Site Yedekleme Maceram

Site yedekleme konusunda hiç bir fikrim yoktu, ta ki düne kadar, ihtiyacı olmayınca insanın bir şey öğrenme dürtüsü gelişmiyor. Ne zaman ki hayat insanı öğrenmeye,gelişmeye zorluyor işte o zaman tüm kapasitesi ortaya çıkıyor insanın. Keşke okullarda da böyle sistemler geliştirilebilse de insanlar gerçekten çabalayarak, uğraşarak kendilerini geliştirmeye ve öğrenmeye fırsat bulsalar.

Yıllar önce babam Türk Telekom ile anlaşıp adsl yanında bedava web kurulumu yapmış dükkana. Dandikten bir site yapıp vermişler, ne şifreleri belli ne de içeriği tamamlanmış. Geçen sene el atmaya karar verdim siteye acemiliğim üstümde iken, telefonlar yetmedi şubeleri gezdik ama bir Allah’ın kulu yardımcı olmadı bize ve öyle kaldı site. Türk Telekomun kendisi bile bilmiyordu şifreleri. Bu sene kesinleşince dükkanda çalışacağım, işin peşini bırakmadım ve şifreleri alıp siteyi yeni baştan kurdum. Bu sefer de kötü servis yüzünden site kopup duruyor ve doğru düzgün işlemiyordu.

Türk Telekom’un ne kadar boktan olduğunu anlamışsınızdır her halde yazımın bu kısmından. Başka bir hosting firmasına (natro) aktarmak için siteyi, başvuruda bulundum, hiç bir fikrim yoktu siteyi nasıl aktaracağım ya da yedekleyeceğim hakkında. Aktarımı tamamlamama rağmen içerisindeki bütün bilgiler uçup gitmişti. Yedeklemek gerekiyor bilgileri böyle aktarımlar yaparken risk almamak için. Ben de başka bir firmaya para ödeyip yedeklemiştim her şeyi kendi bilgim dahilinde. Elimde yedekler bulunmasına rağmen geri yükleyemedim siteyi bilgisizliğimden, sormadığım insan mesaj atmadığım müşteri temsilcisi kalmadı o akşam. Sabaha sitenin çalışmasını istiyordum koydum bir kere kafama, bütün gece araştırma ve denemeler sonucu saatlerimi harcayarak siteyi geri yükleyebildim. Bir gecede sıfırdan uzmana yükselttim kendimi,ftp dosya aktarımı nasıl yapılır, mysql server nasıl kurulur dosyaları nasıl doğru şekilde aktarılır hepsini deneyerek öğrendim.

Yumurtanın dayandığı an; öğrenmek, kendini geliştirmek ve işleri halletmek için doğru andır, son dakika yapılan ödevler, projeler bunlara örnektir. Her şeyi son dakikaya bırakın gibi bir tavsiye vermek değil amacım elbette, fakat son dakikanın verdiği azim hiç bir şeyde yok. Yapabileceğiniz işlere gönüllü olmayın, yapamayacaklarınıza heveslenin, elbet bir yolunu bulur yaparsınız ve bu süreçte kendinizi geliştirirsiniz.

Websitesi kurulumu hakkında bir yazım var, onun ileri aşamalarında yedekleme nasıl yapılır kolay bir dille farklı bir yazıda ayrıntılı bir şekilde paylaşmayı düşünüyorum sizle.

İçeriği Paylaşmaya Ne Dersin?

Burag Hançer

Usanmadan yapılan hatalar, çıkarılan onlarca ders ve bu süreçte gelişen bakış açılarım. İşte size Yirmilerim... Beni 3 dakikada tanımak için linke tıkla! Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan da maceralarımı takip edebilirsin :)

0 0 vote
Article Rating
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments