Verimli Duraklamalar ile Hayatınızı Gözden Geçirmek

Bu yazıyı okurken bir yandan da onlarca iş ile uğraşıyorsunuz; telefondakilere durmamsızın whatsapp mesajları geliyor, iş yerindekiler browserdaki tablar ile boğuşuyor, evde koltuğa uzanmışsanız bile bir yandan televizyonu göz ucuyla izliyorsunuz.

Beynimiz bu sürekli uyarıcılar yüzünden aktif halde ve bir yandan da daha fazlasını istiyor. Bunun zararlı bir yanı, odaklanma kabiliyetimizi düşürmesidir. Fakat bize en çok zarar veren şey, uzun dönemde bu uyarıcı ekosistemin bizileri içine alıp, amaçlarımıza ve hedeflerimize bir perde gibi inmesidir.

Üniversite yıllarında, mezun arkadaşlarım derdi ki, “iş hayatına bir gir zaman nasıl da geçiyor anlamazsın“. O zamanlar kulak asmadığım bu durumu şu an dibine kadar yaşıyorum ve çok şükür ki nedeni ve çözümü benim ellerimde. Zamanın bu kadar hızlı geçmesinin ana nedeni, ufak ortamlarda düzenli uyarıcılar ile tıkılıp kalıyor olmamız. Çoğumuz her gün aynı ofiste aynı insanlar ile, bir uyarıcı silsilesi içinde çalışmaktayız ve bu da beynimizi bütün gün bir bağımlı gibi aktif tutmakta. Her gün bize ulaşan yüzlerce mail, şirket için mesajlaşma, görev, checklist ve toplantı notu bu uyarıcılardan sadece bir kaç tanesi. Bu süreç günübirlik devam ettiği için, kendinizi yıllarca neden çalıştığımızı bilmediğimiz bir işte bulmak göz açıp kapayıncaya kadar gerçekleşebilir.

 

Hayatınızı Gözden Geçirmek

Kendinize çeki düzen vermek, ve bu döngüden sıyrılmak istiyorsanız; önünüzdeki günleri, ayları ve hatta yılları şekillendirmek istiyorsanız şu anda başlayabiliriz buna.

Etkileşmeyi bildiğimiz gibi, etkileşimden kopmayı da aynı şekilde uygulayabilmemiz gerekiyor. Cümleleri tek nefeste kurmak yerine araya bir virgül atarak devamını beraberce şekillendirelim.

Hedeflerin doğrultusunda ilerliyor musun?

İlkokulda astronot olmak isterdim ben.. hedefim o doğrultuda idi. 15 yıl önce düşünmüşüm bu hedefimi en son, belki daha da fazla zaman geçmiş. Çocukluk diye gülüp geçebiliriz fakat daha fazlası var. Hedefimi düzenli olarak kontrol etmemişim ben, 15 yıl dönüp de düşünmek için çok uzun bir süre.

Yavaşlayın, durun ve her şeyden kopun bir anlığına…

Haftalık ve aylık olarak duraksayın ve düşünün bunları; hedeflerim neler? Doğru yönde mi ilerliyorum?

Cevaplar sizi tatmin etmiyorsa durun ve neleri değiştirebileceğinizi düşünün.

Her ay o çocuk aklımla hedeflerim doğrultusunda kendimi aylık kontrol etseydim peki neler olurdu? Uzayla ilgili kitaplar alırdım, bilim çocuk dergilerini sadece verdiği kartlar için almaz içeriklerini de okurdum, anneme beni uzay kampı gibi etkinliklere götürmesi için yalvarırdım.

Peki yıllık kontrol etseydim ne olurdu? Lisede uzay ile bir kulüp seçerdim yoksa da kurardım, okul gezileri düzenlerdim, sektördeki ünlü insanlar ile röportaj yapar okul dergisinde yayınlardım, üniversitede ilgili bir bölümü seçerdim…

başarılı insanların 8 özelliği

 

Düzenli hedefler koyup, arada bir duraklasam ve bunları kontrol etsem, çoğu şey ulaşılır gözüküyor aslında. Bayıldığım bir videoyu aşağıda paylaşıyorum, Richard ST. John başarılı yüzlerce insan ile röportaj yaparak, başarılı insanlarda bulunan 8 ana özelliği özetlemiş. Aslında bunlar, tutkulu olup çok çalışmaktan ibaret.

 

Hayatınızı Gözden Geçirmek

Durup da hayatınızı kontrol etmez, at gibi koşarsak, bilmediğimiz ve istemediğim yollar katedip, yapsaydım-etseydim kelimeleri ile kendimizi avuturuz. Her nerdeyseniz, bugün kendinize yarım saat ayırın ve kendinize birkaç soru sorun. Bu sorular sizi yanlış yöne koşarken duraklamanızı ve doğru yönde momentum kazanmanızı sağlayacaktır.

  • Yaptığım işten memnun muyum?
  • Aileme yeterince vakit ayırabiliyor muyum?
  • Kız/erkek arkadaşım ile aramız nasıl?
  • Yeterince spor yapıyor muyum, vücudumdan memnun muyum?
  • Beslenme şeklim beni mutlu ediyor mu?
  • Hayatta beni tatmin eden şeyler neler? Para, eşyalar, ilişkiler ? Vaktimi bunlara doğru şekilde ayırıyor muyum?

Değiştirmek istediğiniz şeyleri çıkardığınız zaman da kendinize hedefler koyup bunları haftalık, aylık ve hatta yıllık olarak duraklayıp takip edin.

Beslenme şeklimden memnun değil misin?

Hedef şu olsun, bu hafta fast food yemeyeceğim, haftada 2 sebze yemeği, haftada bir balık yiyeceğim. Hafta bitince kendinizi kontrol edin, aylık planlar yapın. Aksi taktirde bu döngünün içinde , her öğlen sevmediğiniz o yağlı yemeği sipariş etmeye devam edip yıllar sonra mutsuz bir şekilde geriye bakarsınız.

Astronot olmak isteyen çocuğun buna potansiyeli var ise sizin için de hayatınızı gözden geçirmek ve rayına sokmak o kadar zor olmamalı. Bu hayalim bir kenarda kaybomuş olsa da mevcut hayallerimi gerçekleştirmek için bomba gibi ilerliyorum!

 

 

İçeriği Paylaşmaya Ne Dersin?

Burag Hançer

Usanmadan yapılan hatalar, çıkarılan onlarca ders ve bu süreçte gelişen bakış açılarım. İşte size Yirmilerim... Beni 3 dakikada tanımak için linke tıkla! Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan da maceralarımı takip edebilirsin :)

0 0 vote
Article Rating
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments