NPC Sendromu

 

NPC kelimesini açalım duymamış olanlar için, non-player character diyebiliriz aslında. Oyunlarda sırf oyuncuya hizmet etmek için yaratılmış; sabit duran, bir şeyler satan veya düzenli bir şekilde A noktasından B noktasına giden karakterlere NPC diyoruz oyunlarda. Bu karakterlerin bazıları o kadar değersiz ki, tek varoluş amaçları bize hizmet etmek. NPC’leri zevk için öldürmek bile hobiye dönüşebiliyor bazı oyunlarda, video paslıyorum konu ile alakalı ki Dark Souls favori oyunlarımdan biridir.

 

NPC sendromu dediğim olay ise gerçek hayatta karşılaştığımız bir çok insana NPC muhamelesi yapmamızdır. Kasiyer ve garsonlar başta olmak üzere, bu kişilerin bize hizmet etmek için yaratıldığı kanısında kaybolup bir merhaba demekten bile aciziz. Bu noktada durup düşünüp insanlığımı hatırlamak istedim.

Garson ve Kasiyer arkadaşların yaka kartlarından adlarına bakıp, onlara isimleri ile hitap ettiğimde yüzlerine oturan gülümseme ve şaşkınlık kombinasyonu paha biçilmez.

Migrosta aynı şeyi yaptım dün, Nihan ( kasiyer) da verdiğim migros kartımdan okudu ismimi, Burag bey başka bir arzunuz dedi.

Aynı şekilde evdeki güvenlikler ile ufak sohbetlere giriyorum; köfte mi tavuk mu pişireyim bu akşam sen karar ver diyorum, şoka giriyorlar… Ardından köfte yap, köfte iyidir diye kahkaha atan oldu…

Bunlar hepimizin ihtiyaç duyduğu güzel etkileşimler…

Sabit İş Tanımları ve Körelme

Diğer bir sıkıntım ise “NPC” iş tanımlarının insanların yeteneklerini ve gelişimlerini ne kadar körelttiği üzerine. Sabit bir işi yaparak, farklı veya benzer alanlarda kendimizi geliştirmeyi imkasız kılıyoruz ki “adjacent bubble” olayından bir sonraki yazımda bahsedeceğim kesinlikle. Özet geçmek gerek ise; bilgisayar kullanmayı bilirsen, kod yazmayı öğrenirsin, kod yazarsan web sitesi yapabilirsin, web siten olunca içerik yazmayı öğrenirsin gibi birbiri ile bağlantılı süreçleri öğrenmeye ve bilgiyi kullanabilmeye doğru ilerleyen bir süreç “adjacent bubble”.

Ne yazık ki sabit işlerde bu alakalı yetkinliklere ulaşma şansımız sıfıra yaklaşıyor ve aksine köreliyoruz. Asgari ücret muhabbetine hiç girmiyorum, geçinecek kadar değil yaşayacak kadar para kazanmalı insanlar. Sabah sabah dökmek istedim içimi, biraz dağınık oldu yazı, umarım editlerim ilerde toparlarım…

İçeriği Paylaşmaya Ne Dersin?

Burag Hançer

Usanmadan yapılan hatalar, çıkarılan onlarca ders ve bu süreçte gelişen bakış açılarım. İşte size Yirmilerim... Beni 3 dakikada tanımak için linke tıkla! Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan da maceralarımı takip edebilirsin :)

0 0 vote
Article Rating
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments