Oyun Tavsiyeleri ve Favori Oyunlarım | 2020-2021

Yazı İçeriği

20 yılı aşkın gamer hayatımda yüzlerce oyun serüvenini tatma fırsatı buldum ve bunlardan bazıları bana sundukları tecrübe açısından diğerlerinden fark ile sıyrıldılar.

Bu sayfada PC odaklı olmak üzere, güncel ve “old school” tarzda oyun tavsiyelerimi bulabilirsiniz. Youtube kanalım yüzünden oyunlara ayırdığım vakti biraz kısmak zorunda kaldıysam da halen vakit buldukça bu hobime geri dönüyorum.

Aşağıdaki oyun tavsiyeleri rastgele sıralanmıştır. Başlıkların yanlarında ise 10 üstünden verdiğim şahsi puanları bulabilirsiniz.

Not: Tavsiye ettiğim oyunlar birden fazla kategoriye girebilirler!


Listedeki oyunların ilk izlenim videoları için Youtube Kanalıma göz atmayı unutmayın!

 

hançer oyun kanalı

 

 

RPG Tavsiyeleri

Witcher Serisi ( 10 ⭐️ )

oyun tavsiyeleri

3 oyundan oluşan Witcher Serisi muhtemelen oynadığım en iyi üçlemedir. Hikaye, karakterler, ambiyans ve dövüş mekanikleri serinin her oyununda katlanarak güzelleşiyor. Witcher 3 ise 200 saat emek verdiğim başlıbaşına bir şaheserdir. Böbürlenilecek bir yetenek değil fakat her oyunu tüm hikaye ve görevleri tamamlamak için 2’şer kere bitirdiğimi belirtmek isterim. Oyunu alacaksanız DLC’ler ile paket almanızı tavsiye ederim.


Dragon Age Serisi ( 9,5 ⭐️ )

oyun tavsiyeleri 2019

Dragon Age hayranlıkla oynadığım diğer bir üçlemedir. 2. oyuna laf atsalar da serinin tüm oyunlarını şiddetle tavsiye ederim. Serinin birbiri ile bağlantılı her oyununda farklı “seçilmiş kişileri” oynayarak serüvenlere atılıyorsunuz. Her oyunda bir önceki oyunun save dosyasını kullanıp yaptığınız seçimleri bir sonraki oyuna aktarmanız mümkün. 3 oyun boyunca yaptığınız farklı seçimler de çok farklı sonuçlara yol açabiliyorlar.

Son oyunda yarım kalan hikaye serinin 4. oyunu ile tahminen 2020 yılında devam edecek, heyecanla bekliyorum.


Mass Effect Serisi ( 9 ⭐️ )

oyun tavsiyelerim

Dragon Age’e FPS ve teknoloji katarsanız Mass Effect ortaya çıkıyor. Seri boyunca Kumandan Shephard ve tayfası olarak gezegenden gezegene dolaşarak kötü niyetli uzaylıları tokatlamaya çalışıyorsunuz. Seçimleriniz doğrultusunda karakterinizin Renegade ( kötü ) ve Paragon ( iyi ) tarafa kayması hikayeyi şekillendiren mekaniklerden biri. Ekibinizi kurduktan sonra da Garrus Vakarian gibi çok sağlam karakterler ile sırt sırt dövüşebiliyorsunuz. Serinin 4. oyunu olan Andromeda’yı 2020 yılında oynama fırsatım oldu ve şikayetlerin aksine 0 bug ile karşılaştım, yani 4 oyunu da tavsiye ediyorum.


Divinity Original Sin 1-2 ( 9,5 ⭐️ )

oyun tavsiyesi pc

Isometric RPG kategorisinin kralıdır. Serinin her iki oyunu da sizi oturduğunuz koltuktan alıp başka dünyalara götürüyor. Onlarca seçim opsiyonu ve sürükleyici hikayeleri ile her iki oyun da 100 saatin üzerinde maceralar sunuyorlar. RPG ve TBS oyunları ilginizi çekiyorsa bu seriyi kaçırmamanız gerekiyor.


Pillars of Eternity 1-2 ( 8 ⭐️ )

oyun tavsiyesi yeni

Isometric RPG denince aklıma gelen 2. oyun serisidir. Divinity Original Sin’i alın ve tonlarca diyalog ile uzun yüklenme ekranları ekleyin işte karşınızda Pillars of Eternity!

Laf soktuğuma bakmayın serinin iki oyunu da D&D geleneklerini sürdürerek harika maceralar sunuyorlar.


Pathfinder Kingmaker ( 8,5 ⭐️ )

pathfinder kingmaker

Zarlarınızı hazırlayın, macera sizi bekliyor! Eğer RPG veya D&D oyunları ile aranız yok ise bu oyun sizi biraz zorlayabilir ve başlangıç için daha basit bir oyun arayabilirsiniz. 107 saatimi vermişim oyuna, harika karakterler, keyifli bir hiyake ve bir dolu macera.


Dragon’s Dogma ( 8 ⭐️ )

dragons dogma oyun

Oynadığım en underrated oyunlardan bir tanesi! Hmm çok da iyi durmuyor diyerek başlıyorsunuz ve kendinizi kaptırarak benim gibi en az 50 saatinizi veriyorsunuz.


Dark Souls 2-3 ( 8 ⭐️ )

en iyi oyunlar

Seriyi oynamadıysanız da YOU DIED geyiğini kesinlikle görmüşsünüzdür. Seriye ilk defa başlayanlar için gerçekten de zor bir oyun Dark Souls fakat mekaniklere alıştıktan sonra pek de ağlamıyorsunuz. 2. oyunu zorla bitirdikten sonra 3. oyun çerez gibi geldi bana. Ayıptır söylemesi 1. oyunu halen oynamadım. Geçenlerde remastered versiyonu çıktı fakat yorumlar gayet kötüydü, vazgeçtim almaktan. Yeteneklerinizi sınamak istiyorsanız Dark Souls serisi gerçekten de hak ettiğiniz ödülü ve tatmin duygusunu size sunuyor.


Dying Light ( 8 ⭐️ )

favori oyunlarım

Zombi filmlerinin hastası olduğum gibi oyunlarına da bayılırım. Left 4 Dead serisinden sonra bu kategoride tavsiye edebileceğim en gerçekçi ve zevkli oyundur Dying Light. Hele oyunda gece dışarı çıktığınızda yaşanan adrenalin dolu kovalama sahneleri yok mu. İkinci oyunun 2019’da çıkması bekleniyor, o zamana kadar bir göz atın derim.


State of Decay 1-2 ( 8 ⭐️ )

state of decay

Dehşet keyifli bir zombie survivial serisi. Yeni update ile ikinci oyuna başladım ve 50 saatin ardından halen keyifle oynuyorum.


Dead Space Serisi ( 8 ⭐️ )

oyun tavsiye edin

Bu oyunu oynarken götüm yer görmedi… Ölmüşe benzeyen tüm canavarlar/uzaylılar aslında ölmemişler ve yanından geçerken üstüne atlamayı bekliyorlar. Korku ve heyecan ikilisinin tam kıvamında sunulduğu Dead Space serisinin 3 oyununu da tavsiye ederim, fakat bildiğim kadarıyla oyunu yapan stüdyo kapandı ve serinini devamı gelmeyecek…


Metro Serisi ( 8 ⭐️ )

2019 oyunları

Metro serisinin hikayenin kalitesinden mi yoksa oyundaki Rus karakterlerin efsanevi İngilizcelerinden dolayı mı bilmem ama FPS oyunlarında benim için ayrı bir yeri var. Özetle “uzaylı” istilasında seçilmiş kişiyi oynayıp uzaylılar ile iletişim kurarak saykodelik translara girdiğiniz ve bolca şarjör değiştirdiğiniz bir oyun sizi bekliyor. Hikayenin büyük kısmı karanlık yer altı metrolarında geçse de kendisini korku oyunu kategorisine pek sokamıyorum. Serinin son oyunu için çok heyecanlıyım fakat bilgisayarın kaldırmayacağı korkusundan henüz almadım…

Update: Yeni bilgisayar aldım, son oyun Exodus EFSANE!


Shadow of Mordor – Shadow of War ( 8 ⭐️ )

en iyi bilgisayar oyunları

Yüzüklerin Efendisi hastası bir insan olarak Battle for Middle Earth serisinden sonra bu serinin ilaç gibi geldiğini söyleyebilirim. Sülfür kokan Mordor çoraklarında ork tokatlamanın verdiği keyif bir başka. İkinci oyun birincinin üstüne epey şey koymuş ve seviyeyi yükseltmiş. Ne yazık ki multiplayer kısmını Pay to Win kıvamında piç etmişler ama single player campaign gayet zevkli.


Skyrim ( 9 ⭐️ )

iyi bilgisayar oyunları

Elder Scrolls dünyası ile geç de olsa Skyrim ile tanıştım. Üniversiteye girdiğimde zıpkın gibi 4 GB Ram’i olan bir laptop almıştım kendime ve siftahı Skyrim ile yapmıştım. Skyrim’i övecek değilim burada, oynayın işte süper oyun.


Bioshock Infinite ( 10 ⭐️ )

en kaliteli oyunlar

Serinin ilk iki oyunu gayet keyifli olsa da, o 3. oyun yok mu… Bioshock Infinite tek kelime ile bir şaheserdir. Hatta bunu yazarken gaza geldim ve Steam’den alıp bir daha oynayama karar verdim.

Mükemmel bir hikaye, mükemmel bir ambiyans, mükemmel soundtrackler ve Elizabeth…

Elizabeth yaktın beni…


Dishonored ( 8 ⭐️ )

oynanacak oyun tavsiyesi

Dishonored, Türkçe çevirisi ile “Şerrrefsiz!” kıyak stealth oyunlarından bir tanesidir. Stealth dediğime bakmayın bu tarz oyunları paldır küldür oynamayı tercih ederim, hatta ilk fırsatta alarmları çaldırmak huyumdur. İkinci oyuna halen el atamadım Steam abimizden güzel bir indirim bekliyorum.


Kingdom Come: Deliverance ( 8,5 ⭐️ )

Kingdom Come: Deliverance

Combat ve gameplay üzerinden en gerçekçi orta çağ RPG oyunlarından bir tanesi. Oyunun sonuna bile gelseniz öyle 50 kişiyi kılıçtan geçiremiyorsunuz. Oyuna cahil bir köylü olarak başlayıp kendinizi her alanda evet her alanda geliştirmeniz gerekiyor. Üstünüzü temizlemekten, okuma yazmayı öğrenmeye, kılıcınızı bilemekten duş almaya kadar milyon tane şeyle kendinizi meşgul edebiliyorsunuz.


Saints Row: The Third ( 8 ⭐️ )

saints row 3

Uzaktan GTA çakması gibi dursa da, 10 kat daha zevkli olduğunu iddia ediyorum! Aşırı geyik ve eğlenceli…

 


Hikaye Odaklı Oyun Tavsiyeleri

Deli gibi odaklanıp, fareye tıklamak istemiyor, kafanız rahat bir şekilde maceraya atılmayı arzuluyorsanız bu kategori tam size göre. Efsane hikayeleri ile birbirinden sürükleyici oyunlar bu kategoride!

 

Life is Strange ( 9 ⭐️ )

en iyi oyunlar 2019

Liseli kızların tripli hayatları pek ilgimi çekmese de, bu oyun hikayeleştirmeyi bir üst seviyeye taşıyor. Hikaye ve seçilen müzikler ahenk ile dans ediyorlar. Bu oyunun ardından bu tarz oyunlara epey ilgi duymaya başladım. Oynayacaklar için spoiler vermek istemiyorum fakat oyunun sonunda salya sümük halinde buldum kendimi.


Detroit Being Human ( 9 ⭐️ )

detroit being human

Yaptığınız seçimlerin hikayeyi etkilemesini mi istiyorsunuz? Aklınız duracak… Yaptığınız en ufak seçimlerin bile hikaye üzerinde etkisi var. Heyecan dolu, dehşet sürükleyici bir oyun.


Heavy Rain ( 8 ⭐️ )

heavy rain

Yukarıdaki oyunun bir dandik versiyonu diyebilirim her açıdan. Fakat yine mükemmel sürükleyici bir hikayeye sahip, son dakikaya kadar heyecanlar oynadım.


What Remains of Edith Finch ( 8 ⭐️ )

bilgisayar oyunu tavsiyesi

Life is Strange’in ardından hikaye tarzı oyunlara ilgi duymaya başladım ve bu cevher ile karşılaştım. Oyun maksimum 3-4 saat sürüyor, fakat storytelling kelimesine yeni bir anlam kazandırmışlar diyebilirim. Hayranlık ile tek oturuşta bitirdim oyunu ve yapımcılarını takibe aldım.


Gris ( 10 ⭐️ )

Gris

Gris bir sanat eseri… Aslında odağında bir platformer oyunu, mario gibi hayal edin ama çok çok daha fazlası. Kutuyu ittir kapı açılsın değil de, hayatımda ilk defa gördüğüm ilginç mekaniklere sahip. Bir yandan da müzikleri ve görselleri ile tam bir şölen… Bir hikayeyi anlatmak için kelimelere ihtiyacınız yok!


Alan Wake ( 8 ⭐️ )

alan wake

Korku unsurları içeren, gizem dolu bir serüven. Bir noktada kendini tekrar ediyor gibi hissettirse de oldukça keyif aldım.


A Plague Tale: Innocence ( 9 ⭐️ )

A Plague Tale Innocence oyun

The last of us konseptinde stealth ve combat mekanikleri içeren, hikaye odaklı dehşet keyifli ve anlamlı bir serüven. Zombiler yerine inquisition, köylüler ve fareler ile kapışıyorsunuz. Efsane grafikleri olmasının yanında bir uyarım olacak, mideniz hassas ise elinizi sürmeyin derim çünkü çok detaylı ve sizi rahatsız edebilecek sahneler var.


The Vanishing of Ethan Carter ( 7.5 ⭐️ )

the vanishing of ethan carter

Oyunun yarısında ortalıkta gezinip, ne yapmam gerekiyor şimdi diye kendinize soracaksınız. Ardından da benim gibi Youtube’da çözüm arayacasınız. Tüm belirsizliğe rağmen hikaye yavaş yavaş açılıyor ve sonunda şok edici bir şekilde size veda ediyor.


Journey ( 7 ⭐️ )

journey hikaye oyun

Kendinizi çölün ortasında gizemli bir karakteri kontrol ederken buluyorsunuz ve ufak tefek puzzlelar çözdüğünüz bir yolculuğa çıkıyorsunuz. Kendinizi kaptıracağınız keyifli görsel bir serüven, tek üzücü yanı ise tek oturuşta bitirebileceğiniz kadar kısa olması.


Dungeon Crawler Oyun Tavsiyeleri

Bu kategorideki oyunlarda, belirli bir alandaki canavları keserek güçleniyor ve karakterinizi geliştiriyorsunuz. Kendini tekrar ediyor gibi dursa da aslında oyun tamamen bu mekanik üzerinden çalışıyor.

Hades ( 7 ⭐️ )

hades oyun tavsiyesi

Hem görsel açıdan hem de oynanabilirlik açısından oldukça aksiyon dolu hack and slash bir dungeon crawler. Bu ne ya aynı şeyi mi yapacağım bütün oyun demeden kendimi kaptırdım ve saatlerce oynadım. Oyunu sadece bir kere bitirdim fakat gerçek sonunu görebilmek için tam 10 kere bitirmeniz gerekiyor…


Slay The Spire ( 7 ⭐️ )

slay the spire oyun

Steam üzerinden defalarca pozitif yormularını görsem de patatese benzediği için almamıştım. Aldığım gibi bağımlısı oldum, zor olmasına rağmen hem affedici hem de ödüllendirici bi oyun. 2D olduğunu da hemen unutuyorsunuz.


Strateji Oyunları Tavsiyeleri

Northgard ( 8 ⭐️ )


Battle Brothers ( 7 ⭐️ )


Surviving Mars ( 7,5 ⭐️ )


Arkadaşlarla Oynanabileceğiniz Multiplayer Co-Op Oyun Tavsiyeleri

Burada Steam gibi platformlar üzerinde arkadaşlarınızla girip oynayabileceğiniz keyifli bazı oyunları listeledim.

Valheim ( 8 ⭐️ )

valheim

Steam’e düştüğü gün arkadaşlar ile oynamaya başladık, 1 GB’lık bir oyundan beklentilerimizi fazlasıyla aştı ve bağımlı gibi oynar bulduk kendimizi. İnşaat, combat, crafting ne ararsanız 10 numara bir şekilde sunmuşlar.


Raft ( 7 ⭐️ )

raft oyun

Okyanusun ortasında bir salın içinde mahsur kalmışsınız ve tek çareniz etraftaki adalardan malzemeler bulup raftınızı geliştirmek, bu sırada köpek balıkları ile boğuşmak ve deliller bularak okyanustan kurtulmak. Tek başıma oynarken pek zevk vermese de arkadaşlarımla girince aşırı keyif aldığım bir oyun.


Overcooked 2 ( 7 ⭐️ )

overcooked oyun tavsiyesi

Elinizin ayağınızın birbirine dolanacağı diğer bir co-op oyun tavsiyem. Ne kadar kalabalık olursanız o kadar kaos ve keyif sunuyor.


Sea of Thieves ( 7,5 ⭐️ )

sea of thieves

3 arkadaşım ile başladım bu oyuna, multiplayer serverlarda quest ve hazine peşinde koşuyorsunuz tayfanız ile ve denizlerde diğer gerçek oyuncuların gemileri ile karşılaşıp savaşabiliyorsunuz. Oyun her saniye üzerinize yeni bir heyecan fırlatıyor ve 5 dk sakin kalamıyorsunuz. Tek başınıza da oynayabilirsiniz fakat arkadaşlarla girmek kesinlikle daha keyifli.


RTS-TBS Oyun Tavsiyeleri

Spellforce 3 ( 9 ⭐️ )

oyun tavsiyeleri spellforce 3

Bu oyunu Steam’de ilk gördüğümde almak ve almamak arasında gidip geldim. Daha saçma bir tereddüt olamazmış… Battle for Middle Earth ile Warcraft 3’ü birleştirin ve RPG+RTS kıvamında olan Spellforce 3 ile tanışın. Oyunda hem Hero’ları kasıp giydiriyorsunuz hem de binalar inşaa edip unit basabiliyorsunuz. Grafikler, hikaye, müzikler ve karakterler hepsi birbirinden kaliteli ve bana neredeyse tüm questleri bitirdiğim 50 saat civarı bir gameplay sundu. Halen oyunda 1-2 bariz ufak bug olmasına rağmen, seri ile daha önce tanışmadığım için pişmanım ve şiddetle tavsiye ediyorum. Hard mode’da bitirdim, benzer oyunlarda tecrübeniz var ise hard başlayıp zorlanınca normale düşürebilirsiniz.


Northgard ( 7,5 ⭐️ )

northgard oyun

Indie RTS oynayacağımı hiç düşünmezdim… Çok ufak bir ekibin hazırladığı basit ve çok sürükleyici bir oyun. 3 gün başından kalkmadan oynadım, standart RTS oyunlarına göre alternatif mekanikler yaratmışlar, İskandinav mitolojisi işin içine girince daha da keyifli olmuş.


Korku ve Gerilim Oyunu Önerileri

Korku oyunları kısmında ekrana zıplayan canavarlar yerine, korku ve gerilim atmosferine sahip olan oyunları listelemeye çalıştım.

 

Hellblade: Senua’s Sacrifice ( 9 ⭐️ )

Hellblade: Senua's Sacrifice

Kafayı yiyeceksiniz, gerçekten de korku elementleri çok yaratıcı bir şekilde oyuna entegre edilmiş bir yandan da sizi içine alan bir atmosferi ve hikayesi var. İskandinav Tanrıları ve iblisleri ile cebelleşirken bir yandan da hiç durmayan fısıltılar kulağınızda çalkalanıyor. Oyunu bitirmeme rağmen ana fikrini çözememişim, bakalım sizler çözebilecek misiniz… Zayıf kalpler için değil!


Bioshock 1-2 ( 8 ⭐️ )

Bioshock 1-2

Serinin ilk 2 oyunu karanlık ve gizemli bir ‘diyarda’ geçiyor. Hikayeyi heyecanla takip ederken bir yandan da her köşeyi dönerken eliniz titreyecek. Oyunda yaptığınız seçimlere dikkat edin!


The Evil Within ( 7 ⭐️ )

the evil within

Ne olup bittiğini zerre anlamadığınız Japon kardeşlerimin elinden çıkan bir korku oyunu. Sonunda pek tatmin olmasam da, oyun fena değildi.

Not: İkincisini bayılarak oynadım, birinci oyuna başarıyla sürükleyici bir hikaye katmışlar.


Darkwood ( 7 ⭐️ )

darkwood

Dehşet derecede ürpertici ve garip bir oyun. Öyle karakterlerin kafasında soru işareti görüp quest almayı beklemeyin, delilleri çok dikkatli dinleyip ne yapacağınızı bulmanız ve canavarlarla cebelleşip hayatta kalmanız gerekiyor. Kalbiniz dayanırsa bir deneyin derim, açıkçası diken üstünde oynasam da çok keyif aldım.


The Forest ( 7,5 ⭐️ )

 

 

 


Şehir Kurma ve Yönetme Oyunları Tavsiyeleri

Islanders ( 7 ⭐️ )

Islanders oyun

Oynadığım en düşük stresli oyun muhtemelen. Steam’den tam 4 liraya aldım beni 3-4 meşgul etti. Çeşitli adalarda huzurlu bir müzik eşliğinde inşaat ediyorsunuz o kadar… Kafa dağıtmak için bire-bir.


Banished ( 7,5 ⭐️ )

banished inşaat oyunu

Huzur içinde orta çağ köyünüzü kurup, köylülerinizin refah içinde yaşlanmalarını umuyorsanız o oyun bu oyun değil. İlk kurduğum köyde 15 dakika içinde popülasyonun yarısı donarak öldü, ikinci köyümde de kıtlıktan öldüler… Fakat bir süre sonra oyunu çözdüm ve nüfus 300’e dayandı ve neredeyse tüm haritayı doldurdum. Keyifli mekanikleri olan, biraz zorlayıcı, oldukça da keyifli bir şehir inşaat oyunu.


Foundation ( 7 ⭐️ )

 


Diğer Oyun Tavsiyeleri

Quantum Break ( 7,5 ⭐️ )

oyun tavsiyesi

Zaman yolculuğu içeren gayet keyifli bir oyun. Beyninizi yakacak hikayelerden zevk alıyorsanız kesinlikle hoşunuza gideceğini düşünüyorum. 10-15 saatlik bir macera sizi bekliyor.


Rimworld ( 7,5 ⭐️ )

rimworld oyun

Rimworld sandbox tarzında, bir koloni kurup, inşaat ve savaşlar çerçevesinde dönen milyonlarca mekaniği olan bağımlı edici bir oyun. Öğrenmesi çok vakit alsa da bir kaptırdınız mı başından kalkamıyorsunuz.

 


Subnautica ( 7,5 ⭐️ )

subnautica

Tüm oyun denizin altında geçiyor ve derinlere daldıkça eğlence arttığı gibi korku da tavan yapıyor. Son iki haftada 27 saat oynamışım ve sonlara yaklaşıyorum. Daha önce duymadıysanız bir göz atın derin!


Enslaved: Odyssey to the West ( 7 ⭐️ )

Enslaved Odyssey to the West

Lineer chapterlar ile ilerleyen action tarzı bir hikaye oyunu. Gayet kısa ve keyifliydi.

 


Old School Oyun Tavsiyeleri

Bu kısımda da antik çağdan kalma fakat halen adı geçtiğinde yüreğimi kıpır kıpır eden oyun tavsiyelerimi bulabilirsiniz. Bilgisayarınızın performansı çok iyi değilse bu listeyi kaçırmayın.

Bunları puanlamaya elim gitmiyor, yerleri başka benim gönlümde 🙂

Heroes of Might and Magic 3-4

eski oyun tavsiye

Level dergisi eskiden içinde demo oyunlar olan diskler dağıtırdı. Tabi o zamanlar bırakın Steam’i torrent muhabbeti bile yok, dandik demo diskleri peşinden koşardık. İşin üzücü yani ise içindeki oyunları full oyunlar zannederdim, demo kavramından haberim yoktu çünkü. HOMM serisi ile de bu vesile ile tanıştım, aynı demo bölümünü onlarca kez oynadım yokluktan, tam sürümünü keşfedene kadar. Tam sürümü de benim dandik Pentium 2 bilgisayarda çalışmadı ben de halamın Pentium 3 bilgisayarına yükledim ve hafta sonları fırsat buldukça oynadım. Uzun bir tanışlıklığımız var kendisi ile anlayacağınız. 3. ve 4. oyunlar şaheserdir, ondan sonra çıkanların hepsi de leş gibidir.


Populous The Beginning

eski oyun tavsiyeleri

Age of 2 ile tanıştığım yıllarda keşfettim bu cevheri. Patates kıvamında grafikleri beni büyülemesine engel olmadı. Masum rakip kabilelerin üzerine “doğal” afetler yağdırmak hiç bu kadar zevkli olmamıştı.


Patrician 3-4

en iyi oyun tavsiyeleri

Siz daha portakalda vitaminken ben teknemle denizlere açılıp ticaret yapıyor, korsanlar ile kapışıyordum. Bu oyun beni Boğaziçi’nde Uluslararası Ticaret okumaya iten domino etkisini yaratmış bile olabilir. Ahşap gemileri ticaret ile birleştirince beni benden alabilirsin. Ticaret kavramından zevk almamda bu oyunun katkısı büyüktür.


Stronghold Crusader

tavsiye oyun

Çocukluğumun favori oyunlarındandır kendisi… Bebeler bilmez…

Strateji oyunları arasında bir klasik olan Stronghold serisi, halen yılda bir kere indirip stres attığım oyunlardan biridir.  Steam üzerinden yeni HD versiyonunu bulabilirsiniz. Ne yazık ki serinin devam oyunları ( 2,3 vesaire ) rezalettir…


Warcraft 3

eski güzel oyunlar

Lise hayatımda tanıştığım Warcraft beni 7 yıl boyunca DOTA oynamaya itti. İyi mi yaptı kötü mu yaptı bilmiyorum… Liseden kaçıp internet kafede günde 8 saat arkadaşlarla DOTA attığımız günler, kahkahalar ile ortalığı inlettiğimiz günler…

Annem arıyor: Oğlum neredesin kaç oldu saat?

Ben: Anne sabah Adeks’e kaçtık bir oyun daha atalım çıkıyoruz.

Annem: İyi bok yediniz.


Dark Messiah

dark messiah oyun tavsiyesi

Gençliğimde nereden denk geldim bu oyuna zerre hatırlamıyorum ama aldığım keyif dün gibi aklımda. Yapıldığı yıla göre harika bir fizik motoru var oyunun ve düşmanları alternatif yollarla kahkaha atarak öldürebiliyorsunuz.


The Battle for Wesnoth

battle for wesnoth

Çok basit mekanikleri olan bir TBS oyunu. İçinde onlarca campaign var ve yenilerini indirebiliyorsunuz, bu tarz oyunları seviyorsanız günlerinizi verebilirsiniz. Yanılmıyorsam Türkçe dil desteği de var.


Sizlerin de bana tavsiye edeceği oyunlar var ise lütfen yorumlarda paylaşmaktan çekinmeyin!

Oynadığım binlerce oyun arasından aklıma geldikçe dolduruyorum bu sayfayı, devamı gelecek…

Listedeki oyunların ilk izlenim videoları için Youtube Kanalıma göz atmayı unutmayın!

 

hançer oyun kanalı

 

Gitmeden Diğer Tavsiyelerime Göz At!

Film Tavsiyeleri

Anime Tavsiyeleri

Belgesel Tavsiyeleri

Oyun Tavsiyeleri

Dizi Tavsiyeleri

İçeriği Paylaşmaya Ne Dersin?

Burag Hançer

Usanmadan yapılan hatalar, çıkarılan onlarca ders ve bu süreçte gelişen bakış açılarım. İşte size Yirmilerim... Beni 3 dakikada tanımak için linke tıkla! Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan da maceralarımı takip edebilirsin :)

0 0 vote
Article Rating
guest
15 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Ludvig Meursault
Ludvig Meursault
2 yıl önce

Çok güzel bir içerik olmuş. Favorilerime ekledim ve oyun rehberi olarak kullanıyorum. The Witcher oyununa sayenizde bağlandım. Oyun piyasasına çok uzak,alakasız ve geç giren ben için bulunmaz bir içerik olmuş tekardan belirtiyorum. Sağlıcakla…

İrem
İrem
2 yıl önce

Merhaba oyun oynamaya başlamak istiyorum yavaştan ama hiçbir bilgim yok maalesef. Eğer sizin için de sorun olmazsa bana yardımcı olabilir misiniz hem belki birlikte oynayabileceğimiz oyunlar da olur kimsenin benle oynamak isteyeceğini sanmıyorum şu anki halimle :/

tugay
tugay
2 yıl önce
Reply to  İrem

yardımcı olurum

Samed
Samed
2 yıl önce
Reply to  tugay

steam hesabın varsa ordan sana bi iki bişey tavsiye edebilirim

Muhammed
Muhammed
1 yıl önce
Reply to  İrem

tabii ki de

Enes
Enes
1 yıl önce
Reply to  İrem

Online çoklu oyunları oynamanı önermem tek kişilik hikayeli oyunlar bence çok daha zevkli

hüseyin
hüseyin
1 yıl önce
Reply to  Enes

knk 1 yıl geçmiş sen online oyun oynama diyon ya :/

Ali Enes Bağcı
Ali Enes Bağcı
2 yıl önce

Gris önerisi ve diğer öneriler için teşekkür ederim, Gris’i oynadım gerçekten çok anlamlı ve hoş bir oyundu elinize sağlık efenim sizden daha çok oyun önerisi beklerim.

kenan
kenan
1 yıl önce

dostum hala bakıyorum bu listeye ben. oyun oynamayı bırakmadıysan günceller msin acaba ?

Lipdon
Lipdon
1 yıl önce

BioShock Infinite Küçüklügümden beri Tvde ızlerdım (Bi oyun kanali ismini hatirlamiyorum farkli farkli oyunlar verirdi kimi atina yapdiran kimi kahga atdiran) sanirim yanimizda gijik bir kiz war sürekli bize para atan? sonunda be! buldum
oynamayi çok isterdim ama o wakitler ben 8-7 yaşlarindaydim (Galiba) ama hayallerimi brakmadim! we o oyunu buldum senin sayende (TEŞEKÜRLER Burga Hançer)

PlayTuşu
PlayTuşu
1 yıl önce

Mass Effect 3 indiriyorum hadi hayırlısı 🙂

Ali
Ali
1 yıl önce

Sim Of World adlı oyunu da oynayabilirsiniz online simülasyon oyunudur kendini. Ref yerine 51 yazabilirsiniz.