedir

Kopya İçeriğe Çözüm?

Ufak bir araştırma ardından da bu problemin çok basit bir çözümünün olduğunu keşfettim. Diğer 3. parti platformların aksine Medium yazılarınıza “Canonical Etiketi” ekleme fırsatı sunuyormuş.

medium canonical etiketi kullanımı

Canonical Etiketi de nedir öyle?

Canonical Etiketi, site içindeki benzer sayfalarınızın veya bu durumda olduğu gibi siteler arası benzer içeriklerin orijinal kaynağını Google’a gösteren etikettir özetlemek gerekirse.

Bloğunuzdaki yazıyı medium üzerinde paylaştıktan sonra yapmanız gereken tek şey, Medium yazısına bloğunuzdaki orijinal içeriği işaret eden bir canonical etiketi eklemektir.

Canonical Etiketi Medium’a Nasıl Eklenir?

Birinci yöntemi WordPress altyapısı kullanıyorsanız Medium WordPress eklentisini kurup yazıları bu şekilde paylaşmak. Eski bir eklenti ve pek tavsiye etmiyorum.

İkinci yöntem ise Medium Import linkini kullanarak blogdaki URL’i yapıştırıp yazınızı yayınlamaktır. Import işleminden sonra istediğiniz gibi editleyebilirsiniz yazınızı.

Bu sayede yazılarınızın altına aşağıdaki gibi bir linkleme yapıldığını,

medium canonical etiketi

 

 

daha önlemlisi de bloğunuzdaki orijinal kaynağı gösteren bir cannonical etiketi eklendiğini görebilirsiniz.

 

medium canonical

Peki neden daha önce Canonical Etiketi eklemedik?

Medium bize bu özelliği sunsa da gözümüze sokmamasının nedeni, elbette milyonlarca organik trafiği sizin bloglarınıza değil kendi sitesine çekmek istemesidir.

Saatlerinizi harcayıp emek verdiğiniz bloglarınızı ve kurumsal sitelerinizi bu kadar basit bir şekilde ölümden kurtulabilirsiniz. Bir yandan da yazıları Medium üzerinden paylaşmaya devam edip kitlelere ulaşabilirsiniz.

Bu durum hakkında bilinç oluşturmak için bu yazıyı paylaşabilir ve tanıdığınız yazarlara iletebilirsiniz.

Medium’un canonical ve duplicate content üzerine yazısını buradan okuyabilirsiniz.

Düzenleme: Canonical etiketi Google’a komut vermez sadece öneri sunar. Medium üzerinde bahsettiğim yöntemi kullanmama rağmen bazı medium yazılarımın blogdaki karşılıklarını sömürdüğünü fark ettim ve Medium’daki 100’e yakın yazımı silme kararı aldım.

İçeriği Paylaşmaya Ne Dersin?

Burag Hançer

Usanmadan yapılan hatalar, çıkarılan onlarca ders ve bu süreçte gelişen bakış açılarım. İşte size Yirmilerim... Beni 3 dakikada tanımak için linke tıkla! Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan da maceralarımı takip edebilirsin :)

0 0 vote
Article Rating
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments