The Hague – Den Haag – Lahey Seyahati

 

 

Felemenkçe ismi ile Den Haag, Hollanda’nın güney batısında bulunur ve başkent olan Amsterdam’a ek olarak ülkenin idari merkezidir.

Şehre gitmek için benim gibi Amsterdam Shipol hava alanına gidip 10 Euro gibi uygun fiyatlara tren bileti alabilirsiniz.

Genelde kalabalık hostellerde kalıp insanlarla kaynaşmayı seven biri olarak merkeze yakın on numara bir yer buldum fakat saat sabahın yedisi olduğu için check in yapma fırsatım olmadı.

Ben de sırt çantamı hosteldeki bir kasaya kitleyip yola koyuldum. Lokantalar ve hediyelik eşya dükkanları ile dolu bir çin mahallesinden geçtikten sonra da ilk hedefime ulaştım. Şehrin meşhur pasajı 1800’lerin sonunda Paris’teki alışveriş kültüründen özenilerek inşa edilmiş ve kendisi UNESCO anıtlarından bir tanesidir.

Daha müzelerin açılmamasını fırsat bilerek, sahile doğru hızlı adımlar ile ilerlerken ilk durağım uluslararası adalet divanının bulunduğu barış sarayı oldu. Sarayın içini gezmek için önceden randevu alıp ücret ödemeniz gerekiyor. Sarayın hemen arkasında ise 2002 yılından beri yanan ve uluslararası birlikteliği temsil eden dünya barış alevini bulabilirsiniz.

Uzun yürüyüşümün ardından ise kum dolu uçsuz bucaksız sahile varmayı başardım. Hemen kıyıda uzaktan nargile kafeyi andıran yirminin üzerinden lokanta mevcut. Bu arada bungee jumping ve sahile doğru zipline yapabileceğiniz bir kule ile manzaraya doyacağınız bir dönme dolap sizi bekliyor. Fakat yükseklik ile aram pek de iyi değil.

Sabah acıkmadın mı diye soran olursa, albert gördüğünüzde dalıp benim gibi maksimum 3-4 Euro’ya karnınızı doyurabilirsiniz.

Den Haag’da kaldığım ve tavsiye ettiğim Hoteller

Stayokay Den Haag

 

Ufak bir aranın ardından, alternatif bir yol izleyerek şehir merkezine giderken, Minyatürk kıvamında model binaların olduğu Madurodam’ı pas geçtim.

Şehre döndüğümde ise saat daha yeni 10 olmuştu ve müzeler açılmaya başlamıştı. İlk durağım ise Panorama Mesdag müzesi oldu. Hatta girişte İngilizcesi zayıf olan amcadan birazdan ziyaret edeceğim müze için de kombine bilet aldım. 1800’lerin sonlarında sanatçı Mesdag tarafından çizilen bu devasa panorama sahil ile şehrin o yıllardaki görüntüsünü yansıtıyor ve sahildeki bir gözetleme kulesinden bakıyor hissi yaratıyor.

Kralın sarayının önünden geçerken de gözüm kapıdaki at bokuna takılmadı değil.

Parlamento meydanını ararken kendimi doğum günü partisi kıvamında bir yerde buldum ve turistleri takibe koyuldum. Uzun uğraşların sonunda ise meydana ulaşabildim.

Şimdi sıra önceden kombin aldığım favori müzeme geldi ama kapıda ufak bir problem ile karşılaştım. Ben telafuzu imkansız olan Mauritshuis müzesi için bilet aldığımı zannederken amcam bana sabah önünden geçtiğim Madurodam için bilet vermiş. Sonuç olarak tekrardan bilet aldım ve birazcık girdi.

Bu son aldığım bilet sayesinde civardaki ufak bir müzeye de ücretsiz giriş hakkı kazandım.

Saat 4 gibi hostele döndüğümde ise biraz kestirip, işlerimi halledip gece gezmesine çıktım.Booking.com

Bu arada memleketi özlerseniz, kardo süpermarkete selamın aleyküm diyerek girebilir, simit sarayında çayınızı içebilir, Emircan’a sakallarınızı emanet edebilir ve çakma Topkapı sarayını gezebilirsiniz. Buralara yerleşmek isterseniz de fiyatlar 300.000 Euro’dan başlıyor.

İkinci gün ise hostelin kahvaltısının keyfini çıkardıktan soran, internetten kaydolduğum ücretsiz tur için yola koyuldum fakat yolda gel gel diye bağıran bir kilise beni kendine çekti. Pazar ayininde sahnede sakallı yaşlı din adamları yerine gençleri görmek ise ben hayli şaşırttı.

Buluşma noktasına vardıktan sonra da dünyanın en eğlenceli rehberi ile 3 saat süren şehir turuna başladık.

Bu arada bu tarz ücretsiz turlarda en az 5 Euro bahşiş bırakmak gibi bir adet vardır.

Den Haag 2 gününüzü dolu dolu geçirebileceğiz huzurlu ve gayet keyifli bir şehir. Hollanda’ya uğrarsanız kesinlikle listenize eklemelisiniz.

???

Özel davet linkimi kullanarak ilk rezervasyonlarınızda 130 ₺ indirim kazanabilirsiniz!

https://www.airbnb.com/c/buragh3?currency=TRY

???

İçeriği Paylaşmaya Ne Dersin?

Burag Hançer

Usanmadan yapılan hatalar, çıkarılan onlarca ders ve bu süreçte gelişen bakış açılarım. İşte size Yirmilerim... Beni 3 dakikada tanımak için linke tıkla! Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan da maceralarımı takip edebilirsin :)

0 0 vote
Article Rating
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments