Tükenen Ürünler Pazarlaması

 

Stok olayı bambaşka bir dünya ve büyük zorlukları var, neyse ki günümüz e-ticaret alt yapıları bu sistemi kolaylaştırıp kullanıcılara bu zorlukları yansıtmıyor. Tükenen ürünlere otomatik olarak; sattık, bitti, olsa dükkan senin butonları koymak hiç problem değil fakat bir sonraki adımı kullanıcıya sunamıyorsanız sıkıntı var demektir.

Tükenen ürünler ile karşılaşan kullanıcının iki seçeneği vardır:

  • Birincisi sitenizde benzer bir ürünü aramak
  • İkincisi ise aynı ürünü başka bir sitede aramak ki ikincisinin olmasını istemeyiz

Bu yüzden tükenen ürünlerle karşılaşan kullanıcılara doğru opsiyonlar sunmalıyız. Bunlardan en kullanışlı olanı tükenen ürünler için haber ver butonudur.

Tükenen Ürünler Pazarlaması

Buton, eğer üyeyseniz ürünü üyelik panelinize ekleyip ürün geldiği anda mail ile bilgilendirilmenizi sağlar. Yavaş yavaş bu sistem Türkiye’de büyük sitelerde oturmaya başlıyor ve böylece ürünün geleceği umudu ile kullanıcılar başka sitelere daha az kaçıyor.

Tükenen Ürünlerde Üyelik Sorunsalı

İnsanların kaçırdığı nokta ise, siteye giren ve hazırda üye olmayan kişiler haber ver butonundan yararlanamıyor olması ve tek buton için üye olmaya zorlanıyor olmaları. Organik ve Adwords trafiğinden siteye ilk defa gelen bu üye olmayan kullanıcılar belli ki sadık müşterileriniz değil ve üye olma zorlanmaları karşısında gayet siteden çıkıp başka seçenekleri deneyebilirler. Ürün satın alırken bile üye olmaya üşenen insanları sırf haber ver butonu için üye yapmanız şansınız o kadar düşük ki.

Marka bilinirliği çok yüksek değil ise, ziyaretçilerinizin çok büyük kısmı zaten üye değildir sitenize. Bu yüzden bu talebi aşamalara bölüp, üye olmamış kişilerden haber ver butonu için sadece mail istemek çok daha mantıklıdır. Aldığınız mailler ile sağlam bir remarketing datası oluşturup bu kullanıcıları ileri aşamalarda üyeye çevirebilir ve sitenizi bir daha ziyaret etmelerini sağlayabilirsiniz. Hatta çok inatçı olanlara indirim kuponu bile yollayabilirsiniz ki mail adresini verdiyse ve halen ürünü almadı ise şansınızı denemekte fayda vardır.

Tükenen ürünler pazarlaması bile mümkün e-ticaret sitelerinde; sadece adımlarınızı ve stratejinizi doğru oluşturup, bu yeni çıkan pazarlama tekniklerinizi satış kanallarınıza doğru şekilde entegre etmeniz gerekiyor.

 

 

 

İçeriği Paylaşmaya Ne Dersin?

Burag Hançer

Usanmadan yapılan hatalar, çıkarılan onlarca ders ve bu süreçte gelişen bakış açılarım. İşte size Yirmilerim... Beni 3 dakikada tanımak için linke tıkla! Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan da maceralarımı takip edebilirsin :)

0 0 vote
Article Rating
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments