Urfa Seyahati ve Gezilecek Yerler

Urfa seyahati Harran Üniversitesi Bilişim Kulübü’nün bizim şirket ile iletişime geçmesi ile ateşlendi açıkçası, hem konferans verme hem de Urfa’yı gezme hevesi içinde olan benim için ret edilemez bir teklifti. İlk defa hava aydınlık iken kalktım İstanbul’dan, 25 yıldır yaşadığım şehri minnacık görmek bu 25 yılı da küçülttü gözümde, arada uzaklaşmak lazım her şeyden. Bu yazıyı yazmamın esas amacı da konfor alanımdan çıkıp geçirdiğim bu günü bir kez daha kendime hatırlatmak ve ölümsüzleştirmek.

Urfaya iniş yaparken de hava karamıştı ve gözüme çarpan ilk şey 10-15 haneli gruplaşmış ışık kümeleri oldu. Ne kadar karanlık olsa da, yüzlerce köyü şeçebiliyordum pencereden. İndiğimde kulüp üyeleri beni karşılayıp otele kadar bıraktılar. Nevali otelde konakladım ve beş yıldızın hakkını veriyordu odalar.

Son Dakika Otel Rezervasyonu
Otelin Manzarası

Son Dakika Otel Rezervasyonu

İnternetten otel rezervasyonu yapmadan önce şehirdeki ve bölgedeki otel doluluk oranlarını incelemeniz gerekiyor. Yüksek ise bu oran riske atmadan yapın kaydınızı, değil ise bir otel belirleyin ve otele gidip rezervasyon yapın. Şehirde doluluk oranı %40 idi, kesin yer bulacağımı biliyordum, otelin trivago fiyatları ise 220 lira civarıydı. Konferansa geldiğimi anlattım ve uygun bir fiyat istedim 160 lirada anlaştık, bu kadar basit.

 

Harran Üniversitesi

Sabah arabayla aldılar beni ve diğer 3 konuşmacıyı, Harran Üniversitesi’ne doğru yol aldık. Kahvaltı sohbet derken, 100-150 kişilik bir öğrenci grubu karşıladı bizi ve gayet kaliteli bir konferans geçirdik, öğlen de üniversitede kebap yemeyi ihmal etmedik. Çıkışa doğru da arabayla okulu turladık ve eğitim personeli sayesinde edindiğim, ilginç bulduğum bir kaç noktayı paylaşmak isterim.

  • Üniversite girişinde kil rengi 3 adet sütun mevcut bunlar Urfa evlerinin geleneksel renklerini yansıtmaları için bir yol boyunca kimyasallar içerisinde bekletilmişler.
  • Harran Üniversitesi oldukça geniş bir yerleşime sahip olup içinde kendi tarlaları mevcut. İlk ziraat fakültesi kurulmuş zaten üniversitede, tarla mahsüllerinden üniversite ihtiyacını karşıladıktan sonra çok uygun fiyatlara kalan mahsülleri öğrenci ve eğitim personeline sunuyorlarmış.
  • Çok sağlam bir alt yapısı var üniversitenin, yenilenebilir enerji merkezinden yüzme havuzuna ne ararsanız mevcut. Tek eksik gördüğüm ve beni en çok üzen şey ise, öğretmenlerinin tüm çabalarına karşın ilgisiz ve isteksiz yetişen bir nesil.

 

urfa kuşbaşı kebap
Urfa kuşbaşı kebap

Çıkışta Dedecan Ocakbaşı’na götürdüler bizi, dürümü güzelmiş, yarım dürüm ciğer ve yarım dürüm kuşbası yedim ” başlangıç ” olarak, lezzeti tarif edilemez..

urfa kebap
Gelsin dürümler…..
Urfa Gezilecek Yerler
Balıklı Göl
urfa çay behçesi
Çay Bahçesi ve huzur

 

Urfa Seyahati Sırasında Gezilecek Yerler

Balıklı göl oldu birinci durağımız, fotograflardaki gibi turistik bir o kadar da huzur verici bir parkın içinde bulunuyor. Balıkaları yemleyip ufak bir turun ardından yakınlardaki çarşıyı gezdik ve hediyelik bir kaç şey aldık, fiyatlar İstanbul’a göre yarı yarıyaydı diyebilirim. Vakit darlığından civardaki arkeoloji müzesini gezme şansımız olmadı, kaleye de tırmanamadık tabi ki. Sohbet arasında Urfa nüfusunun beşte birinin Suriyeli olduğunu öğrendim ki bu kadar tahmin etmemiştim.

balıklıgöl

harran üniversitesi bilişim kulübü
Nazik hediyelerinden dolayı bir kez daha teşekkür ediyorum

Urfa Seyahati boyunca tüm konuşmacıları el üstünde tuttular, Harran Üniversitesi Bilişim Kulübü’nün etkinliklerine konuşmacı olarak gitmek bu yoğun iş tempomda oldukça zevkli bir deneyim oldu.

Kulüp ile hatıra fotografı
İçeriği Paylaşmaya Ne Dersin?

Burag Hançer

Usanmadan yapılan hatalar, çıkarılan onlarca ders ve bu süreçte gelişen bakış açılarım. İşte size Yirmilerim... Beni 3 dakikada tanımak için linke tıkla! Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan da maceralarımı takip edebilirsin :)

0 0 vote
Article Rating
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments