Neden E-mail Listesi Satın Almamalısınız?

E-mail listesi satın alma olayı, zamanında benim de denediğim bir yöntem olmakla beraber, bundan çok fazla ders çıkarma ve konu üzerinde genişçe araştırma yapma fırsatım oldu.

Türkiye’de büyüklü küçüklü birçok şirket halen bu yöntemi izleyerek, ne kadar çok kişiye ulaşırsak o kadar iyidir kafasını yaşıyor.

Marketten kilolarca ucuz elma almaya benzemiyor bu iş, yaa yarısı çürük çıksa diğer yarısını yeriz gibi bir kafa yapımız var ise hadi bunu maddeler halinde kırmaya çalışalım.

E-mail Listesi Satın Almanın Zararları

Düşük Kaliteli Mailler

Bir şirketin veya kuruluşun hedefi satış yapmayı ve hizmet vermeyi amaçladığı hedef kitleye ulaşmaktır, zaten dijital pazarlamanın amacı da budur. Satılan mail listeleri ise, botlar tarafından internetten toplanmış, yüzlerce el değiştirmiş, yıllardır piyasada dolanan, alakasız listeler karıştırılarak oluşturulmuş ve hatalı maillerle doludurlar.

Satın aldığınız düşük kaliteli ve alakasız bir mail listesine, mail attığınız taktirde:

  • Maillerin büyük kısmı Soft Bounce ve Hard Bounce ile geri sekecek ve adreslere ulaşmayacaktır.
  • Eğer kaliteli bir mail gönderim platformu kullanıyorsanız gönderiminiz yarıda kesilecek ve hesabınız banlanacaktır. Mailchimp başta olmak üzere bütün mail gönderim platformları listenizi parçalara bölerek maillerinizi bölüm bölüm yollarlar. Bu sayede size ve kendilerine zarar vermek yerine sahte listeleri tespit ederek gönderimleri yarıda kesebilirler.
  • Giden mailleriniz büyük kısmı spam klasörüne düşecektir.
  • Seken ve spam klasörüne düşen bütün mailleri zamanla IP ve Domain güvenilirlik puanınızı düşürerek, sonraki gönderimlerinize zarar vereceklerdir.
  • Hedefine ulaşan maillerin bir kısmı kullanıcılar tarafından spam olarak işaretlenecektir. Kullanıcılar sosyal medya platformlarından firmanızı etiketleyerek şikayette bulunacaktır. Diğer mercilere de sizi şikayet etmeleri mümkün.

E-mail Listesi Satın

Satın alınan listeler üzerinden çıkarılmış yukarıdaki grafikler, açılma oranı, tıklama oranı, abonelikten çıkış oranı ve şikayet oranı gibi istatistikler üzerine size fikir verebilir.

Kullanıcı Serüveni

Tüm dijital pazarlama kanallarında olduğu gibi e-mail market yaparken de doğru kullanıcılar doğru şekilde hedeflenmelidir. Merak aşamasında olan bir kullanıcıya, merakını giderici içerikler pazarlanmalı, satın alma aşamasında olan kullanıcılara ise ürün ve hizmetleriniz odaklı bir pazarlama yapılmalıdır. E-mail listesini satın alırsanız elinizde segmente edilmemiş karışık bir liste olacaktır ve bu şekilde doğru strateji ile kullanıcıya ulaşmanız mümkün değil.

Kanunlar ve Yasaklar

Elektronik Ticareti Düzenleme Kanunu ile zaten bu tarz mail listelerine gönderim yapılması yasaklanmıştır. Avrupa’da da GDPR’ın yürürlüğe girmesi ile birlikte mail aboneliklerine double opt-in gibi bir çok zorunluluk getirilecektir. Oralarda insanlar alakalı kanunları düzenlerken bizim burada halen e-mail listesi satın alıp mail basmamız gerçekten üzücü.

Spam Trap E-mail

Hizmet sağlayıcıları ve kara liste sağlayıcı firmalar tarafından piyasaya sürülen sahte tuzak maillerdir bunlar. Bu mailler hiçbir sistem veya listeye abone olmadıkları için, birileri tarafından bulunup toplu bir listeye eklenip satılabilir ve satın alan kişi bu listeye mail attığı taktirde tuzak tetiklenir. Bu tarz mailler çok nadir olsa da, yüz binin üstüne listeler aldığınız taktirde tuzak maillere denk gelmeniz çok olasıdır.

E-mail Listesi Satın Almak

E-mail Listesi Satın Almanın Yararları

Sitenize trafik çekerek reklamlardan para kazanıyorsanız, tebrikler alakasız bir kitleyi bir kaç saniyeliğine sitenize çektiniz. Hedefiniz markanızı tanıtmak ise mail listesi satın almanın hiç bir yararı olmayacaktır. Ürün satmak istiyorsanız da sitenize çektiğiniz insanları daha da darlamak için remarketing listenize ekleyebilirsiniz, belki bu kişilerin bir kısmı bu reklamlara maruz kala kala bir şeyler alır sitenizden, fakat bu yönteme başvurmanızı yazımdan da anlayacağınız gibi tavsiye etmiyorum.

Umduğunuz yararlar ne negatif maddeler ile uğraşmaya değecektir ne de şahsınızın ve firmanızın adının kirlenmesine.

Emin olun ki e-mail listesi satın alıp bir kaç gönderim yapmanızın ardından bahsettiğim bütün negatif durumlar ile karşı karşıya kalacaksınız. Bunu yerine sağlıklı bir e-mail marketing stratejisi oluşturup ufak ufak sağlıklı adımlarla hedeflenmiş listenizi oluşturmaya başlatın derim.

 

İçeriği Paylaşmaya Ne Dersin?

Burag Hançer

Usanmadan yapılan hatalar, çıkarılan onlarca ders ve bu süreçte gelişen bakış açılarım. İşte size Yirmilerim... Beni 3 dakikada tanımak için linke tıkla! Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan da maceralarımı takip edebilirsin :)

0 0 vote
Article Rating
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments