Metroda Kitap Okuyan İnsanlar

Metroda kitap okuyan insanların abartıldığını düşünüyorum, şahsi fikirlerim tabi ki yazacaklarım atar yapabilirsiniz yorumlarda bana. Son bir kaç aydır elime ne kitap alırsam alayım, gerek serüven (yıllardır kullanmamıştım bu kelimeyi, kullanmak istedim), gerek kişisel gelişimle ile ilgili olsun, yarısına gelmeden ilgimi kaybediyorum.

Öyle bir devirdeyiz ki her yerden bilgi fışkırıyor ve bu bilgi akımına yetişmek mümkün değil. O yüzden verimli kullanmak lazım vaktimizi bir şeyler öğrenirken. Hadi serüven kitaplarını bir kenara bırakalım eşini veya dengini bulamazsın onların, herhangi bir tarih veya ders kitabından 20 saatimi harcayarak öğreneceğim bilgiyi, youtube’da crashcourse izleyerek bir saatte öğrenebiliyorum. Aynı şey mi derseniz, hayır değil, çok daha iyisi. Ne sıkılıyorsun, ne de dikkatin dağılıyor, yüksek rekabetin bulunduğu ortamda öne çıkan en kaliteli içeriklerden biri.

Aramayı biliyorsanız kaliteli bilgiye ulaşmak o kadar kolay ki internette, kitapların çoğu hobi tanımının üstüne geçemiyor benim açımdan. Belgesellerin kalitesini gördükçe, odama kapanıp okumakla saatlerimi harcadığım kitapların ne kadar verimsiz olduğunu anlıyorum.

Sığ diyebilirsiniz bana ama gerçekten denedim metroda kitap okumayı, topu topu iki durak gidiyorsun, ne okuduğunu anlıyorsun ne de sayfayı bitirebiliyorsun, kitap okumak uzun yolculuklarda vakit öldürmekten fazla işe yaramıyor bu sıralar. Sinema tiyatrodan daha iyidir muhabbetine doğru gidiyorum ve taşlanmaktan korkuyorum açıkçası o yüzden daha uzatmayacağım.

 

Bu kadar övdükten sonra yararlarından bahsetmezsem ayıp olur kitapların,

  1. Elektrikler giderse canınız sıkılmaz ( telefonunuzun şarjının bittiğini ve yeterince aydınlık olduğunu var sayar isek)
  2. Rafta çok güzel duruyorlar
  3. Rafta harbiden çok iyi duruyorlar

Hobi ve zevk açısından değinmedim konuya sadece verimlilikten bahsediyorum, aynı bilgiyi daha kısa sürede daha kaliteli şekilde öğrenebiliyorsam elbette o seçeneği tercih ederim, vakit sınırlı ne yaparsın.

 

Osmanbey durağında çektim resmi, en sağdaki adam burnunu karıştırıyordu, o yüzden kırptım resmi biraz.

İçeriği Paylaşmaya Ne Dersin?

Burag Hançer

Usanmadan yapılan hatalar, çıkarılan onlarca ders ve bu süreçte gelişen bakış açılarım. İşte size Yirmilerim... Beni 3 dakikada tanımak için linke tıkla! Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan da maceralarımı takip edebilirsin :)

0 0 vote
Article Rating
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments