Native Advertising – Doğal Reklam Nedir?

Native Advertising – Doğal Reklam Nedir?

Native Advertising konusu önümüzdeki beş yıl boyunca reklam piyasasını yavaş yavaş ele geçirecek ve hem mainstream hem de dijital reklamlardan büyük pay alacak. Doğal reklam, içerik ile bütünleşen ve göze batmadan okuyucuların aklında yer edebilen reklamlara verilen addır.

Neden var olduklarına ve bu kadar popülerlik kazandıklarına gelecek olursak, alışkanlık ve iticilik olarak iki kelime üzerinde durabiliriz. Televizyonda dizinin bölünüp reklamın girdiğini anlarız değil mi, hatta rahatsız oluruz, muhtemelen kanal değiştiririz, internette de durum aynı. İticilik konusunda siteler televizyonu geride bırakalı çok oldu.

Bu iticilik; sitelerde çıkış oranlarının artmasına, sayfa gezinme ve sayfada kalma sürelerinin azalmasına, doğal olarak da hem reklamların görüntüleme sayısında hem de tıklanma oranında düşüşe neden olmaya başladı. Reklam ağları, reklamları göze sokmanın tam tersi nedir diye düşünürken Native Advertising doğdu.

Native Advertising, kullanıcıya itici gelmeden reklamları içerik ile harmanlayarak reklam tıklanma oranlarını arttırma sanatıdır. Aslında kökeni “Niche Marketing”den gelir. Bu pazarlama yönteminde spesifik küçük popülasyonlar hedeflenerek tam istedikleri ürün ve reklamlar onlara sunulur. Hedefleme bu kadar keskin olduğu için ROI de doğal olarak yüksektir. Bu pazarlama tekniği zaman içinde gelişerek doğal reklamcılığın yolunu açmıştır.

Örnek ile inceleyelim: Oyun tanıtımı yapan bir sitede, oyun reklamı bannerlarına rastlamak tesadüf değildir ve bunların banner olarak algılandığını ve tıklanmadığını fark edilince farklı çözüm yolları aranmaya başlandı.

Native Advertising Nedir
3 Adet banner reklamı kolayca ayırt edebiliyorsunuzdur

 

“Kendi Traş” kurucuları bunu fark edip şekildeki gibi bir yol izledi doğal reklam konusunda:

  • Kenti Traş oyunu hakkında sitede bir yazı yazılıp güzel ve kötü yanlarını anlatıldı, sitenin paylaşımı gibi.
  • Kenti Traş gidip Youtube’dan popüler bir gamer buldu ve oyunu ona oynattı para karşılığında, gamer da bu oyunun ne kadar eğlenceli olduğunu vurgulayıp bütün takipçilerine tavsiye etti.
  • Instagram’da da bir ünlü Kenti Traş’ı etiketleyip indirmeye teşvik etti kullanıcıları.
  • Bir gazete herkesin Kenti Traş oynadığını ve oyunun popüler olduğunu anlatan bir içerik yayınladı.

Bu şekilde Native Advertising yayıldı ve yaratıcılığımız yettiği sürece değişip gelişmeye devam edecek. Influencer Marketing de bu gelişim sürecinin örneklerinden biri fakat başka bir yazıma artık o konu da.

 

Alışkanlık noktasında duracak olursak; banner, pop-up gibi kavramlara alışan zihnimiz reklamların bulunduğu kısımları atlar oldular. İnsanlar pop-up halinde verilen yasal bir uyarıyı veya sitenin üst kısmında leaderboard şeklinde sunulan bir kampanyayı reklam olarak algılayıp pas geçer oldu alışkanlıktan dolayı. Bu durum Google aramalarındaki Adwords sonuçları için de geçerli ki ilk çıkan 2-4 sonucun reklam olduğunu düşünüp, sonuçlar açıldığı gibi aşağı kaydıran bir kullanıcı kitlesi de her geçen gün büyümekte. Google’ın snippetlere yönelmesi ve üstte çıkan adwords reklamıdır mantığını yıkmaya çalışması da bundan kaynaklanır.

doğal reklam nedir

Gazete sitelerinde de bu doğal reklamcılığa rastlamanız mümkün, 5 haber başlığından ikisi ürün tanıtımı veya bir markayı öven yazılardan oluşur. Bazılarını fark ederiz bazıları aradan sıkışır geçer bir şekilde. Resimde gördüğünü gibi üç adet reklam mevcut benzer sektörler ile alakalı, birinin modası geçiyor ve çok sert şekilde göze çarpıyor, diğer ikisi ise bir şekilde içeriye sızmış.

Sırf internette dönen bir olay değil bu, televizyonda da abartılı reklam yerleştirmeleri devri kapandı ve izlediğiniz her filmde fikriniz bile olmadan onlarca reklama maruz bırakılıyorsunuz. Yıllar önce vizyona çıkan ilk Transformers filmindeki ogözünüzden kaçan bazı reklam yerleştirmesini videodan izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=4LFQIoc49ZM

İçeriği Paylaşmaya Ne Dersin?

Burag Hançer

Usanmadan yapılan hatalar, çıkarılan onlarca ders ve bu süreçte gelişen bakış açılarım. İşte size Yirmilerim... Beni 3 dakikada tanımak için linke tıkla! Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan da maceralarımı takip edebilirsin :)

0 0 vote
Article Rating
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments