Verimli Şekilde Yapılacaklar Listesi Hazırlama

Yapılacaklar Listesi Uzmanı şeklinde bir iş ilanın rastlasanız sizce iş tanımında aşağıdaki maddelerden hangisi bulunurdu?

A) Yapılacaklar listesini düzgün, sistemli ve gözü yormayacak şekilde hazırlayabilecek adaylar

B) Yapılacaklar listesindeki maddeleri hızlı ve verimli bir şekilde tamamlayabilecek adaylar

Siz yukarıdaki metafora kafa yormaya devam ederken ben de konuya giriyorum yavaştan. Liste hazırlamanın esas amacı B şıkkını gerçekleştirmektir, görevler ve hedefler içinde boğulduğumuzdan dolayı böyle bir listeye ihtiyaç duyarız. B görevini sağlıklı bir şekilde tamamlamak için de A görevi konusunda yetenekli olmamız gerekiyor.

Yazıyı okumaya üşeniyorsanız hazırladığımız animasyonu da izleyebilirsiniz.

 

Yapılacaklar Listesi Nasıl Hazırlanır?

Özel hayat (sinema, dişçi, akşam yemeği etc.), iş listesi (iş yerindeki sorumluluklarım) ve kişisel işler (kendi sitelerim, bloğum etc.) olarak üç ayrı liste kullanıyorum bir yıldır ve işleri segmente etmemi sağlıyor bu. İş saatlerinde iş listesi ile uğraşırken, öğle arasında mesela özel hayat veya kişisel işler listesini kullanıyorum. İçinde 30 madde olan devasa tek bir liste sizi başlamaktan caydırabilir, bu nedenle işleri listelere bölmenizi tavsiye ederim. Bazen telefondan app kullanıyorum liste tutmak için bazen de ufak defterler. Elle yazıp çizmenin ayrı bir tatmin duygusu var.

yapılalcaklar listesi hazırlamak

Şirket içinde onlarca ayrı projeyle uğraştığım için iş listesini de bölmem gerekiyor zaman zaman, bunu da masaüstüme indirdiğim simple sticky notes ile yapıyorum.

Listeleri hazırlarken izlediğim ilk kural öncelik sırasıdır. Zor işler ve acil işleri her zaman tepeye çekmeye çalışırım, kavanozu önce masa tenisi toplarıyla ardından kum taneleri ile doldurun aksi taktirde siz ufak işler ile uğraşırken büyük işler için ne vaktiniz ne de enerjiniz kalabilir.

Yakın zamanda edindiğim ve beni büyük yükten kurtaran tavsiyeme gelecek olursak:

Süreç görevlerini listenize eklemeyin!

Süreç görevinden kastım, mesela gelecek ay sunum yapmam gerekiyor Kullanıcı Deneyimi hakkında ve gidip sunuma hazırlan veya sunum var gibi bir madde ekliyorum listeme. Bu çok geniş bir süreci kapsadığı ve soyut bir şey olduğu için sunum tarihine kadar muhakkak listemizde kalması gerekiyor. Sunuma hazırlan gibi göreceli bir madde iki haftadır listemde ve sunum tarihi geçene kadar yapabileceğim hiç bir şey yok ve her gün listemde yer kaplıyor.

Bu tarz yapılamayacak görevleri tespit edip temizlemeye karar verdim ve fark ettim ki listemi bu tarz çıkmazlar ile doldurup taşırmışım.

  • Sunuma hazırlan
  • Girişimci Kafası yazarları ile iletişimi sağla
  • Dijital Melek Yatırımcılık başvurularını takip et

Süreçlerin deadline’ı gelmedikçe üstlerini çizemezsiniz. Bunlar çizilen maddeler değil altına madde ekleyebileceğiniz başlıklar olmalı aslında ve bu süreçlerde yapacaklarınızı madde madde altlarına yazıp bitince çizmelisiniz.

Daha somut ve absürt bir örnek vermek gerekirse:

Yeni çocuğunuz oluyor ve listeye çocuğu iyi yetiştir diye bir madde ekliyorsunuz. Bu sizi belki 18 belki 50 sene bağlayacak bir madde ve somut bir tutarlılığı yok. Onun yerine bunu bir listeye çevirip; kaliteli bir ilk okula yolla, bisiklete binmeyi öğret gibi maddeler eklersek kendimize bir yol haritası çizmiş oluruz.

Aşağıda gördüğünüz gibi iki yapılacaklar listesi oluşturdum. Birinci listede sadece süreçler mevcut ve bunları tamamlamanın imkanı yok fakat ikinci yapılacaklar listesinde süreçler maddeler ile belirlenmiş ve bu maddelere uymak oldukça kolay.

yapılacaklar listesi hazırlamak

Listenize gidip terfi et yazıp üstünü çizmek için strese girmeyin, sizi terfiye götürecek adımları bu başlığa ekleyin ve bu maddelere odaklanın. Emin olun ki bu yöntem, sağlam bir yol haritası çizip sizi hedeflerinize hızla ulaştıracaktır.


Liste hazırlamanıza ve hedef koymanıza en çok engel olacak şey ise başarısızlık korkusudur. Hedef koyduğunuz ve gerçekleştirmediğiniz zaman, başarısız olduğunuzu düşünüp kötü hissetmeniz gayet doğal fakat bu asla ilerlemenize bir engel teşkil oluşturmamalı.

Unutmayın ki listenizin yaratıcısı sizlersiniz ve  onu bir mimar edasıyla dilediğiniz gibi şekillendirmek sizin elinizde.

İçeriği Paylaşmaya Ne Dersin?

Burag Hançer

Usanmadan yapılan hatalar, çıkarılan onlarca ders ve bu süreçte gelişen bakış açılarım. İşte size Yirmilerim... Beni 3 dakikada tanımak için linke tıkla! Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan da maceralarımı takip edebilirsin :)

0 0 vote
Article Rating
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments