Yapılacaklar Listesi ve Hedefler

Yapılacaklar listesi ve hedefler, boş vakitleri değerlendirmek üzerine

Kendinizi bilgisayarın karşısında tablar arasında gezerken buluyor musunuz, anlamsızca siteden siteye atlayıp içeriği okumazken, cumartesi akşamları evde çok sıkıldım diye dolanırken. Sıkılmakla alakası yok bunların, hedefsizlikle alakası var, bir amacınız yok, gideceğiniz bir doğrultu yok ise, çarçur edersiniz vaktinizi, sıkıldım kelimesini kullanırsınız, hem beni sıkarsınız hem kendinizi.

E yapacak hiç bir şey yok ki abicim

Yaratacaksın o zaman, elbet bir şeyler var yapman gereken ya da yapmak istediğin, ama hatırlamıyorsun, unutuyorsun. Boşa geçirdiğim vakitler arttıkça dur demeye karar verdim bunlara, liste yapmak gibi bir şey icat ettim (evet ben buldum). Dışarıda iken aklıma gelenleri telefona not alıyorum unutmadan, eve gelince de muhakkak kağıda döküyorum.

İki adet liste yapıyorum her ay başında, birincisi hedefler listem oluyor, bunlar günübirlik şeyler değil de, uzun bir süreçte istikrar ile yapabileceğim şeyler. Belirli bir birikim yapma veya x kilosuna inmek gibi şeyleri örnek verebiliriz. Bu listeye ekleme veya çıkarma yapmıyorum ay içerisinde ve her fırsatta gözden geçiririm durumumu, ilerleme kaydediyor muyum diye.

İkinci listem ise yapılacaklar listesidir, ekleme yapmak serbesttir buna, daha basit günübirlik işlerden oluşur, x filmini izle, y projesini bitir gibi. Bitenlerin üstünü yeşil ile çizerim (efsane hissettirir ) bir diğerine geçerim. Boş boş otururken bulursam kendimi, hemen açarım listemi önüme, göz gezdiririm ve bir tanesine girişirim.

Disiplinli olmaya çalışıyorum bu konuda, bol verimlilik, az zaman kaybı hedefim, güzel yıllar bunlar, farkında olarak boşa harcamak hoş değil bence.

 

Edit: Yaklaşık bir yıl olmuş bu yazıyı gireli, daha sağlam bir kaynak istiyorsanız güncel  Verimli Bir Yapılacaklar Listesi Hazırlama yazımı okuyabilirsiniz.

 

İçeriği Paylaşmaya Ne Dersin?

Burag Hançer

Usanmadan yapılan hatalar, çıkarılan onlarca ders ve bu süreçte gelişen bakış açılarım. İşte size Yirmilerim... Beni 3 dakikada tanımak için linke tıkla! Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan da maceralarımı takip edebilirsin :)

0 0 vote
Article Rating
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments