Patates, Yumurta ve Kahve Çekirdeği

Çok farklı değiliz birbirimizden, sabahları aynı saatlerde kalkıp, benzer yolları aşıp işe gidiyoruz, öğlen ofistekiler ile aynı muhabbetler, eve dönüş desen aynı. Haftasonları ufak kaçamaklar, kafa dinlemeleri, yaptığımız şeyler gerçekten de benzer. Tek fark içimizde bunlara nasıl tepki verdiğimiz ve nasıl etkileştiğimiz.

Okumaya üşenirseniz, hazırladığım animasyonu da izleyebilirsiniz.

 


Patates, Yumurta ve Kahve Çekirdeği Hikayesi

Bir zamanlar bir babanın kızı, babasına hayatının ne kadar kötü olduğundan şikayet edip, bunu sürdüremeyeceğinden bahsetmeye başlamış. Bütün gün savaşıp yıpranmaktan bıkmış usanmış olan bu kız, bir problemi çözse de onun üstüne 5 problem çıkmasından yorulmuş.

Aşçı olan babası, kızı mutfağa götürmüş, ardından 3 adet tencere bulup hepsinin içinde su kaynatmaya başlamış. Sular kaynamaya başlayınca, birincisine patates, ikincisine yumurta, üçüncüsüne ise kahve çekirdeklerini koymuş.

Kızına hiç bir söz söylemeden, bir kenara oturup kaynamalarını beklemiş. Kızı sabırsızlanarak babasının ne yaptığını merak etmeye başlamış. Adam yirmi dakika sonra ocakları kapayarak, patatesleri bir tabağa, yumurtaları ise başka bir tabağa koymuş. Kahveyi ise kepçe ile bir fincana doldurmuş.

Ardından kızına dönerek sormuş, “Ne görüyorsun?”

“Patates, yumurta ve kahve” diye hızlıca cevaplamış kız.

“Daha dikkatli bak, patateslere dokun” demiş babası. Kız patateslerin ne kadar yumuşadığını fark etmiş o an.

Patates, Yumurta ve Kahve Çekirdeği

Babası yumurtalardan birini kırmasını istemiş ardından. Kabuğun altından sert, kaynamış yumurtayı çıkarmış kız.

Patates, Yumurta ve Kahve Çekirdeği

Son olarak da kahvenin tadına bakmasını istemiş kızdan. Kahveden bir yudum alan kızın suratına bir gülümseme oturmuş.

Patates, Yumurta ve Kahve Çekirdeği

“Bütün bunların anlamı ne?” diye sormuş kız.

Babası açıklamaya koyulmuş.

Patates, yumurta ve kahve çekirdeği aynı güçlük ile karşı karşıya geldiler, fakat hepsi farklı tepkiler verdiler. Patates sert ve kuvvetli gözükse de kaynayan sudan sonra yumuşak ve güçsüz kaldı. Yumurta ne kadar hassas olsa da, kabuğu sayesinde içi sertleşerek kuvvetlendi.

Ama kahve çekirdekleri özeldi. Onlar kaynayan suyu farklı bir şeye çevirdiler ve yeni bir şey yarattılar.

“Sen hangisisin?” diye sormuş baba.

“Zorluklar kapını çaldığında nasıl davranacaksın? Patates gibi mi? Yumurta gibi mi? Yoksa kahve gibi mi?”


Günlük yaşantımızdaki rutin zorluklara verdiğimiz tepkiler de uzun dönemde karakterimizi ve mutluluğumuzu etkileyen faktörlerdir.

Her sabah erken kalktığın için, işe asabi bir şekilde gitmek mi istiyorsun? Yoksa güzel bir kahvaltı ile başlayıp her gün gülümsemeler saçmak mı?

 

 

İçeriği Paylaşmaya Ne Dersin?

Burag Hançer

Usanmadan yapılan hatalar, çıkarılan onlarca ders ve bu süreçte gelişen bakış açılarım. İşte size Yirmilerim... Beni 3 dakikada tanımak için linke tıkla! Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan da maceralarımı takip edebilirsin :)

0 0 vote
Article Rating
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments