Ufak Çekingenlikler

Ufak Çekingenlikler fırsatları tokatlayıp durur

Evet itiraf ediyorum ufak çekingenlikler kelimesini ilk defa kullandım hayatımda, lisede dersini kaçırdığım ve her testte çıkan matematik konu başlığına benziyor ismi. Neyi kast ediyorum ufak çekingenliklerle, örnekler ile açıklayalım.

  • Yürüyen merdivenin sol tarafından yardırırken önündeki adam duruyor ve pardon bile demiyorsun, öyle malak malak arkasında bekliyorsun arkanda da kuyruk oluşuyor. Önünde duran adam kadar senin de hata payın var.
  • Sokaktaki çiçekçi kadından çiçek alıyorsun demeti on liradan iki tane, yirmi veriyorsun. Sormuyorsun ikisine on beş olur mu diye.
  • Sipariş verdiğin yemek hatalı geliyor sesini çıkarmıyorsun fark etmez diyorsun, fark eder be güzelim neden çekiniyorsun.
  • Öğretmen ağlayan kızın notunu yükseltiyor ama sen sıranda oturuyorsun sesin çıkmadan göz yumuyorsun.
  • Taksi bekliyorsun yarım saat, biri senin önüne geçip gelen taksiye biniyor, dur kardeşim diyemiyorsun.
  • Yemekhane sırasında kaynak yapıyorlar, tek çıkardığın ses karnından gelen gurultu.
  • Vapurda, otobüs durağında sigara içiyorlar suratına üflüyorlar, yasak burada söndür diyemiyorsun.

 

Tabi bahsettiklerimin bazılarına tepki göstermek sakıncalı da olabilir, sigarayı söndür dediğim adamdan sana ne lan tepkisi alabilirsin, durumu iyi değerlendirmek lazım bazı zamanlarda. Kendi açımdan yazmaya çalıştım elbette, ben höt dedim mi söndürür insanlar sigaraları biraz irice olduğum için.

Bunlar gibi yüzlerce ufak çekingenliğimiz var aşamadığımız, çoğunu ben de yaşadım zamanında. Arındırdım artık kendimi çekingenlikten ve pasiflikten, borazan gibi çıkar oldu böyle durumlarda sesim.

Geçenlere çiçek sepetinden çiçek yolladım kız arkadaşıma, mesai saati bittiğinde götürmüşler güvenliğe bırakmışlar, ama bana mesaj geldi kişiye teslim edildi diye. Sinirlenip siteye girdim ve ürünün altına yardırdım şikayetimi, ertesi gün telefonla aradılar özür dileyip %25 indirim kuponu verdiler.

Takımdakiler ile buluşmaya okula gitmiştim, tabi yeni çömez oyuncular katılmış onlarla da tanışmış oldum. 15 kişi pizza söyledik bir mekana geçip. Herkes yedi bitirdi, birisinin pizzasını koymamışlar fırına biz bitirdikten çok sonra geldi çocuğun pizzası. Getirdiklerinde garsona izah ettim durumu garsona ve para ödemeyecek arkadaş dedim. Onlar da para almadı arkadaştan, bu yeni arkadaş bunu kendi yapamayacaktı, fakat aşıladığımı düşünüyorum cesareti bir sonraki sefer için.

Konuşmaktan düşüncelerinizi dile getirmekten çekinmeyin böyle konularda, bir kere aştınız mı bu duvarı gerisi geliyor zaten.

İçeriği Paylaşmaya Ne Dersin?

Burag Hançer

Usanmadan yapılan hatalar, çıkarılan onlarca ders ve bu süreçte gelişen bakış açılarım. İşte size Yirmilerim... Beni 3 dakikada tanımak için linke tıkla! Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan da maceralarımı takip edebilirsin :)

0 0 vote
Article Rating
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments