Yeni Yıl Hedefleri – 2019! Yeni Yılda Başarılı Olmak

Her sene yeni yıl hedefleri koyup ardından kendini yarı yolda mi bırakıyorsun? Kendini bile yarı yolda bırakan biri herkesi yarı yolda bırakır.
Üzgünüm ama bu yıl pes etmene izin vermiyorum, aksine 2019’da tüm hedeflerine ulaşacaksın!

 

 

Bu konuda birazcık destek ve planlamaya ihtiyacın var o kadar.
yeni yıl hedefleri
Diğer videolarımda da sıkça bahsettiğim gibi, hedef koymak ve bu hedefe sadık kalmak konularında büyük stratejik hatalar yapıyoruz. Mesela yeni yılda spora başlayacağım demek hedef koymak değildir çünkü bu cümlenin çerçeveleri belli değildir. Bu hedefini 1 Ocak’ta 1 gün spora gidip bütün yıl yatarak bile gerçekleştirebilirsin, sonuçta spora başladın değil mi? Ama istediğin şey bu değil ki…
Koyacağınız hedefler kanunlar kadar net ve açık olmalıdır, ancak o zaman başarınızı ölçebilirsiniz. Belirsiz, muğlak hedefler koymak ise başarısızlıktan korkanlar içindir. Sonuçta hedefiniz belirsiz ise başarısız olma ihtimaliniz de yoktur.
Bu sene kaçak oynamak yerine ilk yapacağımız şey tüm hedeflerimizi net bir şekilde belirlemek olacak.
Hadi ilk hedef benden gelsin: 2019 yılı bitmeden Yirmilerim kanalında 100.000 aboneye ulaşacağım.
Teşekkürler izlediğiniz için… Bir sonraki videoda görüşmek üzere.
İşte yaptığımız ikinci hata da bu, iş hedefi belirlemek ile bitmez. 2019’da maraton bitirmeyi hedefleyip maraton tarihine kadar hiç koşu antremanı yapmamak sizce ne kadar mantıklı olurdu?
Hedefinizi belirledikten sonra yapmanız gereken şey, sizi bu hedefe ulaştıracak stratejiyi çıkarıp yol haritasını oluşturmanız.
Hocam yol haritası nasıl çıkarılır?
Gece karanlığında uzaktaki bir ışığa doğru yol aldığınızı hayal edin, yapabileceğiniz en iyi şey dümdüz bir yol izlemektir. Hedeflerinize doğru bir yol çizerken de başlangıç olarak mevcut bilginiz çerçevesinde en basit yolu hedeflemelisiniz.
Benim bilgi miktarım ile kanalı 100.000 aboneye ulaştıracak stratejilerden bazıları şu şekilde.
– İçerik kalitesini mümkün olduğunca yüksek tutmak
– Haftada en az 1 içerik üretmek
– Videolara yapılan tüm yorumlara cevap vermek
– Takipçilerin tavsiyelerini dinleyerek içeriklere ve kanalı şekillendirmek
– Mümkün olduğunca ilgi çekici kapak fotoğrafları tasarlamak
– Vakit buldukça videolara alt yazı eklemek
– İçerikleri hazırlarken takipçilere katkı sağlamaya odaklanmak
– İlgili videolara yorum atarak kanala takipçi çekmek
yeni yılda yapılacaklar
Aslına bakarsanız kendime bu şekilde 100‘e yakın madde içeren bir yol haritası çıkardım ve şu anda elimden geldiğince bu maddelere sadık kalmaya uğraşıyorum.
Sizlerden istediğim de bu yıl koyacağınız her hedef için bilginiz çerçevesinde sizi bu hedefe ulaştıracağına inandığınız maddeleri çıkarmanız ve bunlar doğrultusunda emek vermeniz.
Artık karanlıkta gördüğümüz ışığa doğru yürümeye başladık demektir fakat ne yazık ki bu yol hayal ettiğimiz gibi dümdüz bir şekilde devam etmeyecek. Önceden göremediğimiz tepeler, çukurlar, nehirler ve hatta vahşi hayvanlar yolumuzu kesebilirler. Bu da demek oluyor ki karşınıza çıkan şeylere göre yıl içinde yol haritanızı her zaman revize edebilirsiniz. Bazı tepeleri aşmanız gerekirken bazılarının etrafından dolanabilir, vahşi hayvanlarla savaşmak yerine yolunuzu değiştirebilir veya derinliğini bilmediğiniz nehirlerde boğulma riskine girebilirsiniz.
yeni yıl
Elbette gerçek nehirlerden ve tepelerden bahsetmiyorum. Hedeflerinize ilerlediğiniz yolda her zaman beklenmedik engeller çıkacaktır ve bunlara karşı verdiğiniz tepki pes edip planınızı çöpe atmak yerine onu revize etmek olmalıdır.
Tüm yıl boyunca yaptığınız plana körü körüne sadık kalmanıza gerek yok, aksine uzun süreye yayılan planlarda dönem dönem revizeler yapmalısınız. Daha ayrıntılı bilgi için hızlıca “Liderlik ve Yöneticilik” videoma bir göz atın derim.
Mesela planınızda birkaç hafta geriye düştüyseniz pes etmek yerine revizeye başvurun. Birkaç gün yavaş yürüdüyseniz ertesi gün koşarak bunu telafi edin.
Hedeflerinize ilerlerken yolunuzu değiştirecek tek şey önünüze çıkan zorluklar değildir. Bir yandan da bu yolda ilerlerken, yolunuzu aydınlatacak fenerler veya yolu bilen rehberler ile karşılaşabilirsiniz, bunların size sundukları bilgiler çerçevesinde de planlarınızı revize etmekten çekinmeyin. Belki de bu destekler sayesinde hedefinize çok daha kolay ulaşabilirsiniz.
Biraz önce bahsettiğim 100 maddelik stratejimi de zaten bir günde oluşturmadım, yaptığım plan hedefim doğrultusunda ilerlerken evrimleşti o kadar.
yeni yılda hedef koymak
Dikkatinizi çekmek istediğim son bir nokta ise hedeflerinizin zorlayıcılığıdır. Hedefleriniz ne çok basit ne de çok zor olmalıdır. Tüm hedefleriniz “yeterince zorlayıcı” olmalıdır.
Altından kalkamayacağınız çok zor hedefler sizi başarısızlığa sürüklerken, efor sarf etmeden başarabileceğiniz çok basit hedefler koymak ise potansiyelinize ulaşmanızı engeller. Bu kıstası yapmak zor olsa da kendinizi en iyi siz tanıyorsunuz.
Elbette bu bahsettiklerimin hepsi tek ufak bir adım ile başlıyor, “Yeni Şeylere Nasıl Başlanır” isimli videom size bu konuda ışık tutacaktır.
Hadi hızlıca bir özet geçelim.
– Kendinize sınırları belirlenmiş, net ve yeterince zorlayıcı hedefler koyun.
– Mevcut bilginiz ile sizi bu hedefe götürecek tüm adımları tek tek yazın.
– Yaptığınız planın gerisine düşerseniz bunu telafi edin.
– Yolunuza çıkarak zorluklar ve desteklere göre planınızı durmadan revize edin.
Dürüst olmak gerekirse bu maddeleri izleyerek ulaşamadığım pek hedefim olmadı, zaman zaman ucundan ıskaladım o kadar.
Hedeflerinize ulaşmak için uzun bir yıl sizleri bekliyor, hadi durmayın işe koyulun.
Bir yıl sonra yeni yıl hedefleri ile görüşmek üzere.
İçeriği Paylaşmaya Ne Dersin?

Burag Hançer

Usanmadan yapılan hatalar, çıkarılan onlarca ders ve bu süreçte gelişen bakış açılarım. İşte size Yirmilerim... Beni 3 dakikada tanımak için linke tıkla! Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan da maceralarımı takip edebilirsin :)

0 0 vote
Article Rating
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments