Pazarlık Nedir ? Kimler Yapabilir ?

Pazarlık Nedir ? Kimler Yapabilir ? Yapılmalı Mıdır ?

Güçle alakalı bir şey pazarlık tam olarak, bir taraf daha az ödüyor diğer taraf daha az alıyor, azla yetinip razı olmakla alakalı. Sokaktaki çiçekçiyle yaparsın pazarlığı 6 liralık üç demet alırsın, atarsın 15 lira, bereket versin der, olmaz çekmez sana. Çiçekepetinde yapamazsın bunu, kupon falan verir göz boyar anca sen de sevinirsin indirim aldım diye. Bakkalda da aynı durum, sonra öderim dersin yazdırırsın kenara, markette yapamazsın, kampanya var der, iki alana bir bedava verir, sevindirik olursun daha çok alırsın.

3 tane alacaksan yapamazsın pazarlık, 3000 tane alınca işler değişir, alım gücün vardır çünkü, güçten ibaret pazarlık. Güçlü olan da dibine kadar sömürüyor zayıfı hayattaki her şeyde olduğu gibi.

Nereden girdim bu muhabbete peki ? İnternetten sipariş alıyoruz bazen, fiyat soruyorlar önce elbette. Mailleşmeler, telefonlaşmalar sonunda havaleyi çıkarıyor karşı taraf, ben de faturayı yazıp malı kargoya veriyorum. Nadiren, bahsedeceğim gıcık durumla karşılaşıyorum. Hesap 160 tutuyor kdv dahil, 160 eft çıkarıyor müşteri, banka 10 lira eft ücreti alıyor ve benim hesaba 150 lira yatıyor. Ardından beni pişkin pişkin arayıp 10 lira banka kesti helal et malı yolla diyor. Eskiden göz yumuyordum fakat bir yere kadar kardeşim. Konu bir yerde; bu adam bankayla pazarlık yapmak yerine, benle benimle pazarlık yapıyora geliyor. Banka adamdan değil benden almış oluyor parayı ve benim bankaya itiraz etme hakkım doğmuyor.

Eft ücretlerine, dosya masraflarına pazarlık yapabiliyor mu bu müşterim, hayır paşa paşa ödüyor hepsini, Eft ücreti almayan bir bankaya geçmek de aklına gelmiyor.

Uzun lafın kısası hesap 51 tutuyor ise 50 ver kardeş sıkıntı yapma, ama benim paramı bankaya kaptırıp benden kesmeye çalışınca biri, çok koyuyor.

İçeriği Paylaşmaya Ne Dersin?

Burag Hançer

Usanmadan yapılan hatalar, çıkarılan onlarca ders ve bu süreçte gelişen bakış açılarım. İşte size Yirmilerim... Beni 3 dakikada tanımak için linke tıkla! Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan da maceralarımı takip edebilirsin :)

0 0 vote
Article Rating
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments