Tembellikten Kurtulmak Üzerine

Tembellik Nedir?

Tembellik, hedefiniz olmaması veya kendinize gözünüzü korkutacak hedefler koymanızdan kaynaklanır. Halinizden memnun iseniz yanlış yazıyı okuyorsunuz demektir, fakat değişmek istiyorsanız bunun ne kadar basit olduğunu göstereceğim.

 

Tembellikten kurtulmak için hedef koyarak başlayalım işe, havada durmayacak bu hedefler yazılı olarak çalışacağız bu sayede bağlılık ve yükümlülük oluşturacağız (commitment ). Bu konuda okuduğum en kaliteli kitaplardan birine linkten ulaşabilirsiniz. Yüzlerce sayfa psikoloji muhabbetlerine girmeden ne yapmanız gerektiğini özetleyeceğim adım adım.

Influence: The Psychology of Persuasion

Tembellikten Kurtulmak

Adım 1

Hedefimiz spor yapmak olsun, kim spor yapmak istemez ki, herkes şekle girmek ve sağlıklı olmak ister. Güzel bir kağıt alıp sporu ne kadar sevdiğimizi bir paragrafta anlatıyoruz. Sevmiyor musunuz? Hiç sıkıntı değil, yine de yazıyorsunuz kağıda ne kadar spor aşığı olduğunuzu.

 Adım 2

Şimdi “To Do List” oluşturma sırası! Bu yöntem size kalmış; ister kağıda yazın, ister post-it kullanın, ben telefonu tavsiye ediyorum. Do uygulamasını kullanıyorum telefonda liste hazırlarken.

Tembellikten Kurtulmak

Eskiden “spor yap” yazıyordum günlük tekrar fonksiyonu ile ve bunu yerine getirmediğimi fark ettim. Mesele görevin tanımsız olması idi.

  • Ne kadar spor?
  • Kaç saat?
  • Nasıl yapacağım, ne aletler gerekiyor?

Spor yap yazmak kesinlikle yol gösterici değildi benim için, sizden yapmanızı istediğim de benim de yeni yapmaya başladığım ve %100 verimle ilerleyen benzer bir yöntem. Görevi parçalara ayırın ve yapılması mümkün şeyler üzerinde durun.

Örnek:

  • 50 Şınav
  • 50 Mekik
  • 50 Squat

Bu kadar basit ikinci adım, tek belirsiz bir görevi yapabileceğiniz sayısal parçalara bölün ve bunlar üzerinden ilerleyin. Sınava mı hazırlanıyorsunuz, test çöz yazmayın onun yerine 100 soru çöz, x konusunu bitir, y konusunu tekrar et yazın.

Adım 3

Bu mini görevlerden birini koşulsuz yap, mesela gidip 100 soruyu çöz ardından da üstünü çiz gitsin. Yarattığı tamamlama hissi emin ol ki listenin tamamına yansıyacaktır.

Özet geçelim başka bir örnek ile: Tiyatro ile ilgileniyorum, ne yapmam lazım?

  • Aç kağıdı neden tiyatroyu sevdiğini neler yapmak istediğini doldur.
  • Kendine maddeler çıkar; tiyatro kurslarını araştır, arkadaşlarını soruştur, tiyatro ilgili bir kitap oku, yapabileceklerin sınırsız.
  • Maddelerden birini gerçekleştir ve listenden sil.

Tembellikten kurtulmak sadece bu üç adımda mümkün; önce kendine inan ve algını değiştir ardından da yokuşu merdivenlere dönüştür. Yokuş çok dik gözükse de bir merdiven adımı atmak hiç de zor değildir.

 

İçeriği Paylaşmaya Ne Dersin?

Burag Hançer

Usanmadan yapılan hatalar, çıkarılan onlarca ders ve bu süreçte gelişen bakış açılarım. İşte size Yirmilerim... Beni 3 dakikada tanımak için linke tıkla! Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan da maceralarımı takip edebilirsin :)

0 0 vote
Article Rating
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments