Üniversitenin İlk Günü

Üniversitenin ilk günü ya da herhangi başka bir günü fark etmiyor, göz açıp kapayıncaya kadar geçiyor hepsi, mezun olduğunda neye uğradığını şaşırıyorsun. Bütün üniversite hayatından bahsetmeyi denersem biraz boku çıkabilir, o yüzden ilk haftalar için tavsiyelerim olacak sadece.

Ergenlikten yeni çıkmış, testlerden yeni kafanı kaldırmışsın, uçsuz bucaksız bir özgürlük sunuluyor sana bir anda yapılabilecek bir sürü şey, seçilebilecek bir sürü yol. E tabi idrak edemiyor en başta insan, ders bittiği gibi çıkıp eve dönesi geliyor. İşte dönmeyeceksin eve, insanlarla tanışacaksın sohbet edeceksin. Kimseyle kanka ol demiyorum sana ilk günden, olamazsın da zaten. İlk hafta tanışacağın elli kişinin yarısını sevmeyeceksin, zamanla diğer yarısı da kazık atacak diyorum sana sadece. O yüzden ne kadar çok insan tanırsan tanı elde avuçta bir kaç kişi kalacak sonunda, ve yanında da sırf geçerken selam vereceğin yüzlerce insan. Selam vermeyi de küçümsemeyin o kadar, hazırlıktan çok samimi olmayan bir arkadaşım vardı, ayda bir denk gelince okulda selamlaşıyorduk nadiren de konuşuyorduk. O bile bir kişiyi hayatımda tutmaya yetti, geçen mezun olduktan sonra karşılaştık uzun uzun sohbet ettik sanki kırk yıllık arkadaşmışız gibi.

İkinci olarak da etkinliklere katılın, kulüp tanışmalarına gidin görün neler varmış. Yok ben dalgıçlık kulübüne gitmem demeyin, kaç kere daldınız hayatınızda ki yorum yapabiliyorsunuz. Denemekten bir şey kaybetmezsiniz, elbet size uygun bir şey bulursunuz bir kaç denemeden sonra. Ben kürek takımına girdim altı ay kaldım ve nefret ettiğimi fark ettim sonunda, ardından ultimate frisbee takımına girdim, altı yıldır oynuyorum ve yurt dışı turnuvalara katılmaya bile başladım.

Hangi dostluğun hangi aktivitelerin ne gibi kapılar açacağı belli olmaz insana hayatta, o yüzden olabildiğince aktif olun derim üniversitenin ilk haftalarında, her şeye saldırın, her fırsatı kovalayın. İlerde ders, sınav derken öyle bir ritme giriyorsunuz ki su gibi geçip gidiyor zaman.

İçeriği Paylaşmaya Ne Dersin?

Burag Hançer

Usanmadan yapılan hatalar, çıkarılan onlarca ders ve bu süreçte gelişen bakış açılarım. İşte size Yirmilerim... Beni 3 dakikada tanımak için linke tıkla! Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan da maceralarımı takip edebilirsin :)

0 0 vote
Article Rating
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments