Sahip Olduklarımızın Kıymetini Bilmek

Sahip olduklarımızın kıymetini bilmek büyüklerimizden en sık duyduğumuz nasihatlardan biridir ve genelde şükretmek ile ilişkilendirilir. Sizi bilemem ama ben gençliğimde bu kavramı enine boyuna sorgulardım ve bir noktada Tanrı ile ilişkilendirdiğim için kafamda bir türlü oturtamazdım.

Daha fazlasına sahip olabilecekken neden şükredip mutlu olmam gerektiğini de uzun süre anlamadım.

Bu videoda kafamdakileri dökerek sizlere konu ile ilgili alternatif bir bakış açısı sunmayı hedefliyorum.

Mutluluğumuzu ve ruh halimizi etkileyen başlıca faktörler hayattaki inişler ve çıkışlardır. Hayatımızdaki her aksiyon, her haber ve her ufak dokunuş ekranda gördüğünüz gibi dalgalanmalar yaratır. Konuyu daha rahat anlatabilmem için hadi basit bir tablo üzerinden gidelim.

Hayatınızda yaşadığınız her pozitif etkileşim, örneğin sınavdan iyi bir not almak, keyifli yeni bir işe başlamak veya sevgiliniz ile yemek pişirmek, adını siz koyun, seratonin salgılamanızı sağlayarak size mutluluk hissi verir. Bahsettiğim mutluluk hissi başlangıç noktası ile bitiş noktası arasındaki farktır aslında. Negatif şeyler için de durum aynı, kötü bir etkileşim yaşadığınızda mutsuzluğunuzu oluşan bu fark temsil eder.

Sahip Olduklarımızın Kıymetini Bilmek

Bizler de hayatımız ile ilgili anlık veya genel değerlendirmeler yaparken ister istemez bu farklardan etkileniriz.

İşte tam bu noktada, bu denklemde hepimizin farkında olmadan atladığı bir püf nokta mevcut. Grafiğin altında kalan alandan bahsediyorum.

Hadi örnekler ile açıklayalım.

Bankada 1000 lira paranız var ve detaylara girmeden yıllık %20 faiz ile 200 lira artarak 1200 liraya ulaşıyor. Biz ise bir önceki grafikteki gibi sadece bu 200 liralık artışı hesaba katıyoruz, halbuki koskoca 1000 lira halen hesabımızda duruyor.

Yeni bir işe girdiniz diyelim, coşkunuz doğal olarak sıçrayışı temsil etse de, bu başarının altında yıllar süren eğitiminiz ile kariyeriniz yatıyor ve halen bunlara sahipsiniz.

Sahip Olduklarımızın Kıymeti

Demek istediğim şu:

Biz sadece dalgalanmalara odaklansak da aslında mutluluğumuzun, huzurumuzun ve ruh halimizin büyük bir kısmını görmezden geldiğimiz mevcutta sahip olduğumuz şeylere borçluyuz. Ayrıca sahip olduklarımızın kıymetini bilip şükretmek daha fazlasını istememiz için bir engel değil. Aynı şekilde daha fazlasına ancak sahip olduklarınızın üstüne koyarak ulaşabileceğinizi unutmayın.

5. katı ancak 4 katlı binanıza çıkabilirsiniz.

Sahip olduklarımızın kıymetini bilmek benim gözümde odağımızı bu ufak dalgalanmalardan arada uzaklaştırıp her şeyin altında yatanları görebilme yeteneğimize bağlıdır.

Sizlerden istediğim tek şey bu koşuşturmacanın içinde arada sırada derin bir nefes alıp, tepe ve çukurlardan odağınızı uzaklaştırarak bunların altında yatan engin ovaların farkına varmanız o kadar.

 

İçeriği Paylaşmaya Ne Dersin?

Burag Hançer

Usanmadan yapılan hatalar, çıkarılan onlarca ders ve bu süreçte gelişen bakış açılarım. İşte size Yirmilerim... Beni 3 dakikada tanımak için linke tıkla! Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan da maceralarımı takip edebilirsin :)

0 0 vote
Article Rating
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
esen
esen
2 yıl önce

Emeğinize sağlık . Uzun zamandır kelime çöplüğüne dönüştürülmeden yalın ve net bir şekilde yazılmış yazı okumamıştım . Çok keyif aldım okurken