24 Saatte Saraybosna Turu! – 2019 [VLOG] – Bosna Hersek

Video Metni:

Selamlar herkese bugün Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’dayım. Önümüzdeki bir iki gün boyunca şehri sizlerle gezmeyi planlıyorum. Gezerken bir yandan da size şehrin tarihinden bahsedeceğim. Çünkü hem ülkenin hem de özellikle bu şehrin tarihi oldukça karmaşık ve bir yandan da üzücü diyebilirim.

Ulaşımdan başlayacak olursak havaalanı oldukça küçük oradaki Exchange ofisten ben 20 Euro kadar bozdurdum cebimde bulunması için elbette burada Euro geçmiyor. Hemen kapıdan da otobüsler kalkıyor ve 10-15 dk’ya sizi şehir merkezine getiriyorlar.

01.24

Şu anda bulunduğum nokta sarı kale olarak geçiyor. Şehirdeki tepelerin birinde bulunuyor ve birkaç dakikada çıkabiliyorsunuz bu tepeye. Fotoğraf çekmek için ya da manzara görmek için en iyi noktalardan bir tanesi diyebilirim şehirde.

01.58

Evet tarihinden başlıyor olursak uzun yıllar boyunca Osmanlı yönetimi altında kaldı burası o yüzden yüksek bir Müslüman nüfusu var. Yaklaşık ülkenin %40-45’i Müslüman, %30’u Ortodoks ve kalan 10-15 de Katolik diye biliyorum.

Onun dışında Osmanlı’dan sonra Avusturya Macaristan’a dönüştü diyelim. Ondan sonra Yugoslavya’nın bir parçası oldu, Yugoslavya dağılınca da özerklik kazandı ve Bosna Hersek ismini aldı.

02.44

Şu anda Boşnak Böreği gömüyorum, arkada görebiliyorsunuz üzerinde birazcık yoğurt serpiştirmişler ve içinde bir tutam sarımsak var harika bir tat vermiş böreğe.

02.57

Şehrin merkezinde yani bu eski şehirde öyle adlandıralım. Daracık daracık sokaklar ve böyle Eminönü havasında iş yerleri ufak tefek alışverişini yapabilirsiniz ama çok da ilginizi çekeceğini zannetmiyorum.

Hepsi İstanbul’da bulunan şeyler ve böyle İstanbul’da bulunan yemeklerin alternatif kopyaları gibi ama değişik yemekler çarptı gözüme.

Bizim yemekleri birazcık değiştirerek yöreleştir… yör…

Ne denir ya?

Bizim yemekleri birazcık yerelleştirerek sunmuşlar ve çok hoş tatlar çıkmış ortaya.

04.00

Hani tarih kitaplarında anlatıyorlar ya I. Dünya Savaşı nasıl başladı? Hocam Hocam Avusturya-Macaristan Arşidükü Franz Ferdinand’ı öldürdüler işte tam bulunduğum noktada öldürdüler hatta arabasını da arkada görebiliyorsunuz.

Bu tam köprüden geçerken suikasta uğruyor ve öldürülüyor. Böylelikle, güya böylelikle I. Dünya Savaşı başlıyor. Ama hâlbuki nasıl olsa her türlü I. Dünya Savaşı başlayacaktı. O kadar kızışmıştı ki ortalık bu sadece ufak bir neden oldu diyebiliriz savaşı başlatan.

04.54

Tarih dersine yavaştan devam edelim. Burada üç adet etnik grup beraber yaşıyor bu ülkede. Boşnaklar, Hırvatlar ve Sırplar. Yugoslavya dağıldıktan sonra bunlardan iki tanesi kendi ülkesine kavuşuyor diyelim fakat burada bu üç grup burada beraber yaşamaya devam ediyorlar.

Aşırı detaya girmeyeceğim. Sırbistan ve Hırvatistan kendi aralarında Belgrad’da gizli bir anlaşma yapıyorlar ve Sırbistan’dan bir ordu ile Bosna Hersek’e dalıyorlar. Orada da daldıkları yerde de daha çok Müslüman nüfusu olan bir adet köy var. Buradan katliama başlıyorlar ve Saraybosna’ya kadar ordu ilerliyor.

Saraybosna ise tam üç yıl boyunca kuşatma altında kalıyor. Her gün bombalanıyor. Etraftaki dağlarda tepelerde hepsinde keskin nişancılar, Sniper’lar insanları vuruyor. Hatta insanlar günlük hayatlarında işe giderken vesaire binaların arasında zikzak yapıp koşturmaları gerekiyor yoksa vuruluyorlar. Hatta açıkçası şehrin her yerinde kuşatmanın kalıntılarını, yarattığı yıkımı ve ölümleri görebiliyorsunuz. Şehrin her yerinde mezarlıklar var. Onun yanında bombaların zeminde bıraktığı izleri kapatmamışlar, kırmızı bir asfaltla üstlerini örtmüşler ve bombaların düştüğü yerleri halen görebiliyorsunuz.

06.28

Rezalet çayımdan bir yudum alarak Bosna Hersek isminin nereden geldiğini anlatayım size.

Bosna şehrin, ülkenin kuzey tarafını temsil ediyor aslında. Hersek de güney tarafını temsil ediyor. Kuzey tarafı ismini bir nehirden alıyor. Güney tarafında ise Herzegovina, Herzok Almanca’da Dük gibi Düklük gibi bir köke denk geliyor. Orada bir Dük’lük varmış, oranınmış topraklar. Bosna Herzegovina ismi de buradan geliyor.

07.11

Gece hayatını soracak olursanız gördüğünüz gibi oldukça sessiz ve durgun. Biraz önce akşam yemeği yedim. Bir restorana gitmek istiyordum aslında fakat rezervasyon gerekiyormuş ertesi gün deneyeceğim onu. İkinci opsiyonuma gittim ben de. Steak House diye geçiyor ismi burası da gayet popüler her türlü et çeşidini bulabiliyorsunuz. Şimdi yürüyüş yapacağım biraz, biraz çay içerim ardından da Hostel’e geçip günü tamamlayacağım.

07.28

Günaydın herkese, ikinci günümüzde şehirdeyiz. Otelde ufak bir kahvaltı yaptıktan sonra şehri gezinmeye koyulacaktım ki planımı değiştirdim yolculuğuma devam edeceğim. Burada neden diye sorarsanız buradaki tecrübemi özet geçmek istiyorum sizlere.

Burası %90 Türkiye %10 Avrupa yani olduğunca şeffaf ve dürüst bir şekilde şehirleri özetlemeye çalışıyorum sizlere. Burada hiç ufkumu açan beni şaşırtan wow dedirten hiçbir şey olmadı ve tecrübem oldukça vasattı o yüzden bir gün kalmanın fazlasıyla yeterli olacağını düşünüyorum.

Eğer sizler de uğramak istiyorsanız, Road Trip yapıyorsanız balkanlarda bir yarım gün uğramanız fazlasıyla yeterli olacaktır.

Maksimum bir gün diyorum.

Bir sonraki videoda görüşmek üzere, iyi seyahatler herkese.

İçeriği Paylaşmaya Ne Dersin?

Burag Hançer

Usanmadan yapılan hatalar, çıkarılan onlarca ders ve bu süreçte gelişen bakış açılarım. İşte size Yirmilerim... Beni 3 dakikada tanımak için linke tıkla! Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan da maceralarımı takip edebilirsin :)

5 1 vote
Article Rating
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments