Odaklanma İlizyonu Nedir? Mutluluğu Nasıl Etkiler?

Odaklanma İlizyonu ( Focusing İllusion ) kavramına, Daniel Kahneman’ın Thinking Fast and Slow isimli kitabında denk geldim. Benim gibi haftada bir hayatını masaya yatırıp değerlendirmeye çalışan, mutluluğunu her daim sorgulayan bir insan için bu kavramı öğrenmek ve arkasında yatan mantığı anlamak birçok şey hakkında bakış açımı değiştirmeye başladı. Kitabı kesinlikle tavsiye etmekle beraber, içinden örnekler alarak Odaklanma İlizyonu üzerinde bir kaç noktaya değinmek istiyorum.

Bu kavramın temelinde, hayatımız üzerine değerlendirmeler yaparken büyük resme odaklanmak yerine yakın zamanda olan olaylara ve spesifik konulara ağırlık vermemiz yatıyor. Bu hatalı odaklanmalar ise farkında olmadan bize zarar veriyorlar.

Kendim üzerinden örnek vermek istersem, geçen yıl iş değiştirirken 2 aylık bir iş arama dönemi geçirdim. İşsizlik olarak nitelendirdiğim bu dönemde tek odaklandığım şey bu oldu ve hayatımdaki bütün pozitif şeyleri bir kenara attım diyebilirim. Sonuç olarak da iki ay boyunca hayatımın tek bir negatif noktasına odaklanarak hem kendime hem de etrafımdakilere çile çektirdim.

Sizlerin de yaşadığınız negatif şeylere odaklanıp buna benzer davranışlar sergilediğiniz olmuştur. Hatta hayatınızdaki yakın zamanki negatif şeyleri hafifçe gözlerinizin önünden geçirseniz gereğinden fazla üzüldüğünüz ve kendinizi yıprattığınız konuları fark edeceksiniz. Odaklanma İlizyonu kaçınmak isteyeceğiniz psikolojik zaaflardan bir tanesidir ve kaçınmanın ilk adımı zaafınızı fark etmektir.

Odaklanma İlizyonu
Ponçiğin gözü üzerinde

Bu aralar fazlaca taktığınız olayları bir gözden geçirin ve hayatınızda aslında o kadar büyük bir yer kaplamadıklarını fark edin. Bunu yapmanın en kolay yolu da kendinize mutlu olup olmadığınızı sormaktır, en çok odaklandığınız şeyler bu sorudan sonra dökülecektir zaten.

“Nothing In Life Is As Important As You Think It Is, While You Are Thinking About It” – Daniel Kahneman

Odaklanma İlizyonu zaafı pazarlamacılar tarafından da sık sık suistimal edilir. Satın alacağınız bir ürüne odaklandığınızda değerini olduğundan çok abartırsınız bu yüzden satın alma isteğiniz de o kadar artar. Ürünü sahip olduğunuzda da odağınız değişir ve ürünün size umduğunuz kadar tatmin etmediğini fark edersiniz. Politikada da durum aynıdır, bir lider halkı tek bir pozitif noktaya odaklayarak diğer değişkenlerin değerini azaltıp, tek bir şeyi düzelterek her şeyin daha iyi olacağına inandırabilir. Asgari ücretin yükseltilmesi ön plana çıkarılarak tüm ekonominin toparlanacağını söylemek gibi. Ekonomide de hayatta da çok fazla değişken vardır ve aza odaklanıp görüşümüzü bulanıklaştırmamız büyük bir hatadır hele odaklandığınız şeyler negatif ise.

Hayatta arada bir durup nefes alıp, tüm bu zaaflarımızdan arınmaya çalışarak, nelere gereğinden fazla değer verdiğimizi ve nelerin kıymetini yeterince bilmediğimizi çok geç olmadan değerlendirmemiz lazım.

 

İlgili İçerik: Bilişsel Önyargılar Rehberi

İlgili Kategori: Davranışsal İktisat

İçeriği Paylaşmaya Ne Dersin?

Burag Hançer

Usanmadan yapılan hatalar, çıkarılan onlarca ders ve bu süreçte gelişen bakış açılarım. İşte size Yirmilerim... Beni 3 dakikada tanımak için linke tıkla! Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan da maceralarımı takip edebilirsin :)

Yorumlar

avatar
1000