Mutluluk Ölçütlerini Değiştirin

Mutluluk Ölçütlerini Değiştirin! Sonra değil, birazdan değil, şu anda değiştirin!

 

Patatesi nasıl tartarsınız siz?

Terazi ile muhtemelen, elektronik olsa daha isabetli tartarsınız, kantar mantar kullanabilirsiniz, manavdan marketten almadan önce kiloyu ölçen herhangi bir aletle tartar, parasını ödersiniz, çünkü patates kilo ile satılır.
Manavdayken patatesi turnusol kağıdı ile ölçüp tartmayı denediniz mi? ( öyle saçmalık mı olur?)
Refraktometri ile ölçütünüz mu hiç patatesi hata olmasın diye ( o ne lan!?)

 

Çok salakça değil mi ağırlık ölçmeyen aletler kullanmak ağırlık ile satılan bir malı alırken, hemfikir olduğumuzu düşünüyorum bu konuda.Hemfikir olmadığımız başka bir konu var, daha doğrusu farkında olmadığınız, olsanız uyarsınız bana, olacaksınız da birazdan.

 

Mutluluğunuzu ne ile ölçüyorsunuz bu aralar, bu güne kadar nasıl ölçtünüz? Hiç dikkat ettiniz mi ya da düşündünüz mu bu konuyu?Bir el atmakta fayda var, bir sorgulamak gerekiyor kendini.
İki şekilde ölçüyor insan mutluluğunu; sahip olduğunu şeyler ve olamadıkları ve ikincisinde kendine o kadar haksızlık ediyor ki.
  • Benle beraber ellerini kaldırsın arabası olmayan arkadaşlar, ne güzel olurdu kız arkadaşımı, ailemi gezdirmek, işe okula gitmek, hafta sonu atlayıp arabaya kaçamaklar yapmak.
  • Ne güzel olurdu altı senelik laptopum yerine sağlam bir bilgisayar dizebilsem, bütün yeni çıkan oyunları max ayarlarda oynayabilsem.
İsterdim, keşke, ne güzel olurdu, istiyorum… Yukarıdaki patates örneğinden farkı yok bu cümlelerin, yanlış ölçütler kullanıyoruz mutluluğu ararken.
Afrika’daki çocuklar muhabbetine girmek istemiyorum, klasik anne- baba muhabbeti yapmak istemiyorum; olmayan arabanın mutsuzluğunu, bisikletimle gezerken yüzüme çarpan rüzgarın mutluluğu ile takas etmek istiyorum.

 

Sahip olduklarınıza şükretmek alışkanlık haline gelmeli. sahip olmadıklarınız üzerinden yola çıkarsanız asla yeterince şeye sahip olamayacak dolayısıyla asla yeterince mutlu olamayacaksınız.
İçeriği Paylaşmaya Ne Dersin?

Burag Hançer

Usanmadan yapılan hatalar, çıkarılan onlarca ders ve bu süreçte gelişen bakış açılarım. İşte size Yirmilerim... Beni 3 dakikada tanımak için linke tıkla! Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan da maceralarımı takip edebilirsin :)

0 0 vote
Article Rating
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments