Öğrendiklerimizi Unutmamak için Ne Yapmalıyız?

Ders çalışırken tüm üniteyi bitirip ertesi hafta hepsini unutuyor musun? Harika yeni bilgiler öğreniyor ama bir süre sonra aklından uçup gidiyorlar mı?

Pek de verimli bir yönteme benzemiyor.

Sizce öğrendiklerimizi unutmamak için sihirli bir yöntem var mı? Hadi gelin beraber inceleyelim.

Konuya kafa atmadan önce sizleri Ockham’ın Usturası teorisi ile tanıştırmak istiyorum. İngiltere’deki Ockham köyünde doğan 14. yüzyıl filozofu William tarafından ortaya atılan bu felsefe, kısaca özetlemek gerekirse eğer bir meseleyi çözmek için birden fazla yaklaşım varsa basit olan yaklaşımı tercih etmemiz gerektiğini öne sürüyor.

öğrendiklerimizi unutmamak

Peki neden bu bilgiyi verdim?

Çünkü öğrendiklerimizi unutmamak konusunda internette bir araştırma yaparsanız, birbirinden farklı yöntemler öneren yüzlerce video ile karşılaşırsınız. Sihirli bir yöntem ararken bu bilgi çöplüğünde kaybolmak yerine size tavsiyem en basit çözüme odaklanmanız.

Öğretmenlerin her dersin sonunda konuyu tekrar edin dediğini muhakkak duyarsınız.

Ben bu tavsiyeyi hep kulak arkası ederim.

Peki ya sizler?

Kaçınız ciddi bir tekrar stratejisine sahipsiniz?

Çalıştıklarımı düzenli tekrar etme konusunu hayatım boyunca defalarca kez duymuş olsam da şöyle bir geriye dönüp bakıyorum da, öğrencilik hayatımda bunu asla sistematik bir şekilde yapmamışım ve çalıştıklarımı hatırlayamama konusunda şikayet etmeye devam etmişim.

Öğrendiklerimizi Unutmamak için ne yapmalıyız 2

Halbuki aradığım cevap yıllarca en basit çözümde saklıymış.

Bu videoda amacım tekrar konusunda son bir yıldır uyguladığım yöntemi sizler ile paylaşıp sizleri bu yöntemi denemeye teşvik etmek.

Kümes kurmak isteyen Hasan amcanın, bütçesine göre her gün pazara gidip 3 tane civciv satın aldığını hayal edin. Fakat arada sırada evde kalıp aldığı civcivler ile ilgilenmek yerine kendisi her gün pazara gidip yeni civcivler almaya çalışıyor ve ne yazık ki evde bıraktığı civcivler telef oluyor. Bu şekilde hem bütçesini tüketiyor hem de bir türlü kümesini büyütemiyor.

öğrendiklerimizi unutmamak için

Halbuki yeni civcivler almaya harcadığı vaktin bir kısmını elindeki civcivlere ayırsa, kendi ayakları üzerinde duracak hale gelebilirler.

Civcivler bir yana, siz ne demek istediğimi anladınız.

Öğrendiklerimizi Unutmamak İçin Tekrar

Ders çalışma günlerim geride kalmış olsa da, her gün kendimi geliştirme hevesi ile onlarca yeni bilgi öğreniyorum ve bunları günübirlik yanımda taşıdığım defterime notlar şeklinde aktarıyorum.

bilgileri hatırlamak

Yazdığım her bilgiyi ise 24 saat, 3 gün, 1 hafta, 2 hafta ve bir ay gibi belirli aralıklar ile tekrar ediyorum.

Bu kadar basit…

Defter sayfalarımda tarihler olduğu için de bunu yapmak oldukça kolay oluyor.

Defter taşımaya üşenirseniz dijital bir çözümüm de var. Ücretsiz bir uygulama olan Google Calendar sayesinde programınızı takip edebileceğiniz gibi her gün öğrendiklerinizi not olarak ekleyip size belirli aralıklar ile hatırlatması için bildirimler göndermesini sağlayabilirsiniz. Google Calendar yanlış kullanıldığında sizi bildirim kaosuna sürükleyebilir fakat doğru bir strateji ile kendisini birinci sınıf bir tekrar asistanına çevirebilirsiniz.

Bu arada tekrar yönteminin ne kadar da etkili olduğunu kanıtlamak için sizin için ufak bir challenge’ım olacak. Bu akşam uyumadan aklınızdan bir kelime tutmanızı ve her akşam tekrar ederek arkasına bir kelime daha eklemenizi istiyorum.

öğrendiklerini unutma

Lise yıllarımda bunu denediğimde onlarca kelimelik bir zincir oluşturmayı başarmıştım ve hafızama hayran kalmıştım. Sizler de bir deneyin derim bakalım kaç ay devam edebileceksiniz.

Hayatta karşılaştığınız en karmaşık problemlerin cevapları bazen en basit çözümlerde saklıdır. Kendinize özel bir tekrar rutini oluşturun ve bir süre sadık kalmaya kalmaya çalışın. Ne kadar fark ettiğini kısa sürede anlayacaksınız.

Bir sonraki videoda görüşmek üzere.

İçeriği Paylaşmaya Ne Dersin?

Burag Hançer

Usanmadan yapılan hatalar, çıkarılan onlarca ders ve bu süreçte gelişen bakış açılarım. İşte size Yirmilerim... Beni 3 dakikada tanımak için linke tıkla! Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan da maceralarımı takip edebilirsin :)

5 1 vote
Article Rating
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments