Yeni Bir Site Açtıktan Sonra Yapılması Gereken 5 Şey

Yeni bir site açtıktan sonra yapılması gerekenler ne kadar uçsuz bucaksız olsa da, kaçırmamanız gereken bir kaç önemli maddeyi sizler için özetlemek istiyorum.

Sitenizin Görünürlük Ayarları Açın

Siteniz yeni açıldığı için ve siteyi düzenlemek, geliştirmek isteyeceğiniz için, organik aramalarda indexlere kapatmak isteyebilirsiniz. WordPress de bunu sizler için düşünüp, okuma ayarlarına bir seçenek eklemiş. Sitenizi indexe açmak istediğinizde bu kutucuğu boş bırakmayı kesinlikle unutmayın, işaretlediğiniz taktirde siteniz indexlere kapatılabilir.

Yeni Bir Site Açtıktan Sonra Yapılması Gerekenler

URL Yapısının Oluşturulması

Sayfalar, yazılar ve kategoriler kafanızı çok karıştırabilir ilk aşamada bu yüzden basitçe üzerinden geçeceğim. URL yapınızdaki sekme boğumu ne kadar uzar ise uzaktaki boğumlar o kadar güç kaybeder.

yirmilerim.com/dijital-pazarlama

yirmilerim/kategori/dijital-pazarlama

Birinci örnekteki dijital pazarlama kategorsinin kuvveti daha fazladır demek istiyorum. Bu nedenle kategori sayfalarına mı, yazı sayfalarına mı kuvvet vermek istediğinize karar verip URL yapısını bu şekilde oluşturmalısınız.

Ayarlar – Kalıcı bağlantılar kısmında gösterdiğim seçimi yaptığınız taktirde, yazılarınız website adresinin hemen ardına eklenecek ve maksimum SEO kuvvetini alacaktır.

web sitesi açıktan sonra

Eğer siteniz uzun süredir aktif ise bu değişikliği yaparken dikkatli olmanız gerekiyor, şayet değişiklikten sonra bütün eski linkler 404 hatası verebilir. Değişikliğin ardından bütün eski linkleri eşleşen yeni URl’lere 301 yönlendirmesi yapmanız en sağlıklısı olur.

XML Site Haritasının Eklenmesi

Site haritası sayfalarınızın arama motorlarında indexlenmesine yardımcı olan ve arama motorlarına sunduğunuz bir taslaktır. WordPress üzerinde bir çok eklenti ile yapabilirsiniz bunu. Tavsiye edebileceğim iki eklenti Yoast ve XML-Sitemap olurdu. Dikkat etmeniz gereken şey ise birden fazla eklenti ile site haritası yollamamak olacaktır.

Peki site haritası Google’a nasıl iletilir?

Sitenize Search Console Eklemek

Gmail hesabınız ile Search Console girişi yaptıktan sonra, sitenize entegre etmek için bir çok yol vardır. Bunlardan en sık kullanılanları, sitenize verilen kodu elle eklemek ve wordpress eklentileri aracılığı ile eklemektir. Eklenemizin ardından aşağıdaki resmideki yolu izleyerek site haritanızı yükleyebilirsiniz.

 

sitenize search console eklemek

Sitenize Google Analytics Eklemek

Google Analytics zaten can damarı sitenizin, aynen Search Console’u eklediğiniz yöntemler ile Analytics entegrasyonunu yapmanız mümkün, açıklamaya bile girmiyorum onu.

 

İçeriği Paylaşmaya Ne Dersin?

Burag Hançer

Usanmadan yapılan hatalar, çıkarılan onlarca ders ve bu süreçte gelişen bakış açılarım. İşte size Yirmilerim... Beni 3 dakikada tanımak için linke tıkla! Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan da maceralarımı takip edebilirsin :)

0 0 vote
Article Rating
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments