Ultimate Frisbee Nedir? Nasıl Oynanır?

Spor hayatım babam sayesinde 4 yaşında yüzme ile başladı; 8 yıl kadar lisanslı yüzmenin yanında, su topu, basketbol, voleybol, masa tenisi, kürek gibi bir çok farklı daldan spor hayatıma girdi ve sadece bir tanesi kalıcı oldu. Ultimate Frisbee sporu ile Boğaziçi’nde hazırlık döneminde tanıştım ve tüm üniversite hayatım boyunca gönül verdiğim bu spor, iş hayatımda da yakamı bırakmadı.

Dönem dönem bırakıp geri döndüğü olduysa da, her seferinde aynı tutku ile devam ettim bu spora. Ultimate Frisbee Türkiye çapında henüz o kadar popüler olmasa da; oyun ve kurallar hakkında size biraz bilgi verip kültür saçmak istiyorum.

Ultimate Frisbee Nedir?

Ultimate Frisbee Amerika’da başlayan, çim sahada kramponlar ile oynanan, Amerikan Futbolu’nun temassızı olarak nitelendirdiğimiz bir spordur.

Ultimate Frisbee Nedir
Geçen Kilyos’ta uçuyoruz arkadaşlarla

 

Ultimate Frisbee Kaç Kişi ile Oynanır

Ultimate Frisbee Kaç Kişi ile Oynanır
Toscolano Maderno’da katıldığım bir turnuva

Ultimate Frisbee takımları 7’şer kişi ile sahaya çıkarlar ve total takım oyuncuları turnuvaya göre 10-20 arası değişebilir diyebiliriz. 7’ye 7 oynanan bu oyunda her skorun ardından oyun durur ve iki takım da istedikleri kadar oyuncuyu değiştirme hakkına sahip olurlar. Turnuvanın kurallarına ve şartlarına göre 5v5 oynandığı da olur.

Ultimate Frisbee Kuralları

Ultimate Frisbee Kuralları
Bolu’da üniversite takımım Boğaziçi Fat Cats ile beraberken

Sporun en ilginç yanı hakemsiz oynanıyor olmasıdır. Oyunun ruhu dediğimiz felsefe çerçevesinde oyuncular, fair play kavramını benimserler. Oyundaki pozisyonlar, oyuncular arasında tartışılarak uzlaşamadıkları taktirde saha kenarına ve gözlemcilere danışılır. Kısacası çirkeflik yapan oyuncların ne camiada ne de sporda tutunması pek mümkün değildir.

Takımların amacı paslaşarak, sahanın karşı tarafındaki end-zone ( ceza sahası ) dediğimiz bölgede diski tutup sayı almaktır. Amerikan futbolu gibi düşünebilirsiniz, takımlar sahanın karşılıklı taraflarına hücum ederler fark ise diski tutarken yürümenin serbest olmamasıdır. Diskin karşı tarada ulaştırılması ile sayı olur ve taraflar sahalarına dönerek ikinci sayıyı başlatır. Diskin yere düşmesi veya karşı takım tarafından tutulması durumunda is aynen interception gibi hücum yapan takım ve hücumun yönü değişir.

Ultimate Frisbee Takımları

Ultimate Frisbee Takımları
Şu anki Steamhuck takımım ile Ankara’da bir şeyler kazanmışız

Ultimate Frisbee takımları, okul ve kulüp olarak ikiye ayrılmaktadır. Üniversite takımı oyuncuları mezun olduktan sonra kulüp takımlarına dağılıyorlar ve sistem kendini bu şekilde besliyor. Üniversite olarak Boğaziçi, ODTU ve ITU ile başlayan frisbee furyası şu anda 10’un üzerinde üniversitede oynanmakta.

 Nereden Frizbi Alabilirim?

Nereden Frizbi Alabilirim
Amsterdam’da Windmill turnuvası karma takımımız

Yurt içinde ne yazık ki satış yapan bir yer mevcut değil. Ya yurt dışından sipariş verebilirsiniz ki maliyetler düşük sayılarda yüksek oluyor ya da yurt dışına giden bir arkadaşınızdan rica edebilirsiniz.

 

Ayrıntılı bilgi için Ultimate Frisbee Türkiye sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Takımıma destek olmak için de Steamhuck Ultimate sayfasını beğenebilirsiniz.

İçeriği Paylaşmaya Ne Dersin?

Burag Hançer

Usanmadan yapılan hatalar, çıkarılan onlarca ders ve bu süreçte gelişen bakış açılarım. İşte size Yirmilerim... Beni 3 dakikada tanımak için linke tıkla! Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan da maceralarımı takip edebilirsin :)

0 0 vote
Article Rating
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments