Nasıl Başlanır? – Yeni Şeyler İçin İlk Adımlar Nasıl Atılır?

Hayatta yeni bir şeye girişeceğimizde yaptığımız hatalardan biri kendimizi bahaneler girdabına sokarak erteleme veya kaçma yolunu seçmektir.

Başarılı olabileceğimden emin değilim…

İyi bir şekilde yapabileceğimi zannetmiyorum…

Doğru zamanı beklemek istiyorum…

Bu videoda sizlere başlamaya çekindiğiniz ve korktuğunuz yeni yolculuklarda ilk adımı atmanız için alternatif bir yöntem önermek istiyorum.

Yola başlamak ve bu yolda ilerlemek arasında çok kesin bir çizgi vardır. Bu çizginin her iki tarafındaki emeğiniz ve aksiyonlarınız önemli olsa da şu an tek amacım sizin bu başlangıç çizgisini aşmanızı sağlamak. Sizlerden tek istediğim, gaz ve freni düşünmeden sadece arabaya binip kontağı çevirmeniz.

Başlamak işin yarısıdır lafını duymuşsunuzdur. Başlama çizgisi her zaman tam ortaya denk gelmediği gibi, yapacağınız işin yanında yetenek ve şans gibi bir çok faktöre bağlı olarak bu çizginin yeri değişebilir.

Mesela resimdeki kayaya bakacak olursanız bütün yolu kat etmesi için gereken tek şey başlangıçta uygulayacağınız çok ufak bir kuvvettir. Belki de bu kuvveti uygulamadığınız için kısa sürede az eforla muazzam yol kat edebileceğiniz alanlarda yerinizde sayıyorsunuz.

Tam tersi şekilde bazı durumlarda da ilk adım tüm yolculuğun yanında ufacık da kalıyor olabilir.

Başlama çizgisi nerede olursa olsun bunu aşmanız için size ufak bir tavsiyem olacak.

Tavsiyem şu: Adım atmak istediğin alanda atabileceğin en minik ve en berbat adımı at.

Evet yanlış duymadın, berbat minnacık bir adım at. Bu sayede daha önce bahsettiğim problemleri, korkuları ve kaygıları bir anda es geçip kendini çizginin diğer tarafına atabilirsin.

Hiç tecrübenizin olmadığı bir alanda muazzam bir başlangıç yapmayı beklemek zaten kendinize haksızlık etmektir. İlk adımınızın harika olamayacağı besbelli çünkü bu yeni alan hakkında hiçbir tecrübeniz yok. Kendinizi geliştireceğiniz süreç ise işe başladıktan sonra belirginleşecek. Bu süreçte de hedeflerinize giden yolun dümdüz bir çizgiden değil, hatalar ve bu hatalardan çıkaracağınız dersler ile şekillenen kıvrımlardan ibaret olduğunu anlayacaksınız.

Berbat bir adım atın derken kastettiğim şey, dövmeci olmak isteyenlerin gidip alınlarına dövme yaptırmaları değil elbette. Kendiniz mahvedin demiyorum, hedefinizi seçip sizi bu yola iteceğine inandığınız ufacık zayıf bir adım istiyorum sizden.

Yazar olmak istiyorsun ve bu konuda hiçbir adım atamıyor musun? Yazabileceğin en dandik ve basit hikayeyi yaz gitsin. İlk aşamayı geçtin bile, şimdi ise bu attığın adım üzerinden neleri daha iyi yapabileceğini ve kendini nasıl geliştirebileceğini düşün.

İş hayatına atılmak istiyorsun ama CV hazırlamaya mı üşeniyorsun. Hazırlayabileceğin en dandik CV’yi iki dakikada çizittir gitsin. Düzenlemeleri ve geliştirmeleri ikinci adımda yaparsın. Bir şeyi ilk adımda mükemmel yapmanızın gerek olmadığını anlayınca, emin olun ki başlama isteğiniz gözle görür bir şekilde artacak.

Hayatta bazı şeyler ilgini çekiyor ve yapmalı mıyım sorusu kafanı mı kurcalıyor? Kendini kaygı döngüsünden çıkarıp herhangi birine herhangi bir adım atmadıkça bu döngüde bir ömür çürütebilirsin. Sabit durduğun ve aksiyon almadığın her an dünya ilerlemeye devam eder ve hedeflerin senden uzaklaşır.

Geçmişe dönüp baktığında yanlış attığın adımlardan çok atmadığın adımlardan pişmanlık duyacaksın. Bu yüzden videoyu bitirdikten cesaretini topla ve o berbat adımları bir an önce atmaya başla.

İçeriği Paylaşmaya Ne Dersin?

Burag Hançer

Usanmadan yapılan hatalar, çıkarılan onlarca ders ve bu süreçte gelişen bakış açılarım. İşte size Yirmilerim... Beni 3 dakikada tanımak için linke tıkla! Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan da maceralarımı takip edebilirsin :)

0 0 vote
Article Rating
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments