Oyunlardan Öğrenebileceğimiz 3 Ders

Oğlum kalk şunun başından, saatlerce aynı ekrana bakıyorsun, birileri koşturup duruyor, ne anlıyorsun şu oyunlardan?

Tanıdık geldi mi?

 

Aslında oyunlardan pek de bir şey öğrenmiyoruz, arkadaşlarımla multiplayer oynadığım oyunlar bol eğlence ve bel ağrısından fazlasını katmamıştır bana. Fakat üstüne oturup düşününce bazı oyun mekaniklerinde hayatın birebir yansımalarını görebiliyoruz. Yıllarımı oyunlara veren biri olarak bu yazımda RPG yani rol yapma oyunlarını baz alarak bu yansımalardan bahsedeceğim.

Yeteneklerinizi Pivot Etmek Zaman ve Emek İster

Yeteneklerinizi Pivot Etmek Zaman ve Emek İster

Oyunların başında bir karakter oluşturup başlangıç yetenek puanlarını dağıtırsınız ve serüveniniz boyunca güçlendikçe yeni yetenek puanları kazanır ve istediğiniz yetenekleri güçlendirmede bu puanları kullanırsınız. Fakat bir zaman gelir ve yeteneklerinizi doğru bir şekilde dağıtmadığınızı fark eder ve bunları sıfırlayarak yeniden dağıtmak istersiniz bu da genelde oldukça maliyetli bir süreçtir. Oyunu daha iyi kavradığınız için bu sefer yeteneklerinizi daha doğru bir biçimde dağıtabilirsiniz.

Gerçek hayatta da emek ve zaman harcayarak yetenekler edinirsiniz, spor yapmak, enstrüman çalmak, oturup matematik testi çözmek veya arkadaşlarla sosyalleşmek. Bir an gelir ki çok saçma şeylere vakit harcadığınız fark eder ve alternatif işler yapmaya başlarsınız, fakat ne yazık ki yetenekleri sıfırlayıp hepsini yeni istediğiniz alana yönlendirmek gibi bir fırsatınız olmaz. Zararın neresinden dönerseniz kar olsa da, çarçur ettiğiniz vaktitler asla geri gelmeyecektir ve yeni şeylere başlayıp kendinizi o konularda geliştirmek gün geçtikçe zorlaşır.

İyi Dostluklar Özveri Gerektirir

İyi Dostluklar Özveri Gerektirir

Oyunlarda serüveniniz boyunca yoldaşlar edinir ve zorlukların üstesinden beraber gelirsiniz. En zor anlarınızda yanınızda dimdik durarak sizleri desteklerler ve kararlarınıza saygı duyarlar. Güncel oyunlarda ise durum bu kadar basit değil, yoldaşlarınız ile kaliteli bağlar kurmak için sıkça diyalog opsiyonlarını incelemeli, ihtiyaç ve şikayetlerine doğru bir şekilde cevap vermeli ayrıca kişisel ihtiyaçları doğrultusunda bazen onların peşinden gidip problemlerini çözmelerine yardımcı olmalısınız. Bu görevleri yerine getirmediğiniz taktirde aranız bozulabilir, yollarınız ayrılabilir ve hatta birbirinize girebilirsiniz. Yeterince ilgilenmediğim için, oyunun sonlarına doğru beklentilerim dışında davranan karakterlerle çok sık karşılaştım.

Oyundaki basit ilişkiler bile bu kadar önemliyken gerçek hayattaki doslukların ne kadar emek gerektirdiğimi söylesem az olur. Gerçek dostluklar sabır, özveri ve emek gerektirir. Bunları sağlayamıyorsanız da insanlar beklemediğiniz anlarda beklemediğiniz davranışlar sergileyebilirler.

Zamanlama Çok Kıymetlidir

Zamanlama Çok Kıymetlidir

Ertelemeyi ve işleri ötelemeyi çok severiz, sanki şu an yapmak doğru değil de ileride bu aksiyonu almak için mükemmel bir zaman varmışçasına yaşarız. Oyunlarda zamanlama kavramı çok açık ve nettir. Bazı görev ve hedeflemelerin keskin zamanlamaları mevcuttur ve işleri bu zaman çerçevesinde tamamlayamazsanız ekranınızı büyük bir FAIL yazısının kaplama olasılığı yüksektir. Oyunlarda başarısızlığın çerçeveleri çok kesin bir şekilde çizildiği için aksiyon alma zamanı da bellidir. Görevleri ertelediğiniz taktirde fırsatları kalıcı olarak kaçırırsınız ve görev listenizde kırmızı bir leke şeklinde oyun boyunca sizi takip eder. Hatta bazı oyunlarda karakterler ile doğru zamanda doğru konuşmayı kaçırırsanız “ilişkiyi kurma” fırsatını bile kaçırabilirsiniz. Evet seninle konuşuyorum Mass Effect

Gerçek hayatta ise zamanlamanın kıymeti bu kadar net şekilde yansıtılmıyor bize ne yazık ki. Kaçırdığımız fırsatlardan genelde habersiz oluyoruz ve bu kendimize çekidüzen verme fırsatının önüne geçiyor. Trajikomik ama üniversite kantininde hoşlandığınız kişiye doğru zamanda doğru cümleyi söyleyebilecekken çekinerek bunu ertelemeniz sizi oluşabilecek mükemmel olasılıklardan alıkoyuyor.

Hayatta bazı aksiyonları almak için sınırlı zamanımız olacak ve bizi dürtüp uyaran birinin yoksunluğunda bu fırsatlardan birçoğunu kaçıracağız. İşlerinizi ve hayallerinizi her ertelediğinizde bunun son şansınız olabileceğini unutmayın ve zamanlamanın kıymetini bilin.

İçeriği Paylaşmaya Ne Dersin?

Burag Hançer

Usanmadan yapılan hatalar, çıkarılan onlarca ders ve bu süreçte gelişen bakış açılarım. İşte size Yirmilerim... Beni 3 dakikada tanımak için linke tıkla! Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan da maceralarımı takip edebilirsin :)

0 0 vote
Article Rating
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments