Siparişi Tamamla Adımında Kupon Sorunsalı

Geçenlerde kaleme aldığım E-ticaret Sitenizde Sorgulamanız Gereken 3 Kavram adlı yazımda siparişi tamamlarken kullanıcılara kupon girme opsiyonu sunmanın dönüşümler açısından zararlı olabileceğinden bahsetmiştim. E-ticaret sitelerinin satın alma sürecinin son adımında e-ticaret alt yapıları site sahiplerine kupon ile indirim sunma imkanı verir ve site sahipleri kupon gibi bir uygulama kullanmasalar da bu opsiyonu umursamayarak genelde açık bırakırlar. Ayda yılda bir kupon dağıtan siteler bile bu opsiyonu 7/24 açık tutarlar.

Gün içinde kupon opsiyonunun size zarar verebileceğini kanıtlayan ve daha önceki yorumumu destekleyen bir A/B testi yazısına denk geldim. Yarı çeviri, yarı yorum üzerinden sizlere ulaştırmak istedim bu testi.

A/B testi SQ1 ajansı tarafından, VWO aracı ile yapılmış. Orijinal yazıyı buradan da okuyabilirsiniz.

İşin ana fikri satış tüneline soktuğunuz kullanıcılara açık kapı bırakmamanızdır. Sunumlarda anlattığım üzere gidip de kredi kartı adımında mail listeme abone ol gibi pop-up’lar çıkarmak gibi kullanıcının dikkatini dağıtacak unsurlardan kaçınmamız gerekiyor. Bionic Gloves sitesinin dönüşüm oranlarını arttırmak isteyen ekibin gözüne siparişi tamamla adımındaki kupon bölümü takılıyor. Siteyi Google üzerinden aradıklarında ise, önerilen aramalarda kullanıcıların kupon kodu aradıklarını fark ediyorlar.

 

sepet adımı optimizasyonu

Kupon kodunun dönüşüme zarar verdiği hipotezi üzerinden ilerleyen ekip, kupon kodu opsiyonunu sepet adımından çıkararak bir alternatif sayfa oluşturuyor ve bunu A/B testine tabi tutuyor.

sepet adımı a-b testi

İlk resimde/sayfada gördüğünüz “gift card” ve “special offer” kısımları ikinci resimde/sayfada hariç tutuluyor. Sepet sayfasına ulaşan 1400 kişi üzerinden yapılan test sonucunda da, total ciroda %24.7, kullanıcı başı ciroda da %17.1‘lik bir artış gözlemliyorlar.

sepet adımı kullanıcı deneyimi

Kupon Pişmanlık Mıdır?

Hayır, gidip hemen kuponları iptal etmiyoruz sitemizdeki, her A/B testinde olduğu gibi bu sonuç da bu siteye ve kullanıcılarına özel. Sizin de aynı sonucu alacağınızın garantisi yok! Öncelikle siteniz ile ilgili kupon aranıyor mu diye araştırın, ardından müşterilerinize ulaşıp anket yapın veya yorumlarını alın bu konuda. Ardından hipotezi kurarak test işine girin.

 

İçeriği Paylaşmaya Ne Dersin?

Burag Hançer

Usanmadan yapılan hatalar, çıkarılan onlarca ders ve bu süreçte gelişen bakış açılarım. İşte size Yirmilerim... Beni 3 dakikada tanımak için linke tıkla! Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan da maceralarımı takip edebilirsin :)

0 0 vote
Article Rating
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments