Youtube Kanalı Optimizasyonu ve Rehberi 2018

10 yıl boyunca Youtube Kanal Optimizasyonu üzerine edindiğim tecrübeleri geçtiğimiz ay yeni ve iddialı bir Türkçe Animasyon Kanalı açarak pekiştirme fırsatı buldum. Dijital pazarlama uzmanı olarak çalıştığım profesyonel kariyerimde de SEO, Adwords ve Kullanıcı Deneyimi gibi birçok alanda tecrübe sahibi olduğum için tam teşekküllü bir Youtube Kanalı Optimizasyonu yazısı hazırlamayı uygun gördüm.

İlk Youtube Kanalımı 2007’de kurmuştum ve zamanında Adsense’den kıçıkırık çalıntı videolar ile kazandığım ilk 200 liralık çeki hiç unutmuyorum. O zamanlar piyasa bomboştu ve regülasyonlar da pek zayıftı elbette. Geçtiğimiz 10 yılda da Youtube evrimleşerek bambaşka boyutlara ulaştı dolayısıyla da kanal oluşturmak ne kadar yaygınlaşsa da bu işte gerçekten uzmanlaşmak bir o kadar tecrübe gerektirmeye başladı.

Bu yazıda hem sıfırdan başlayarak giriş seviyesindeki bilgileri hem de daha ileri seviyede bilgi ve çakallıkları bulabilirsiniz, yukarıdaki dizinden de dilediğiniz bölüme atlayabilirsiniz. Yazının da internetteki herhangi bir yazıdan daha kapsamlı olduğunu iddia ediyorum. Bitirdiğiniz taktide youtube kanalı optimizasyonu konusunda geniş bir bilgiye sahip olacaksınız.

Olabildiğince detaylı ve ayrıntılı anlatmaya çalışacağım fakat elinizden tutup bütün gerekli butonlara tıklamayı göstermeyeceğim.

Yazı gayet uzun, şimdiden iyi okumalar.

Youtube Kanalı Optimizasyonu ve Kurulumu

Google Hesabı Oluşturun

Youtube Kanalı Optimizasyonu

Youtube kanalınızı açmak için öncelikle bir Google hesabına sahip olmalısınız. Gmail hesabınız bu macerada sizin için en değerli varlıklardan biri olacaktır çünkü tüm Google ürünlerini bu hesap altında barındıracağız. Google hesabınız var ise de direk Youtube üzerinden aşağıdaki gibi kanal oluşturmaya başlayıp adımları tamamlayabilirsiniz.

youtube kanal oluştur

Bravo ilk adımı tamamladık, artık dilediğiniz videoyu çekip kanalınıza yükleyebilirsiniz. Fakat Youtube kanalınızı geliştirmek istiyorsanız daha atacağınız binlerce adım mevcut.

Devam edelim.

Youtube Kanalını Doğrulamak

İlk olarak kanalınızı doğrulamak için kanalınıza girip aşağıdaki resimden doğrulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Telefon numaranızı girip Sms opsiyonunu seçerseniz, bir kısa mesaj ile süreci tamamlamak mümkün.

youtube kanalınızı doğrulamak

Youtube Kanalınını Özelleştirmek

Görsel açıdan biraz çeki düzen verelim şimdi kanala. Kanalım sayfasındaki kanalı özelleştir linkini izleyerek kapak resmi ve profil resmi ekleyebilirsiniz. Profil resminizi de Google profiliniz eşliğinde değiştirebilirsiniz. Photoshop yeteneğiniz yok ise Canva programını kullanabilir veya Bionluk gibi sitelerden uygun fiyatlara görseller yaptırabilirsiniz. Ölçülere dikkat edin ki mobil versiyonlarda da kanalınız kaliteli gözüksün.

youtube kanalı özelleştirmek

Hadi şimdi para kazanmaya başlayalım! Dur canım, dur daha…

Unutmadan kanal açıklamasını girelim, kanalın amacı nedir, neden kuruldu, kime hitap ediyor. Burada kanalınız ile ilgili veya hedeflediğiniz anahtar kelimeleri sık sık kullanabilirsiniz. Birkaç cümle şimdilik yeterli olacaktır.

youtube kanal açıklaması

Yine hakkında sayfasından sosyal medya hesaplarınızı veya bloğunuzu özel bağlantı olarak ekleyebilirsiniz.

youtube özel bağlantılar

Kanal Anahtar Kelimeleri

Son olarak da görseldeki sekmeden aralarına virgül koyarak kanalınız ve videolarınız ile ilgili anahtar kelimeleri ekleyebilirsiniz.

youtube kanal anahtar kelime

 

İlk Videoyu Eklemek

Temel hazırlıkları tamamladığımıza göre ilk videomuzu eklemeye hazırız. Kanal adınızı seçerken muhtemelen kafanızda bir konsept oluşmuştur. Bu videoda da bu konsepti yavaş yavaş hayata geçirmeniz gerekiyor. Mükemmel bir iş çıkarmanıza gerek yok, hayalinizdeki videoyu muhtemelen ilk seferde ortaya koyamayacaksınız. Fakat bu sizi üzmesin favori Youtuberlarınızın kanalına girip ilk koydukları videoları inceleyin, ne demek istediğimi anlayacaksınız. İlk videonuz cesaret ve insiyatif almak ile ilgilidir gerisi zamanla ve emekle gelecektir.

Videonuz aktif olduktan sonra birçok kaynaktan trafik çekecektir ve bu trafiklerin en kalıcısı organik olandır. Organik trafikten kastım, Google aramaları ve Youtube aramalarından gelen trafiktir. Kelime optimizasyonundan bahsedeceğim için önerilen videolardan gelen trafik de birazdan yapacağımız düzenlemelerden olumlu etkilenir.

En temel SEO çerçevesinde her video için 1-2 anahtar kelimeye odaklanmanız gerekmektedir. Bu odak kelimeler ise 3 noktada videonuzda mutlaka bulunmalıdır.

Video başlığı, video açıklaması ve video etiketleri. Aşağıdaki videoda tasarruf yapmak ve para biriktirmek kelimelerini seçtim ve bahsettiğim 3 bölümde bu kelimeleri kullanmaya dikkat ettim. İki kelimede de ilk 10 sonuca girmek hiç de zor olmadı. Bu kelimeler ile ilgili harici videolarda da önerilenler arasında epey popülerim.

youtube video optimizasyonu

Elbette organik sıralamalarda yükselmek sadece bunlara bağlı değil. Videolarınızın izlenme oranı ve süresi de oldukça önemli. Herkes videolarınızı on saniye izleyip kapatıyorsa, yorum ve paylaşım almıyorsanız pek de ümitlenmeyim derim. O yüzden ilk amacınız kaliteli içerikler üretmek olsun. Kaliteli içerikler, algoritmalar başta olsun sizi her alanda destekleyecektir.

Anahtar kelime ve türevlerini seçerken de 4 opsiyonunuz mevcuttur.

Birincisi ve en kolayı Youtube ve Google arama çubuklarınıza anahtar kelimelerinizi yazarak alakalı ve uzantılı kelimeleri bulmaktır. İkinci ve üçüncü yollar Google Adwords Keyword Planner ve Google Trends kullanmak son yol ise kelime öneren 3. parti Youtube Optimizasyon araçları ve eklentiler kullanmaktır. Anahtar kelime araştırması için SEO uzmanı olmanıza gerek yok zamanla pratik ile bu konuda da uzmanlaşırsınız.

Bonus taktik: Uzun kuyruklu anahtar kelimeler kullanın. Örneğin “eğitim” odak kelimesinin yanında “kişisel eğitim videoları” gibi rekabeti daha düşük uzun türevler kullanabilirsiniz.

Kapak Fotoğrafı Eklemek

İçerikleriniz mükemmel olabilir fakat kimse tıklamadıkça bunun hiçbir önemi yok. Videoların kapak fotoğraflarına emek vermeniz gerekiyor, benim tasarımcı bir arkadaşım destek oluyor bu konuda bana, böyle bir şansınız yok ise photoshop o da yok ise ücretsiz bir araç olan Canva’yı kullanabilirsiniz. Örnek teşkil etmesi için yüksek performansı olan kapaklarımdan birini aşağıya ekliyorum.

Kumarbaz Yanılgısı ve İstatistik

Elbette aynısını yapmanıza gerek yok, sadece renklerin ve görselin ne kadar dikkat çekici olduğunu görmenizi istedim. Kaliteli kapak fotoğrafları kanalınıza yapabileceğiniz en iyi yatırımlardan biridir.

Youtube Videosuna Altyazı Eklemek

İlk videoyu yayınlayınca iş bitmiyor, üşenmeden Türkçe ve İngilizce altyazı eklemenizi tavsiye ederim. İngilizce kısmı sizi zorluyorsa Google Translate başlangıç aşamasında işinizi görebilir. Altyazının değeri hayal edebileceğinizden bile fazla. Sesli aramalar arama motorlarını domine etme yolunda ilerliyorlar ve emin olun ki altyazılar dahil olmak üzere videolarda seçtiğiniz her kelime ve kurduğunuz her cümle yapısı organik aramalarda performansınızı etkiliyor ve etkileyecek.

Video kalitesini düşürmeden hedef anahtar kelimeleriniz ile ilgili türev kelimeleri ve uzun kuyruklu kelimeleri videolarınızda sık sık kullanın ve alt yaz panelinde değerlendirin.

Youtube Kanalına Tanıtım Videosu Eklemek

Ziyaretçileri kanalınızı ziyaret ettiklerinde onları hangi video ile karşılamak istiyorsunuz? Herhangi bir videoyu seçebilirsiniz fakat bir tanıtım videosu çekmenizi şiddetle tavsiye ederim. Kanalınızda ne gibi içeriklerin olacağını belki yayın programınızı anlatan bir video ilk ziyaretçiler için ve ileride Adwords reklamı vermeniz için yararlı olacaktır. Tekrardan kanalı özelleştir sekmesinden hem yeni ziyaretçiler için hem de geri gelen aboneler için özel görünümler oluşturabilir ve tanıtım videonuzu ekleyebilirsiniz.

Video Bitiş Ekranını Ayarlamak

Abonelerinizin bir kısmını videolarınızın başında ve sonunda takip rica ederek kazanırsınız. O yüzden her videonun sonuna birkaç saniyelik bir bitiş ekranı koymanızı tavsiye ederim. Bitiş ekranına da aşağıdaki ayar sekmesinden abone ol butonunu ve alaklı videolar seçeneklerini ekleyebilirisiniz.

 

youtube bitiş ekranı

Seri şeklinde oluşturduğunuz videolar var ise de içeriye diğer bölümlere yönlendiren notlar eklemeniz mümkün. Bu eklentiler için mükemmel nokta ve zaman yok, deneye deneye öğreneceksiniz.

Playlist – Oynatma Listesi Oluşturmak

Kanalınıza birkaç video ekledikten sonra bunları benzer konular çerçevesinde gruplandırma zamanı geldi. Oynatma listeleri sayesinde önerilen videolar dahil alakalı videolarınız arasında geçiş oranını yükseltip videolarınızın izlenme sayılarınızı artırabilirsiniz. Resimdeki sekmeden oynatma listelerinizi oluşturabilirsiniz.

youtube oynatma listesi

Oynatma listelerini oluşturduktan sonra da kanalımıza geri dönüp özelleştirme sekmesinde oynatma listelerini tasarıma entegre edebiliriz. Böylece kanalınıza gelen kullanıcıları daha kaliteli bir şekilde karşılayarak abone olma şanslarını yükseltebilirsiniz.

youtube kanalı özelleştir

 

Oynatma listelerine açıklama eklemeyi de gözden kaçırmayın, ufak olduğu için çok sık atlanıyor bu bölüm. Yine içinde anahtar kelimeleri bulunduğu listedeki videoların ortak amacını anlatan bir açıklama yeterli olacaktır.

oynatma listesi açıklama

Filigran Eklemek

Marka bilinci oluşturmak ve abone sayısını arttırmak için aşağıdaki sekmeden filigran ekleyebilirsiniz. Filigran olarak logonuzu veya abone ol şeklinde bir buton kullanabilirsiniz. Bu şekilde tüm videolarınıza otomatik olarak resimde gördüğünüz gibi videonun altında üstüne fareyi götürünce abone ol sekmesi açılan bir buton yerleştirebilirsiniz.

youtube marka bilinci

Youtube Abone Arttırmak

Bu içerik Youtube üzerindeki optimizasyonları kapsadığı için harici olarak yapılabilecek taktiklere pek girişmiyorum. Yukarıdaki tüm düzenlemeleri yaptıysanız birkaç ek yöntem daha önerebilirim.

Her kanalın bir abone onay linki mevcuttur. Aşağıdaki linke tıklarsanız dediğimi anlayacaksınız. Yanlışlıkla abone olmayın lütfen, içerikler hoşunuza giderse abone olun sadece.

https://www.youtube.com/channel/UCQVrvfm66ah7ka1vjLf6ZjQ?sub_confirmation=1

Kalın şekilde seçtiğim yere kendi kanal numaranızı ekleyip linki kullanabilirsiniz.

Aynı şekilde kanalınızın adını ayarlardan değiştirirseniz de linki bu şekilde de kullanabilirsiniz.

https://www.youtube.com/c/yirmilerim?sub_confirmation=1

Forumlarda spam basmanız için vermedim tabi bu linki. Resimde gördüğünüz üzere bu linki kısaltarak video açıklamalarına eklemek ve yorum olarak koymak abone sayınızı pozitif etkileyecektir.

youtube abone kasmak

 

Buraya kadar 1200 kelimeyi geçtik, Adwords ve Google Analytics entegrasyonu, Adwords reklamları ile kanal büyütmek, blog ziyaretçilerine remarketing gibi girmek istediğim çok fazla konu var.

Örneğin merak ediyorsanız, Adwords reklamları ile izlenme başına yaklaşık 0,03 TL ödüyorum, rekam ile abone kazanmanın maliyeti de abone başı 0,45 TL civarı ve her geçen gün daha çok optimize ediyorum. Bir aylık bir sürede de destekleriniz ile 1000 aboneye yaklaştım.

Yorumlarınız doğrultusunda parça parça genişletmeyi hedefliyorum içeriği, şimdilik bu kadar.

Kafanızı kurcalayan ve öğrenmek istediğiniz alakalı başka noktalar var ise yorum yaptığınız taktirde içeriği genişletebilir ve size dönüş yapabilirim.

Yazı hoşuna gittiyse, benzer içerikler için Ücretsiz Haftalık Bültenime Abone olabilirsin!

İçeriği Paylaşmaya Ne Dersin?

Burag Hançer

Usanmadan yapılan hatalar, çıkarılan onlarca ders ve bu süreçte gelişen bakış açılarım. İşte size Yirmilerim... Beni 3 dakikada tanımak için linke tıkla! Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan da maceralarımı takip edebilirsin :)

0 0 vote
Article Rating
guest
2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Turan
Turan
2 yıl önce

Dostum genelde kimseye yorum yazmam ama bu yaptığın açıklamalar bence yorumu hak ediyor. Emeğine ve eline sağlık, youtube kanal rehberi 2018 harika bir yazı olmuş. Anahtar kelimeli yorumuda yazdım gittim 🙂

User B
User B
2 yıl önce

Merhaba,
Abone başına 40-50 kuruş büyük başarı. Bunu sadece treuview video reklamları ile mi başardınız, yoksa adwords metin reklamları da mı verdiniz.
Ben youtube video reklamları ile 1,5 TL’nin altına inemedim abone başına maliyette.