Motivasyon Nasıl Sürdürülür?

Önünüzde ne iş olursa olsun motivasyon deponuz bomboş olduğu için, her daim gaz videolar izleme veya müzikler dinleme ihtiyacı mı duyuyorsunuz?

Bu yöntem pek de sürdürülebilir değil ha?

 

Arabanızı her çalıştırmadan önce benzin koymaya ihtiyacınız olsaydı benzin istasyonları peşinde günlerinizi harap ederdiniz. İşte tam bu yüzden arabaların benzin deposu mevcuttur.

Bu videonun amacı her fırsatta motivasyon peşinde koşuşturmanız yerine sizlere belirli hedefler doğrultusunda motivasyonunuzu saklayıp sürdürebilmeniz için bazı temel taktikler sunmak. Vereceğim taktiklerin büyük bir kısmını Anders Ericsson’ın PEAK isimli kitabında keşfettim.

peak kitap

Bir işte başarılı olan insanları diğerlerinden ayıran özelliklerden biri sıkılmaya ve dikkat dağıtıcı unsurlara karşı koyarak odağı ve motivasyonu koruyabilmektir. Odaklanma sorununuz için ilgili videomuza göz atabilirsiniz bu video ise motivasyonun sürdürülebilirliği ile ilgili. Hadi başlayalım.


Mevcut motivasyonunuzun değeri aslında sizi ileri iten nedenler ve geri çeken nedenler arasındaki farktır. Sizi ileri yani çalışmaya iten şeyler geri çekenlerden daha baskın ise motivasyonunuzu koruyarak bir işe devam edebilirsiniz. Aksi durumda her fırsatta bir gaza gelme ihtiyacı duyarsınız ve hatta pes etme fikirleri kulağınızda çınlanarak sizi yaptığınız işten alıkoyabilir. Benim amacım ise pozitif nedenleri artırıp negatif nedenleri azaltmayı öğreterek her konuda daimi bir motivasyonu sürdürebilmenizi sağlamak.

1-) Doğru zamanlamayı seç

Maraton koşusuna katıldıktan hemen sonra arkadaşlar ile halı sahaya gitmek pek mantıksız olurdu değil mi? Böyle bir durumda zihniniz ve vücudunuz yorgunluktan dolayı sizi caydırmak için elinden geleni yapardı. Bir işi yapmak için seçtiğiniz zamandaki motivasyonunuz o anın etrafındaki aktivitelere ve olaylara bağlıdır. Eğer caydırıcı bir saatte işe koyulmaya kalkarsanız emin olun ki motivasyonunuzu pek kolay sürdüremezsiniz. Doğru zamanlamaları seçmek ise tamamen size bağlı. Örneğin bazı insanlar sabah erkenden kalkıp sessizlik içinde bir yudum kahve ile işe koyulabilirken diğerleri ise benim gibi caydırıcı düşüncelerin daha seyrek olduğu gece saatlerinde tam gaz çalışabilirler.

Yanlış zamanları seçip yokuş yukarı çıkmayı denemek yerine, doğru zamanlamalardan oluşan bir çalışma takvimi hazırlamayı öğrenip arabayı yokuş aşağı salıverin.

2-) Kendine sosyal motivasyon yarat

Biz insanlar sosyal yaratıklarız ve varoluşumuzdan beri birbirimizi destekleyerek bu günlere kadar gelebildik. Yaptığınız bir işi tek başınıza sırtlamak ne kadar cesurca olsa da bu konuda sosyal çevrenizden alabileceğiniz her destek sizi ileriye iten daimi bir motivasyona dönüşecektir. Enstrüman çalmak, spor yapmak veya ders çalışmak, yapacağınız iş ne olursa olsun, önce ailenizden sonra yakın arkadaşlarınızdan ardından ise bu işe benzer işler yapan kişilerden ve komünitelerden sizi destekleyecek bir çevre oluşturun. Hatta mümkünse etrafınızı sizinle aynı hedefleri ve tutkuyu paylaşan insanlar ile doldurun. Aktif olarak bu insanlardan destek alarak motivasyon deponuzu dolu tutabilirsiniz.

Örneğin benim açımdan, videoların altına muazzam destekleyici yorumlar yapan bir kitleye sahip olmam, kaliteli ve düzenli içerikler üretmem konusunda bana daimi pozitif bir motivasyon sağlıyor.

3-) İlerlemeni ve başarını göz önünde bulundur

Online oyunlarda aynı canavarları durmadan saatlerce kesme motivasyonunu sizce insanlar nasıl koruyor. Cevap basit, çünkü emeklerinin karşılığındaki ilerlemeyi canlı bir şekilde takip edebiliyorlar. Emin olun ki ne üzerinde çalışıyorsanız çalışın emek sarf ederek bazen ufak da olsa kesinlikle bir ilerleme kaydedersiniz. Çalışmalarınız karşılığında nereden nereye geldiğinizin, ne kadar ilerlediğinizin ve nasıl başarılar elde ettiğinizin farkında olun. Sonsuz dümdüz bir yolda bilinçsizce koşturmak yerine yola ufak hedef ve ödül noktaları koyarak ilerleme kaydettiğinizi kendinize hatırlatın. Uzun süre yerinde sayan kimse ilerleme motivasyonunu kendinde bulamaz. Katettiğiniz yolları ve elde ettiğiniz başarıları asla aklınızdan çıkarmayın.

Bu videoyu bitirir bitirmez sizlerden istediğim şey sürdürülebilir motivasyon konusuna biraz kafa yormanız. Her gün benzin istasyonları peşinden koşmak yerine deponuzu dolu tutacak taktikler geliştirerek motivasyon sorununuza alternatif bir çare bulabilirsiniz.

Peki sizlerin motivasyon deponuzu dolu tutmak için uyguladığınız taktikler var mı?

Bunları yorumlarda bizlerle paylaşmaya ne dersiniz?

İçeriği Paylaşmaya Ne Dersin?

Burag Hançer

Usanmadan yapılan hatalar, çıkarılan onlarca ders ve bu süreçte gelişen bakış açılarım. İşte size Yirmilerim... Beni 3 dakikada tanımak için linke tıkla! Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan da maceralarımı takip edebilirsin :)

0 0 vote
Article Rating
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments